Site icon Levent Işıklı

Prag Havaalanı Şehir Merkezine Ulaşım

Prag Metro Haritası

Prag Metro Haritası

Prag Havaalanı Václav Havel’ den Prag şehir merkezine ulaşım konusuna girmeden ufak bir bilgilendirme yapmakta fayda var. Havaalanı çıkışında sağda bir otomat var. Bu otomatlardan kullanacağınız süre kadar bilet alıyorsunuz. Yani 24 kronluk bir bilet aldığınızda ilk kullanmaya başladığınız andan itibaren 1 saat süre geçerliliği bulunuyor. 32 krona aldığınız biletin 90 dakikalık bir geçerliliği bulunuyor. Daha farklı seçenekleri de mevcut fakat en önemlisi bu iki bilet. Siz eğer Prag şehir merkezine gidecek iseniz 24 czech kronu na aldığınız bilet işinizi görecektir. Çünkü maksimum 1 saate şehir merkezinde olacaksınız. Fakat daha uzun ise gideceğiniz lokasyon bu sefer de 32 Kron luk yani 90 dakikalık bileti almanız yeterlidir. Havaalanından çıktıktan sonra 15-20 metre ileride otobüs durakları bulunmakta. Çıkış kapısının karşısında. Buradan 119 numaralı otobüse bineceksiniz. Bu otobüslerin önünde Dejvicka yazabilir. Eğer bu şekilde ise doğru otobüstesiniz demektir. Bunun dışında Zlicin metro istasyonu da sizi sarı hatta bağlayacaktır ve merkeze bu metro hattında da ulaşabiliyorsunuz. 100 numaralı otobüslerin önünde Zlicin yazacaktır. Fakat 119 ile daha kısa yoldan merkeze ulaşabilirsiniz. Prag metro haritasının büyük haline ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Prag Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım

Prag Havalimanından Şehir Merkezine ulaşım

Şehir merkezine gitmek için bindiğiniz bu otobüsler ile metro durağında ineceksiniz. Yani 119 ile Prag havaalanı Metro arası gideceksiniz. Mesafe yaklaşık 20 dakika sürmektedir. Zaten son durak Dejvicka durağıdır. Aldığınız biletleri atmıyorsunuz. Çünkü henüz işimiz bitmedi. Havaalanından otobüse bindiğinizde ortadaki direklerde bulunan bilet makinalarına biletinizi okutabilirsiniz. Eğer okutmaz iseniz biletinizin 60 yada 90 dakikalık kullanım süresini başlatmamış olursunuz. Prag havaalanından otobüs ile son durakta indiğinizde yanınızda hemen metro girişi bulunacak. Buradan aşağıya doğru inerek otelinizin bulunduğu en yakın metro hattına bakabilirsiniz. Eğer konaklayacağınız yada ulaşacağınız alan metro duraklarına yakın ise yapmanız gereken tek şey 3 hattan birisine binmeniz olacaktır. Sarı, kırmızı ve yeşil hatlardan birini tercih etmeniz gerekmektedir. Bu yüzden konaklama yaparken kalacağınız otel, hostel yada apartments in iletişim sayfalarına bakabilirsiniz. Burada nasıl gelmeniz gerektiği yada detaylı açıklamalar sizi bilgilendiriyorlar. Yakın olan metro hattına ulaşımınızı gerçekleştirmeniz yeterlidir.

Prag havalimanından şehir merkezine ulaşım için en hızlı ve konforlu yol, havalimanı kapısından direk otobüs ile metroya gitmenizdir.

Prag Havaalanından Merkeze Ulaşım Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bazı bilgileri bilmenizde fayda var. Çünkü merkez dediğimiz konuma ulaşabilmeniz için 3 farklı hattın kesişme noktaları bulunuyor. Yani şehirde metro hattını kullanırken ve Prag havaalanından merkeze ulaşırken bazı duraklar kesişme duraklarıdır. Buralarda hem aktarma yapabilirsiniz. Hemde merkez için ulaşım sağlayabilirsiniz. Transfer istasyonlarıdır bu duraklar.

Mustek – Sarı ve Kırmızı hattın birleştiği durak.
Muzeum – Yeşil ve kırmızı hattın birleştiği durak.
Florenc – Sarı ve Kırmızı hattın birleştiği durak. Bu durağa gittiğinizde Viyana, Budapeşte, Bratislava ve diğer ülkelere gidebilirsiniz. Ana otobüs terminalidir. Örnek olarak Viyana’ ya gidecekseniz yada Budapeşte’ ye gidecekseniz bu istasyona gitmeniz gerekmektedir.

Bazı Çekya dilindeki kelimeler ve karşılıkları;
eskalátor – Yürüyen merviden
linka – (A, B, C) – Hatlarını ifade eder. Line.
metro – Metro
přestup – Transfer
stanice metra – Metro Hattı
vstup – Giriş
výstup – Çıkış

Czech kronu’ nu 2020 Şubat itibari ile tl karşısında hesaplamak için şu yöntemi kullanabilirsiniz. Yazan rakamda sondan bir basamak silin. 2,7 ile çarpmanız gerekir. Örnek olarak 10 kron 2.70 tl dir. Hızlı hesaplarken iki buçuk katı diyebilirsiniz. Mekanlarda bir biranın fiyatı 50 kron yani 14 tl dir.

Exit mobile version