Pazartesi, Temmuz 22, 2024
spot_img
More

  Brezovica Kosova Kayak Merkezi Nerede ?

  Prizren’ den Brezovica’ ya Nasıl Gidilir ?

  Hareket saatimiz geldi ve Prizren‘ den yola çıkarak göz alabildiğince yeşillikler içinde 2 saat boyunca otobüs yolculuğumuz başladı. Balkan müzikleri eşliğinde ilerlerken yol kenarındaki köyler ve Brezovica’ ya yaklaştıkça lüks villalar dikkatimi çekiyordu. Brezovica yolu genelde tek şeritli ve çok dönemeçli olduğundan hız yapmak fazla mümkün olmuyor. Karadenizi andıran yeşillikler içindeki yolculuğumuz benim için oldukça keyifliydi. Brezovica ile Prizren arasında toplu taşıma olup olmadığını bilmiyorum bununla ilgili herhangi bi bilgide görmemiştim prizrende. Brezovica için otobüsleri belli bir alanda bırakıp yürümeye başladık. Cumartesi olduğu için bizim dışımızda gelenlerin sayısı da bir hayli fazla idi. 5-6 dakika yürüdükten sonra alana geldik ve piste girişimizi yaptık. (şubat 2014)

  Prizren' den Brezovica Kayak Merkezine Ulaşım
  Prizren’ den Brezovica Kayak Merkezine Ulaşım

  Brezovica Nerede ?

  Brezovica hakkında bilgi vermek gerekirse; Şar dağlarının eteklerindeki bu kasaba köy ve turizm açısından Kosova’ nın 4 mevsim ilgi çeken yerlerinden. Prizren’in  Ağırlıklı olarak kış aylarında tercih edilmesinin sebebi tabiki kayak merkezinin aktif rol oynamasından geliyor. Bölge ağırlıklı olarak Kosovada yaşayan ve savaş zamanında bölgeye gelmek zorunda olan Sırpların yoğunluğundan oluşuyor. Hatta bana Prizren’ de arkadaşlar “yanına yiyecek bir şeyler al orda sırplar çalışıyor domuz eti var” falan gibi bişiler demişlerdi. Ortalama 8000 kişilik nufüsu olan kasabanın çoğunluğunu Sırplar oluşturuyor.

  Brezovica Ski Center

  Brezovica Kayak Merkezi 2 bölgeden oluşuyor, pist alanının girişi genelde zorluk seviyesi düşük kayak severler tarafından tercih ediliyor. Yoğunluğun olduğu bu alanda ve dinlenip bir şeyler içmek isteyenler için ağaç evlerin cafelerin yer aldığı alan bu bölgede bulunuyor. İkinci alan ise göz alabildiğince geniş ve ağaç bulunmayan bir bölgede. Buraya çıkışlar teleferik ile yapılıyor. Yüksek seviyedeki Snowboard ve Kayak severler bu bölgeyi tercih ediyorlar. Kayak alanı ortalama 2.600 hektarlık bir alana sahip ve vizesiz gidilebilecek yerler arasında fazla popüler olmasa da bence fazlasıyla keyif alacağınızı düşünüyorum. Ben teleferiğe binip dolaştığımda döndüğümüz yere gelmemiz 20 dakika civarı sürmüştü.

  Brezovica Kayak Merkezi Fiyatlar

  Brezovica için Prizren’ den ulaşıma 7 euro ödemiştim fakat toplu olarak gidildiğinden fiyat bu şekildeydi. Prizren’ den otobüs yada minibüs olup olmadığını bilmiyorum. Fiyatlar Türkiye’ ye göre çok daha uygun ağaç evlerde çay 30-50 cent, sıcak çikolata 1 euro civarlarında ski doo ların fiyatları ise 20 – 25 euro arasında idi. Kayak Merkezinde bulunan otelin fiyatı 2-3 kişilik oda için 50 – 70 euro arasında kişi başı 20 euro gibi düşünebilirsiniz eğer kalabalık iseniz. Teleferik fiyatı ise tek seferlik 3 euro. Kayak merkezi için ulaşım genellikle özel araçlar ile yapılmaktadır. Araç kiralayarak ulaşabileceğiniz gibi Prizren merkezden de taksi ile ulaşabilirsiniz.

  Benzer İçerikler

  4 YORUMLAR

  1. Sayfanızdaki detaylı bilgiler çok işimize yarayacak. 4-5 arkadaş kayak tutkunuyuz ve gideceğimiz yerler arasına şimdiden ekliyoruz.gitmeden tekrar irtibata geçmek isteriz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  - Reklam & Tanıtım -spot_img

  Diğer İçerikler