Ukrayna – Lviv Votka Dükkanı ve Kultürleri

9
66554
Lviv' de Votka Fiyatları ve Markaları Nelerdir ?
Lviv' de Votka Fiyatları ve Markaları Nelerdir ?

Tam kahve dükkanı ile çikolata fabrikasının arasında, tramvayın yolu üzerinde bulunan votka ve özel likör üretimi yapıyor. Ufak bir dükkan olmasına rağmen güzel dekore edilmiş ve fiyatları bize göre çok ucuz. Litrelik Lviv markalı votkalar 48-68 grivna arasında değişiyor. 3-3,5 dolar civarındalar. Likörlerinin fiyatı ise biraz daha pahalıydı. Ama denemenizi tavsiye ederim. Özellikle sarı renkli olan likörün tadını mutlaka denemelisiniz.

Genel olarak votka kültüründen bahsetmek gerekirse; Ukrayna’da votka Türkiye’de çay ile aynı kategoride değerlendirilebilir. Her dakika votka içelim gibi bir kültürleri yok fakat özellikle kış aylarında ısınmak için içtikleri bir içecek. Yerel votkaları ise Horilka dedikleri marka olmayan bir votka türüdür.

Nemiroff özellikle fiyatı ve performansı ile harika votkalarından biridir. Biberli ve ballı seçenekleri ile kesinlikle tadılması gereken içecektir. Ben free shop tan 1 litrelik 2 şişeye 4 euro ödemiştim. Şehirde herhangi markete girdiğinizde de şişesi 2 dolar 3 dolar civarında. Ama Nemiroff un özellikle şişeye bakınca da göreceğiniz içerisinde bulunan biberli votkasını denemelisiniz. İçinizi hızlıca ısıtacak ve “bu ne ya böle” dedirtecek cinsten. Shot halinde içmeyi unutmayın. Normal Nemiroff ları enerji içecekleri ile karıştırmak fena olmaz. Ama gece kulüplerinde hiç Nemiroff görmedim. Hep Simirnoff tu içtiklerimiz.

Bazı lokal cafe ve barlarında ufak shot bardaklarında daha mekana girmeden servis ettikleri, metal bardaklarda ballı votkaları da Ukrayna kültürüne has özelliklerden herhalde. Daha içeriye girmeden shot atıyorsunuz 😀

Votka fiyatlarına gelecek olursak; Hiç bilmediğimiz bir kültürde ve alfabe karşısında marketlerde şişelere bakıp durduk. Sonuçta bilmediğimiz markaların fiyatlarına baksak bile neye göre kıyaslama yapacaktık. Fakat Nemiroff votka 2 euro ya denk geliyordu. Konuştuğumuz arkadaşlardan da öğrendiğimize göre 1 dolara votka almak mümkünmüş. Merkez dışındaki marketlerden çok daha ucuza bulabilirsiniz demişti ve kendilerininde öyle yaptığını söyledi. Yani bir paket Marlboro yu 1 dolara almıştım, düşünüyorum da demek ki adamlar 1 şişe votkayı sigara ile aynı paraya alıyorlarmış. Bu arada İstanbul’ a döndükten sonra semtin birinde Nemiroff gördüğümde fiyatını sormuştum ve  45 tl cevabı bana tuhaf gelmişti.

9 YORUMLAR

  1. Nemiroff ballı biberli benim çok sevdiğim ve Istanbul’da bulmakta zorlandığım bir votka. Zar zor bulsam bile dediginiz gibi pahalı… Uygun tedarik edebileceğimiz bir yol var mıdır?

  2. Daha yeni geldim harkovdan, nemirrof votka litrelik 3 euroya aldım yanında pasaport scotch viski 1 lt 37 tl. Herşey bedava. Yeme içme bedava. Herkese tavsiye ederim ukraynaya gitmeyi.

CEVAP VER

*