Ukrayna’lı Kızlar ve Türk Erkekleri

10
15419

Türk olmanın yada T.C Pasaportu ile yurt dışına çıkmanın ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Hele ki gezmeyi seven, araştıran, fotoğraf çeken, kültür merağı olan ve bunu bir yaşam standartı olarak kendinize benimsediyseniz işimiz oldukça zor. Hangi ülkeden vize alsam, hangi konsolosluk çalışanları iyidir, muameleciler daha mı hızlı alır, bankaya ne kadar para atmam lazım vs. Bir ton soru ve cevaplar.

Tam bir 3. Sınıf insan muamelesinin yaşandığı konsolosluk soruları. Neden gidiyorsun, ne yapacaksın, ne kadar paran var, nerede kalacaksın gibi gibi…

Adamların ülkesine gidicez, para bırakıcaz, bangır bangır burda medeniyetlerinden bahsedicez ama gene de onlarca soru. “Sana ne kardeşim dünya vatandaşıyım istediğim yere giderim, gezerim” diyemiyoruz işte.

Kimisi bir kere de alır, kimisi haftalarca uğraşır ama bir şekilde vizemizi istediğimiz tarih kadar olmasa da alırız ve pasaport kontrolünde başlar zorluklar.

Gittiğimiz her ülkede Türk bulmak mümkün. Hiç beklenmedik bir anda türkçe konuşanları duyabiliriz. Bu kimine göre avantaj olurken kimine göre dezavantajdır. İngilizce konuşulmayan ve dilini bilmediğiniz bir ülkede tabelaları bile okuyamıyorsanız köşebaşında gördüğünüz türk dönercisi bulunmaz nimet gibidir. 40 yıllık akrabanızmış gibi sohbete girer yardım alırsınız. Yemek yer, sohbet eder, yolu öğrenir ve işinizi çözersiniz.

Peki gece hayatı, güzel kızları ve eğlence kültürü için gitmiş, insana yaklaşmasını, bayanla konuşmasını, eğlenmesini, ağzıyla içmesini, sohbet etmesini bilen ve efendi biriyseniz sorun şimdi başlıyor demektir. Düşünsenize daha önceden oraya türkler gitmiş, 40 ve 50li yaşlarında kimyagerler, doktorlar, kelli felli göbekli amcalar anadolunun herhangi bir şehrinden kalkıp Ukrayna’nın Lviv şehrine seminere gelmişler. 3 gün şehirde kalacak 40 – 50 kişi. Gece kulübü sayısı belli, restoran sayısı belli.

İşte sizden önce giden kitle hep bu şekilde olduysa çok fazla utanacaksınız demektir. Gece kulübünde 50li yaşlarda amcaların masanın yanından geçen ukraynalı kızları kolundan tutup masaya çekmelerini, yada dans ederken saatlerce kızların etrafında avının güçsüzleşmesini bekleyen aslanlar gibi dönen arkadaşlarımızı gördüğünüzde yada klasik türk belirtisi olan masaya şişe açtırma ve sadece sabit duran bir bedende sürekli oynayan kafa hareketiyle kızları kesenleri gördüğünüzde oradan hızlıca uzaklaşmak isteyeceksiniz. Biz bile tahammül edemez iken Ukrayna’lı kızların halini siz düşünün. Sırf ucuz olduğu ve cinsellik amacıyla ülkesine gelen türkler. Kendi ülkelerinde kız bulamayan, gece kulübüne giremeyen, girse de eğlenemeyen, kadına şiddetin Seda Sayan programlarından bile daha popüler olduğu, çocuk istismarında dünyanın ileri gelen ülkesinde yaşayan bizler yurt dışında hep değişik sıfatlar ile anılıyoruz.

Her Ukrayna’lı kıza hayat kadını gözüyle bakmak her Rus a Nataşa diyip gülmek, kazakistanlıları çinli sanıp dövmek gibi birşey… Aman ha “R” harfini bastırarak konuşan bir kız arkadaşınızla restorana falan gitmeyin, yolda sohbet etmeyin ?

Bir sürü evrak hazırla, vize parası ver, uçak bileti, otel, taksi, yeme içme, harcamalar bunların hepsi bir yana birde gittiğiniz ülkelerde sizden öncekileri de savunarak kötü olmadığımızı anlatmaya çalış.

Ukrayna’ da gece kulübünde yada Türkiye’ye gelen kız arkadaşlar ile konuştuğumuzda hep söyledikleri veya anlatmaya çalıştıkları kibarca türklerin sex için ukrayna’ ya geldikleriydi. Kendi ülkelerinde bile türk ve arapların bulunduğu gece kulüplerine gitmediklerini, yanlarına yaklaşan türk ve araplar var ise de “aleykümselam, no sex” diye terslediklerini söylüyorlardı.

Ukrayna’ da kızlar ile oldukça kolay tanışabilirsiniz. Çok hoş biriymiş acaba tanışmak istesem kafama çantayı yer miyim, yada beni rencide ederek bağırır mı? Gibi sorular aklınıza gelse de ihtimali çok düşüktür. Örneğin bu memlekette insanlar birbirleriyle tanışmak için gece kulüplerine gidiyor. Piste çıkıp dans ediyor ve sizde tanışmak için yanına gidebilirsiniz. Aynı şekilde sizde dans ederken yanınıza gelip size de yakınlaşabiliyorlar. Ukrayna’da gece kulübünde bişiler içerken tanıdığım kız arkadaşımın yanıma gelip neden gidip oynamadığımı, neden oturduğumu hatta benim deli olabileceğimi söylemesi üzerine bunu tescillemiş oldum. Dans ettiğiniz kişiler, gece kulübünde tanıştıklarınız hayat kadını olmuyor. Türkiye’ ye gelindiğinde anlatılan hikayeler de hep bu işlerin çok basit, çok kolay olduğuna dair genel olarak insanlar hakkında ön yargı oluşturuluyor.

En son bir kızın elini tuttuğunda ilkokulda Sivas Folklör ekibinde ise  mübalağa alanında 3 dalda Oscar almış birinden dinliyorsunuz demektir bu hikayeleri.

Kendi ülkelerinde kendi dilleri ile ve ingilizce olarak hazırlamış oldukları bizleri anlama siteleri bile bulunuyor:D Barda şöyle yanınıza yaklaşırlar, kendi ülkerinde kadınları tam anlayamadıkları için Ukrayna’da bunları yaparlar, dikkatli olun gibi ciddi olarak oluşturulan sitelerden yayın yaparlar.

10 YORUMLAR

  1. Levent bey bu anlattıklarınız ders niteliğinde olsada bizimkilerin hareketleri hiç değişmiyor.Yeni gidip gelen birisi olarak , sitenize ilk baktığımda acaba dedim ama gerçekten ordaki olaylara şahit olunca az bile yazmışsınız.Her yerde kendimizi belli ediyoruz.Tebrikler.

  2. Merhabalar, diğer yazınızda metro club a gitmeyin desenizde ne yazıkki o gaflete düşmüş birisi olarak bence Ukraynana gitmeyin ? çünkü bize göre biyer değilmiş, bunu anladım ?

  3. Valla Üstad Aynı Şeyleri Yaşıyorum dersem Yalan Olmaz Odessa-kiev-lviv üçgeninde 1 haftam ama ön yargı yoğun yinede sizi ıýikı okumus vee takıp etmısım bence bızım ulkemızden gelen ( ınsanların ) ozellıkle kalasca gıdıp sulanmaması onların sızınle ırtıbat kurmalarını beklemek daha mantıklı asla ama asla aksını yapmayın ve yemekkerde. (pork ) yanı domuz etıne dıkkat edın ?

  4. Merhaba Levent Bey.. kibar bi dille ancak bu kadar anlatılabilirdi:) ben her sene 2 ay gidiyorum Ukrayna’ya eşim oralı olduğu için. Kiev’e yakın bir şehir olan Vinnitysa ya. Oraya giden arkadaşların unuttuğu bir şey var. Evet ekonomisi bizden daha kötü bir ülke olduğu için ülkemize nazaran çok daha ucuz.. ancak eğitim seviyesi ve sosyal yaşantıları bizden çok önde. Ve bizde ki bu görmemişlik yüzüne çok komik durumlara düşüyoruz onların gözünde. Bir gün vinnitysa şehrine de bekleriz çok hareketli bir şehir değil ama huzurlu bir ortamı vardır.

CEVAP VER

*