Perşembe, Mayıs 30, 2024
spot_img
More

  Kesin Gitmeniz Gereken Askeri Cafe – Lviv Kryjivka Nerede

  Lviv’ e her gidişimde mutlaka gittiğim cafelerden biridir. Fazlasıyla turistlik bir mekan oluşunun dışında gizemli özellikleri de barındırmakta. Lviv gezilecek yerler arasında Lviv Kryjivka mutlaka uğramanız gereken cafelerdendir. Konsepti tamamen bir savaş müzesi edasında. Bazen farklı gösteriler ile turistleri şaşırtan tarzları var. Eski dönemde kullanılan bir sığınak, hapishane gibi düşünebilirsiniz. Tam hikayesini aşağılarda anlatacağım.

  Lviv Kryjivka Restoran Nerede – Nasıl Gidilir ?

  Şimdi arkadaşlar zaten Lviv dediğimiz yer, Rynok meydanı ve paralel sokaklarından oluşan bir merkeze sahip. Burada ne kaybolabilirsiniz nede çok fazla uzaklaşabilirsiniz. Bilmeniz gereken en önemli şey Rynok Square‘ nin bu şehrin tam kalbini oluşturuyor olmasıdır. Rynok Meydanına geldiniz ve Ratusha Tower ı gördünüz. İşte bu kulenin ön tarafından kalkan turistler için trenler bulunuyor. Zaten trenlerin kalktığı tek bir nokta var buda Ratusha’ nın önünden. Bu trenlerin kalktığı yere gidip sırtınızı kuleye vereceksiniz. Sonrasında saat 2 yönünde bulunan karşınızdaki pasajın içine gireceksiniz ve içeri girdiğinizde solda merdivenlerin yanında bir kapı olacak. O kapının üzerinde herhangi bir tabela, yazı vb bir şey göremezsiniz. Zaten işin gizemli kısmı da burada başlıyor. Ufak bir deliği olan ve ordan görebilmek için oluşturulmuş ahşap bir kapı. Oraya doğru yaklaşacaksınız ve kapıya vuracaksınız. Bu arada gündüz saatlerinde eğer gitmiş iseniz zaten kapının önünde sıra olacaktır ve anlayacaksınız neresi olduğunu. Ben anlatmaya kimse yokmuş gibi devam ediyorum.

  Lviv Kryjivka Restoran Nerede
  Lviv Kryjivka Restoran Nerede

  Kapıya vurdunuz, birisi delikten baktı ve kapıyı araladı. Boynundan sarkan bir silah ile size “password” dedi. Bunu söylerken bazen silahı size doğru yöneltebilir. Korkmayın 😀 Bu tamamen şov amaçlıdır. Sonrasında sizin vereceğiniz cevap “slava ukraine” olmalıdır. Yani gururlu, şanlı, büyük Ukrayna anlamına gelmektedir. Söylerken de “sılava yukrain” teleffuzu ile dile getirebilirsiniz.

  Tam bu sırada içeri girerken size “Konyak” yada “Vodka” ikram ediliyor. Metal ufak bir metal bardağın içinde tam kapının ağzında içkinizi içip içeriye aşağıya doğru ilerliyorsunuz. Mekanın giriş katı ve alt katı bulunuyor. Giriş katında bahçeye açılan bir alanı var ve ve gene aynı katta promosyon eşyaların satıldığı oda bulunuyor. Lviv Kryjivka cafe içerisinde sigara içemeyeceğinizi de unutmayın. Bunun için kendi bünyesinde bahçesi bulunmakta.

  Lviv Kryjivka Askeri Cafe Fiyatlar Hakkında ?

  Lviv Kryjivka Rynok Girişi
  Lviv Kryjivka Rynok Girişi

  Lviv Kryjivka hakkında biraz daha bilgi vermekte fayda olabilir. Burası 2007 yılında açılan özgün konsepti olan bir mekandır. Lviv bu konuda birçok dekoratif ve özgün tasarımlı mekanları bünyesinde bulunduran şehirlerdendir. Ne kadar ufak olsa da vakit geçirmek açısından zengin seçenekleri bulunur. Kryjivka’ da bu konuda yıllar öncesinde yenilik ve tasarım öncülüğünde bulunan cafe restoranlardan biri. Özellikle girişinde ve bina önünde bir tabelası olmamasına rağmen her zaman turist çekebilme potansiyeline sahip. Açıldıktan sonra birkaç ay içerisinde 50 bin den fazla ziyaretçi ile Lviv’ e adımını atmış oluyor.

  Ukrayna Lviv Kryjivka Cafe Restoran
  Ukrayna Lviv Kryjivka Cafe Restoran

  Alt kata doğru indiğinizde savaş dönemini andıran mahsen ve odalar bulunuyor. Bazı odalar hapishane görünümünden çıkarılmamış. Bu odalara girip oturup bir şeyler içebiliyorsunuz. Servis yapanların boyunlarında silah vb. aksesuarlar olabiliyor. Zaten içeride gezerken dönemin telefonları, silahları, gaz lambaları, zindanları ve cephanelikleri görebiliyorsunuz.

  Mekan için Avrupa’ nın en çok ziyaret edilen cafesi deniliyor. Yılda 1.000.000 un üzerinde ziyaretçi alıyormuş. Ukrayna İsyan Ordusu’ nun 2. Dünya Savaşı’ ndan kalma mahseni. Yani orjinalliğini hala koruyor. Bu ek olarak sloganları da “savaş devam ediyor” olmuş.

  Tavsiyem gündüz saatlerinde erken gitmemenizdir. Yani öğlen 11:00 – 12:00 gibi giderseniz mekanı yeni açacaklarından fazla keyif alamazsınız. Hatta çok erken gittiğinizde kapıda shot ikramlarıda olmuyor. Daha kendilerine gelemiyorlar açıkçası. Kapıdaki çalışan sizi karşıladığında Türkçe konuşursa şaşırmayın. Ben bir keresinde gittiğimde Ukraynalı bayan varken “Kapıyı Kapat” dedi ve kız da çok şaşırmıştı. Ne dedi diye merak etmişti 😀 Çok fazla sayıda Türk arkadaş gittiğinden artık öğrenme isteği duymuşlar demekki.

  Lviv Askeri Kafe
  Lviv Askeri Kafe

  Sadece içki içmek için gitmeyin. Bir şeyler atıştırabilir yada yemek yiyebilirsiniz. Gayet lezzetli ve doyurucu yemekleri var. Özellikle lokan yöreye özgü yiyecekleri tadabilirsiniz. Çorbaları gibi.

  Unutmadan belirtmekte fayda var. Lviv Kryjivka cafe restoran, Ukrayna Lviv’ in aynı zamanda milliyetçi cafeside diyebiliriz. Yani mekan sahipleri yada işletmenin bu yönde düşünce tarzı olmasa da zamanla girilen şifreden dolayı içeride slogan atıp bağırarak eğlenen insanlar olabiliyor. Ben bir keresinde sabaha karşı gelen Ukrayna’ lılar ile karşılıklı oturduğumda sürekli birbirimize nağra atarak “Slava Ukraine” diye karşılık vermiştik. Yani artık sıkılmıştım sürekli sürekli. Arada böyle şeyler de olabiliyor.

  Kryivka, Lviv Akeri Kafe
  Kryivka, Lviv Akeri Kafe

  Sabaha kadar açık bir mekan eğer gece bir bar çıkışı yada club çıkışı gitmek isterseniz eğer turist var ise kapalı tutmuyorlar. Bir keresinde sabaha karşı 04:30 gibi bir saatte çıkmıştık mekandan. Lviv Kryjivka bu yönden karnınız acıkırsa alternatif olabilir. Fiyatları ise diğer mekanlara kıyasla ne pahalı nede ucuzdur. Biralar 1-2 dolar arasında olup et yemekleri 4-5 dolar civarındadır. Lviv gezilecek yerler hakkında tıklayabilirsiniz.

  Ayrıca yemek siparişi verdiğinizde farklı sunumlar halinde getiriyorlar. Eğlenceli olabiliyor.

  kryjivka yemek sunumları
  kryjivka yemek sunumları

  Lviv kafeleri ve restoranları oldukça gelişmiştir. Turizm açısından oldukça kalabalık olan Lviv kendini de mutfak olarak baya ileri taşımıştır. O yüzden yemek konusunda çok zorlanmazsınız. Lviv için yemek konusunda birçok alternatif bulunmaktadır.

  Benzer İçerikler

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  - Reklam & Tanıtım -spot_img

  Diğer İçerikler