Site icon Levent Işıklı

Tallinn Gece Hayatı – Estonya

Tallinn Gece Hayatı

Tallinn Gece Hayatı

Gene bir kış günü ortalık sakinken keşfe çıkma vakti geldi sanırım. Gece hayatının olmazsa olmaz isimlerinden Tuğrul ile Estonya’ nın başkenti Tallinn gece hayatı yazısına hoşgeldiniz. Geleneksel 10 kasım Atamızın bayrağını açmak için hem Estonya’ nın başkentine hem de Finlandiya’ nın başkentine gitmeyi planlamıştım. Tuğrul’ da son 2 hafta kala bana eşlik edecek ve Estonya gece hayatını birlikte keşfedecektik. Gece kulüpleri nerede, nasıl gidilir, eğlence tarzları, makan tipleri, kültürleri, fiyatlar vb. Biraz İskandinav biraz Rusya biraz da Avrupa esintisine doğru tüm hazırlıklarımızı tamamlayıp yola koyulduk.

Estonya, Esenyurt’tan hallice 1 buçuk milyona ulaşmayan nüfusu ile euro kullanan ülkelerden. 2 binden fazla adası bulunmakta ve teknolojiye çok hızlı ulaşabileceğiniz bir ülke. Öğrenci iseniz gidip okuyabilirsiniz ama yaşamak için gördüğüm kadarı ile seveceğinizi pek düşünüyorum. Konumuzu ilgilendiren başlığa dönecek olursak kızları biraz havalı mı yoksa soğuk mu ince bir çizgideyim 😀 Tallinn gezilecek yerleri başka bir makale konusuna bırakıyorum ve sizler için Tallinn gece hayatı konumuza artık başlayabiliriz.

Talin Gece Hayatı için Konaklama Önerileri

Ufak bir şehir olduğundan dolayı Tallinn için merkezi bir otelde konaklamayı tercih etmiştik. Tallinn Old Town dediğimiz alana giriş için büyük surların altından geçiyorsunuz. Aynı Kotor, Budva, Krakow gibi düşünebilirsiniz. Old Town’ a girdikten sonra hemen sağda bulunan birkaç yıldızı bulunan bir otelde konakladık. Gittiğinizde göreceksiniz ki; Tallinn Eski Şehri yarım saatte bitirebilirsiniz. Normal tempoda yürüyerek başladığınız yere çıkmanız ortalama 20-30 dakika arasında. İsminden de anlaşıldığı üzere şehrin tam Kalbi ve turistlik bir alan olduğundan eğleneceğiniz, yemek yiyeceğiniz, fotoğraf çekeceğiniz bir merkez burası. Meydanlarındaki alana güzel bir ağaç ile ışıklandırma yapmışlardı. Özellikle karlı döneme denk geldiğimizden akşam ve gündüz beyazlar altında çok güzel görüntüler oluşuyordu. Tavsiyem Tallinn Old Town içerisinde bir lokasyonda konaklayabilirsiniz. Yada fazla uzaklaşmamak için çevresinde konaklayabilirsiniz. En büyük avantajı ise eğer kış döneminde seyahat ediyorsanız üşüdüğünüzde yada dinlenmek için hızlıca otelinize gidebilmenizdir. Ben özellikle kış aylarında seyahat ediyorsam otelimi şehrin merkezine yakın tutmaya özen gösteririm. Estonya’ nın gece hayatını keşfederken yakın konaklama yari fazlasıyla avantaj sağlamakta. Tallinn ufak bir şehir olduğundan gece kulüpleri birbirine yakındı. Hem fazla mekan gezmek hem de dinlendiğimizde otele yakın olmak için bizde tercihimizi bu yönde kullandık. Şimdi gelelim Tallinn gece hayatı mekanlarını sıralamaya ve sınıflandırmaya.

Tallinn Gece Hayatı – Winenot Şarap Evi

Wine Not Tallinn Nerede

İlk gün hem hafta içi oluşundan hem de havanın erken kararmasından dolayı gündüzünü tam yaşayamadan otelimize yerleştik. Biraz dinlendikten sonra Tuğrul ile Old Town içerisinde eli cebinde yürüyüşe çıktık. Hem şehri görmek hemde nerede ne var onları tespit etmek için. Heryer beyaza bürünmüş surların içerisinde yürüyor ve yılbaşı yaklaştığı için güzel ışıklandırmaların altından geçiyorduk. İlk gece biraz daha soft takılmak için güzel şarap mekanlarına bakarken çok şık bir yerin önünde bulduk kendimizi. Pub ve oturma alanı bulunan orta büyüklükte düz ayak bir mekana girdik. Tallinn Old Town içerisindeki mekanların neredeyse hepsi tarihi binalardan oluşmakta. Tıpkı Krakow gece hayatı yazımda bahsettiğim gibiydi. Orta Çağ dan kalma Tallinn sokakları eski kiliselerinde yoğun olduğu bir çok tarihi yapıyı bir arada bulunduruyor.

Tamamen İstanbul’ un gökdelenlerinden kurtulup farklı bir atmosferde bulunmak bizide bir hayli mutlu ediyordu. Tuğrul ile birlikte mekana girdik ve tam ortada güzel bir masaya oturduk. Müzik normal düzeyin üzerinde çalarken biraz sesli konuşmak zorunda kalıyorduk. Ortam gayet eğlenceli ve genç ortalamaya sahipti. Şarap menülerinden güzel bir şarap seçip hem sohbet hem de etrafı inceliyorduk. Ufacık arada derede kalmış o kadar güzel mekanlar varki. Milyonlarca dolar para yatırmadan büyük reklamlar yapmadan insanların eğlenebileceği ve vakit geçirebileceği sakin ve güzel vakit geçirmek hiç te pahalı değil. Mekanımızın adı Winenot espirili bir isim 😀 Hafta içi 12:00 a kadar açık. Cuma ve Cumartesi günleri ise 01:30 a kadar oturabilirsiniz. Pazar ve pazartesi günleri ise kapalı. Fiyatlarından bahsetmek gerekirse 12 eurodan şişeleri başlamakta. Kadehleri 4-5 euro dan başlamakta. Tallinn gece hayatı için alternatif olabilir.

Evet şimdi Estonya gece hayatı yazım için beklediğiniz mekanlara başlayabiliriz. Ufak bir ısınmadan sonra çıstak çıstak eğlenebileceğimiz daha kalabalık night life mekanlarımıza geçeceğiz. Hem videolar hazırlıyor hem de gecede 2-3 mekan gezip sizlere listeleyeceğim.

Tallinn Gece Hayatı – Club Hollywood

Tallinn Gece Hayatı – Club Hollywood

Artık gece kulüplerini sıralamaya başlayabiliriz. Cuma akşamı Estonya gece hayatı keşfi için ilk durağımız Club Hollywood oldu. İnternet üzerinden araştırmalar yaptığımızda gece kulüplerini sıralamıştık. Club Hollywood bu listede yer alan kulüplerden biriydi. Old Town’a çok yakın bir yerde. Yürüyerek 5 dakikada gidebilirsiniz. Girişte bazı günler için ödeme yapabiliyorsunuz. Biz giriş ödemesi yapmıştık. Mekan birkaç kattan oluşuyor. En üst kata çıktığımızda büyük bir hall bizi karşıladı. Yüksek tavan olan en üst katta Underground ve House müzik çalıyordu. Bir alt katında oturma alanları ve stand lar bulunuyor. Burası en üst kata rağmen çok daha kalabalıktı. Gene farklı tarz bir müzik çalıyordu. Her katta farklı çalan müzikler ile her kitleye hitap edebiliyorlar.

Estonya Hollywood Gece Kulübü

Estonya Tallinn gece hayatı için tercih etmeniz gereken mekanlardan olmalıdır. Çok büyük bir şehir olmadığından ve nüfusuda göz önünde bulundurursak çok fazla alternatifiniz bulunmamaktadır. En azından gece kulüpleri için fazla seçenek yok. Club Hollywood tarzında gece kulübü bulmanız biraz zor. Estonya’ nın genelini bilmem ama en azından Tallinn için bu çok mümkün değil. Hem nüfusu hemde yerleşim alanını düşünürsek genelde merkezi konumda olan Old Town ve çevresinde bulunmanız gerekmektedir. Deniz kenarına yada şehrin dışındaki mekanlar ikincil planda kalıyor.

Tallinn Gece Hayatı – Club Studio Hakkında ve Fiyatlar

Tallinn Gece Hayatı

Gene keyifli mekanlardan biri. Club Hollywood un yakınında bulunuyor ve tarihi bir binada yer alıyor. Aralarında sadece 1 sokak bulunmakta. Gene tarihi ve eski bir binada bulunmakta. Merak edenler için içeride sigara içme alanları bulunmaktadır. Tallinn’ in gece hayatını yaşamak için gidenlerin gene uğrak noktalarından bir tanesi olmalıdır. Gece kulübü içerisinde birden fazla bar bulunmaktadır. Eğer içecek alacaksanız sıra bekleme zahmetinde bulunmuyorsunuz. Bu da bazı gece kulüplerine göre bir avantaj sağlamaktadır. 2 kattan oluşan gece kulübünde Hollywood gibi farklı müzik türlerini dinleyebilirsiniz. Hip-hop ve elektronik ağırlıklı çalıyorlar. Tabi gittiğiniz günün özelliğine göre müzik türleri ve Dj ler değişiklik gösterebilmektedir. Studio Tallinn gece hayatı içi gitmeniz gereken kulüplerden.

Estonya Club Studio

Tallinn gece hayatı için fiyat ortalaması biraz üst mekanlardan bir tanesi. 1 şişe votka ve 2 şişe soft içecekler maksimum 5 kişilik bir masa için 160 euro’ dan başlıyor. 3 şişe votka ve 6 soft içecek için ise 600 euro ya kadar çıkıyor fiyatlar. Tabi stand tarzı değilde normal olarak ta içeri girebilir bir iki bardak bir şeyler içebilirsiniz. Mekanın balkon kısmı da var buralarda da bulunabilirsiniz. Tamamen tercih size kalmış durumda.

Tallinn Old Town içerisindeki Bar ve Mekanlar Hakkında

Tallinn gece hayatı için benzetme yapacak olursam, Lizbon’ un yer altı mekanları olarak kıyaslayabilirim. Eğer Lizbon şehrine gittiyseniz mekanların hepsi ara sokaklarda bulunuyor. Paralel sokaklarda 10larca ufak mekanlar ama sokaklar tıkabasa dolu olmakta. Tallinn de old town içerisinde bir çok mekanı barındırmakta fakat tarihi binaların hep altlarında bulunuyor. Bazen dışarıdan tabelasını gördüğünüz pub ve barların girişini bulmakta zorlanabilirsiniz. Bu açıdan Krakow’ a çok benzemekte. Ağırlıklı genç kesimin bulunduğu mekanlardır. Fiyat ortamaları üstteki bahsettiğimiz mekanların hepsinden daha düşük bütçelerde. Bira testi yapabileceğiniz birçok pub bulunmakta.

Estonya Tallinn Gece Hayatı Fiyatlar Hakkında

Mekanların birçoğu hayvan dostu. Girişlerinde bazılarının *Dog friendly* yazmakta. Daha samimi ve günlük takılabileceğiniz mekanlar arıyorsanız Old Town içerisindeki pub ve barları tercih edebilirsiniz. Bazı günlerde öğrenci fiyatları gibi organizasyonlar yapabiliyorlar. Genel olarak insanları için çok sıcak kanlı diyemem. Özellikler kızları iklimden nasibini almış sanırım 😀 Şaka bir yana gece hayatı için gidilecek ülkelerden değil. Fena değil, şöyle böyle kelimeleri Tallinn için en güzel açıklama diyebilirim. Ama kültürel ve çeşitlilik, bakış açısı için tabiki gidebilirsiniz. Burayıda görelim, nasılmış bakalım diyebilirsiniz. Bir başka gece hayatı olan Lviv gece hayatı için tıklayabilirsiniz.

Seif Club Gece Kulübü Estonya

Seif Club Estonya

Seif club Vabank ile karıştırılmaktadır. Daha önceden Seif club kapısında VABANK yazıyordu. Fakat değişiklik oldu. Şimdi sizlerde araştırma yaparken karıştırmamanız için yazıyorum. Seif Club Taillinn’ in en popüler gece kulüplerinden bir tanesi. Fiyatların normalin biraz üstü olduğu ve kıyafet kontrolünün bulunduğu gece kulübüdür. Biraz daha özenli gitmenizi öneririm. Seif kulüp belkide en güzel kızların bulunduğu mekanların başında gelmektedir. Biralar 4 eurodan kokteyl içkiler 8 eurodan başlamakta. 00:00 dan sonra gitmenizi tavsiye ederim. Öncesinde mekana giderseniz giriş ücreti ödemeyebilirsiniz. Sonrasında ise 10 euro giriş ücreti ödemek zorunda kalırsınız. Gece kulübünün web sitesi için tıklayabilirsiniz. Tallinn gece hayatı için söyleyeceklerim şimdilik bu kadar.

Exit mobile version