Pazar, Haziran 23, 2024
spot_img
More

  Lviv Gezilecek Yerler, Fiyatlar, Nerede, Nasıl Gidilir ?

  Pegasus ile bu seferki yolculuğumuzun adı Ukrayna’ nın Lviv şehri. Lviv gezilecek yerler hakkında bilgi vermeden önce, bir buçuk ay öncesinden aldığımız biletlere gidiş dönüş 450 lira ödemiştik ve kalacağımız yerleri son 15 gün kala ayarlamıştık. Neden Ukrayna sorusuna ise “Aramızda ana dili gibi Rusça bilen bir arkadaşımızın olması” cevabını verebilirim. Hiç aklımızda yokken biranda karar verip aldığımız biletler, döndüğümüzde iyiki gitmişiz dememize neden oldu. Lviv yada Lvov olarak bilinse de bu şehir aslında adını Leopolis, Leopolitan gibi kelimelerden alıyor. Aslan şehir anlamına gelen şehirmiş. Kaldığımız otelin adı da Leopolis’ti 😀

  Lviv Nerede ? Nasıl Gidilir ? Nerede Kalınır?

  Lviv International Airport | Міжнародний аеропорт "Львів"
  Lviv International Airport | Міжнародний аеропорт “Львів”

  İstanbul’dan haftada birkaç sefer ile 1,5 saatlik bir yolculuk ile Lviv’ e ulaşabilirsiniz. Saraybosna, Üsküp gibi ufak bir hava alanı sizi karşılayacaktır. Ukrayna’ya ilk kez gidiyorsanız ve pasaportunuzda hiç “Schengen” vizesi veya başka ülkere giriş çıkışınız yoksa sizi burada bekletebiliyorlar. Biz posaport kontrolü sırasında hiçbir sorun yaşamadık ama önümüzdeki çifti odaya alıp biraz bekletmişlerdi. Yaptıkları sadece neden geldiğinizi, ne kadar kalacağınızı, yeterli paranızın olup olmadığını sormak gibi 15-20 dakika vaktinizi almaları. “Danylo Halytskyi International airport” Lviv’ de bulunan tek hava alanı. İndiğinizde para bozdurabilir yada direk aksiye gidebilirsiniz. Zaten hava alanında başka bir şey yok 😀

  Lviv Hava Alanında taksici ile ufak pazarlığa giriyoruz. Bugüne kadar gittiğim her ülkede ilk çarpılmamı hava alanında yaşadığım için, taksici ne derse desin yarısını teklif edecektik. Bu sefer pek öyle olmadı ve Hava alanı – Lviv Merkez arasına bizi 100 grivna ücret istedi ve 3 kişi taksiye bindik.

  Lviv Havalimanı Rynok Şehir Merkezi Arası
  Lviv Havalimanı Rynok Şehir Merkezi Arası

  Ukrayna para birimlerinden bahsedecek olursak 1 dolar = 37,00 grivna ama sakın tl olarak hesaplamaya çalışmayın çünkü gerçekten gerek yok.(1 mayıs 2023) Normali ise en fazla 70 grivna imiş. Yaklaşık 15 dakikalık bir yolculuktan sonra Tam merkezde bulunan Leopolis Hotel‘ine gelmiştik. Lviv’de Nerede Kalınır ? sorusuna bence verilebilecek en iyi cevaplardan birisi Leopolis Hotel. Merkeze çok yakın demiyorum çünkü merkezde olan bir hotel. Özellikle erken rezervasyon ile çok ucuza kalabilirsiniz.

  Lviv Ukrayna’nın en batısında kalan ve Avrupa’ya en yakın şehri. Bunu başka şehirlerine gidenler de Ukrayna’nın Avrupası diye adlandırıyor. Lviv merkez ile Polonya sınırı arasında 70 km var. Lviv’deyken Polonya araçları görebiliyorsunuz.

  Lviv Nufus olarak 900.000 e yaklaşmış Ukrayna ise 46 milyon civarında. Özellikle bayan nüfusunun yoğun olduğu şehir efsanesini Lviv Gece Hayatı sayfamda detaylı olarak açıklayacağım 😀 Ülkenin renklerini oluşturan mavi gökyüzünden, sarı ise Rusya’ya gönderdikleri yoğun buğday renginden gelmekteymiş.

  Lviv Gezilecek Yerler – Market Square – Şehir Merkezi


  Lviv’in merkezi ve gezilecek yerleri dikdörtgen bir meydan etrafında toplandığı için aslında çok kısa zamanda tüm lokasyonlara gidebilirsiniz. Bu açıdan çok rahat bir şehir olduğunu belirtmek isterim. Şehir merkezi Rynok Caddesi olarak haritalarda görebilirsiniz. Geçmişinde özellikle Yahudiler tarafından ticaret merkezi olarak kullanılmış bu merkez. Bu cadde üzerinde bulunan 10 larca cafe, restoran ve tarihi yapı bulunmakta. Özellikle her köşe başında kilise görürseniz şaşırmayın. Kiliseleri ile ün yapmış bir meydan ve şehir burası. Hatta Ukrayna’ nın Kilise şehri olarak tanımlanmaktadır. Lviv gezilecek ve keşfedilecek birçok lokasyona sahip bir şehirdir.

  Lviv Şehir Merkezi - Rynok Square
  Lviv Şehir Merkezi – Rynok Square

  Lviv Çikolata Fabrikası – Lviv Chocolate Factory

  Lviv Çikolata Fabrikası - lviv chocolate factory
  Lviv Çikolata Fabrikası – lviv chocolate factory

  Lviv gezilecek yerler arasında mutlaka görmeniz gereken noktalardan biriside çikolata fabrikası. 100 lerce çeşit çikolatası ve hediyelik eşyalarla dolu burası. Komple binayı gezebiliyorsunuz ve her katta farklı bir konsept var. En üst katında da cefe gibi oturup yada terasta manzaraya karşı birşeyler içebilirsiniz. Aklınıza gelebilecek her şeyin kalıptan çikolatasını yapmışlar. Putin, vosvos, silah, anahtarlık, bebek, at nalı, kalp vb. gibi çeşit çeşit çikolatalar var. Fiyatlar ise boyutlarına göre 1 dolardan başlıyor ve gidiyor. Ortalama bizim gibi milka tarzında çikolatalar alırsanız ise 2 dolar civarında ödeme yaparsanız. Hepimiz farklı çeşit alarak en üstte içecekler ile birlikte tatlarına bakmıştık. Tatları gayet güzel tavsiye ederim, ki yemeyecek olsanız bile kakao kokusu eşliğinde kesinlikle binayı gezin derim. Kalabalık daha binaya girmeden başlıyor ve içeride devam ediyor. Yerini bulmak sizi hiç zorlamayacaktır çünkü Rynok meydanında tramvay yolu üzerinde kolaylık ile bulabilirsiniz.

  Lviv Çikolata Dükkanı
  Lviv Çikolata Dükkanı

  Lviv Çikolata Fabrikası sitelerinde bulunan linkten binada sanal tur ile gezebilirsiniz.

  Lviv Kahve Üreticisi – Lviv Coffee Manufacture

  Lviv Kahve Dükkanı
  Lviv Kahve Dükkanı

  Lviv gezi notlarınıza eklemeniz gereken başka bir yer ise Lviv kahve üreticisi. Zaten Çikolata farikasıyla aralarında sadece 50 metre var. Karşılıklı sokaklara konumlanarak adeta turiste kolaylık olsun istemişler 😀 Lviv’ deki bu kahvenin hikayesi eski yüzyıllara kadar dayanıyormuş. Tıpkı çikolata fabrikası gibi burası da komple binaya yayılmış ve kahvelerin dışında hediyelik eşyada alabiliyorsunuz. Alt katına inerseniz eğer sizi farklı bir atmosfer karşılayacaktır. Kafanıza kask takıp mahsen görünümlü alt kata indiğinizde size hazırlanan kahve bugüne kadar pek rastlanmış olan cinsten değil. Denemenizi tavsiye ederim. Lviv gezilecek yerler hakkında bulmak istediklerinizden olan burası için Başından olmasa da kısa bir bölümünü paylaşıyorum aşağıdaki videoda…

  Tabi birkaç resim ve video ile Lviv coffee manufacture mekanını anlatmak zor. Girmeniz ve atmosferi, dokuyu yaşamanız gerekir. Çünkü bir kahve dükkanından daha fazlası var içeride. Ayrıca hediyelik eşya almak isterseniz dükkanda birçok farklı dekoratif ürünler bulunmakta. Lviv gezilecek yerler lokasyonları arasında mutlaka girmeniz gereken bir dükkandır. Rynok meydanı üzerinde olması da ayrı bir ulaşım kolaylığı. Ayrıca mekanın Ukrayna içinde ayrı bir hikayesi var. 30 temmuz 1941 yılında bu binanın balkonuna çıkılarak Ukrayna Bağımsızlık Bildirgesi ilan edilmiş. Alt katta gizli yeraltı kahve mağarası bulunmaktadır. Gezilecek yerler balımından güzel bir lokasyondur.

  Lviv Opera Binası – Opera House Nerede Fiyatlar

  Gene merkezde bulunan Opera Binası Lviv’ liler için çok önemli bir yere sahip. Bu kadar sevdiklerini tahmin etmeniz biraz zor. Her akşama yakın sıklıkta gösteri ve oyunları izleyebilirsiniz. Toplanma ve buluşma noktası olarak ta burayı kullanabilirsiniz. Lviv Opera House 1901 yılında Avrupa’daki diğer Opera binaları da göz önüne alınarak yapılmış. Özellikle Viyana ve Paris gibi şehirlerden esinlenilmiş. İçinde ve etrafında heykeller bulunarak Neo-Rönesans tarzında inşa edilmiş. Binadaki heykeller zevkler ile sefaleti simgeliyormuş. Tam önünde bulunan heykel ise insanın ölümlü olması yerine sonsuzluğu anlamına geliyormuş. Opera binası dışına kıyasla içerisi renkli mermerler ve resimlerle dekore edilmiş. 1000 den fazla kişiye opera zevki yaşatmakta ve Avrupa’ dan gelen sanatçılara ev sahipliği yapmaktadır.

  Lviv Opera Binası
  Lviv Opera Binası

  Lviv Gezilecek Yerler Bira Tiyatrosu – Beer Theatre “Pravda”

  Lvivde Rynok meydanına geldiğinizde, meydanın başında sizi Beer Theatre karşılayacaktır. Komple bina olarak hizmet veren mekan ilk katında sattığı bira ve hediyelik eşyalar ile dikkatinizi çekecektir. Üst katlarında canlı müzik, restoran ve oturup sohbet edeceğiniz şık dekore edilmiş ferah bir mimarisi var.

  Burası için Lviv bira tiyatrosu yada bira müzesi de denilmektedir. Canlı müziğinde yapıldığı restoranın olduğu bir mekan. Bira müzesinden gene hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.

  Lviv Bira Müzesi
  Lviv Bira Müzesi

  Lviv Gezilecek Yerler – Lviv Ratusha Tower

  Lviv merkezde yani Rynok meydanında bulunan Ratusha Tower manzarası ile çıkılmaya değer noktalardan birisi. Yukarıya çıktığınızda tüm Lviv’i görebileceğiniz bu kule 1835 yılında yapılmış. Giriş ücreti belli bir kata çıktıktan sonra ödeniyor ve fiyatı 10 grivna. Yaklaşık 65 metre yüksekliğinde 310 basamak çıkıyorsunuz ve çok dar bir yürüme alanı var. Bizim yukarıya çıkmamız yarım saati bulmuştu. Bunda tabiki kalabalığında etkisi büyük. Zaman zaman merdivenlerde beklediğiniz oluyor. Ukrayna’nın başka şehirlerinden gelen öğrenciler vs gibi grupların oluşu zaman açısından biraz uzattı kuleye çıkışımızı. Fotoğraf makinanızı yanınıza almayı unutmayın.

  Lviv Ratusha Tower
  Lviv Ratusha Tower

  Lviv için genel bir bilgi olaması açısından aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

  Benzer İçerikler

  83 YORUMLAR

  1. 18 kasımda lviv e gitmeyi düşünüyorum.İlk yurtdışı deneyimim olacağından ,turla mı yoksa kendi başımamı gitmeliyim.Biraz tedirginlik var o yüzden soruyorum.kendi başıma gidersem ne kadar kazancım olur sizce.

   Teşekkürler.

  2. Merhabar Levent Bey, Lviv gezi notlarınızı ve özelliklede sokak görüntülerinizi çok beğendim. Ocak ayında(ortası gibi) eşimle gitmeyi planlıyoruz. Özellikle kar ve soğuk tatilini görmek istediğimiz için bu tarihlerde gitmeyi planlıyoruz. Bu konuda bilgi verebilir misiniz ? 4 gece 5 günlük bir tatilde ortalama ne kadar masraf olur, 5 gun Lviv için fazla mı olur v.b. Şimdiden teşekkür ederim.

   • Merhabalar, Öncelikle ilginize teşekkür ederim. Sondan cevaplamak gerekirse 5 gün lviv için fazla gelecektir. Maksimum dolu dolu 4 gün kalmanız yeterlidir. Lviv dışında kayak yapmak gibi niyetiniz var mı bilmiyorum tabi. Günlük otel masraflarınızı çıkarttığınızda harcayacağınız maksimum rakam 50 dolar civarında olacaktır. Kişi başı olarak hesaplıyorum. Yani iyi bir restoran da Et – salata – bira =10 – 13 dolar civarındadır.(lviv için ). Ama siz daha normal bir restoranda aynı yemekleri 7 dolara da yiyebilirsiniz. Tercihleriniz ve standartlarınız ne bilmediğim için 50 dolar olarak düşünüyorum.

  3. Herşeyin fiyatı arttığı gibi Ratusha Tower in fiyatı da 10 değil 15 grivna.. her şey %40 %50 zamlanmış. First grill lviv de steak 150 grivna imiş ben gittim 205 grivna yı gördüm… her şey %40 %50 zam yemiş..

  4. Merhaba, biz 5 kişi gitmeyi düşünüyoruz. Para uçak ya da konum değil de benim tek soru işaretim şu. Şubat ayının 3 ü ile 6 sı arasında düşünüyoruz. Çok soğuk olur mu? Yani elbette olacaktır ama en azından gezmemize engel olur mu? Desteğiniz için şimdiden teşekkürler 🙂

  5. MERHABA BEN 26 OCAKTA LVIVDE OLACAGIM BIR ARKADASIMLA BERABER GIDIYORUM VE INGILIZCEMIZ ORTA DUZEYE YAKIN NEDEN BOYLE BIRSEY YAPTIK BILMIYORUM . RYNOK CADDESINDE EV KIRALADIK 520 TL TEK ODALI . BIZ HERGUN GECE KLUBUNE GIDIP TAKILIP GEZIP DISARDA YEMEK YICEZ KISI BASI 1600 TL GOTURUYORUZ SADECE EV YEME ICME GEZME PARASI 6 GUN ICIN YETERLI MIDIR ? VE ZORLUKLARLA KARSILASIR MIYIZ ? TESEKKURLER

  6. Levent Bey Merhaba,

   Öncelikle faydalı bilgilendirmeler için teşekkür ederim.1 – 5 Şubat arası eşim ile Lviv’e gideceğiz.Aşağıda yer alan sorulara zaman ayırabilirseniz sevinirim.
   Dolar ile gidip havaalanında mı bozdurmak mı faydalı olacaktır?
   Turistik gezi dışında yerel önerebileceğiniz bir yer var mıdır?
   Doğa gezisi olarak tavsiyeniz var mıdır?
   Günübirlik tren ile seyahat edebileceğimiz lokasyon var mıdır?
   2.el pazar ya da yerel pazarlar var mıdır?
   Kısacası turistik gezi yani bina dışında yerel ve doğal bir gezi istiyoruz.

  7. Merhaba ben de erkek arkadaşımla martta lvive gitmeyi düşünüyorum da , konaklama hariç 5 gün için dolu dolu ortalama kaç dolar gerekir? Ayrıca neler yapmayı önerirsiniz yukardaki yazılanlar dışında alternatif? Pazar,müze,sanat vs alakalı ?

  8. iyi çalışmalar mart ilk haftası 4 günlüğüne gideceğim ilk yurtdışı deneyiim olacak ikinci el pazarları lvivde varmı nerelerden alışveriş yapabilirim kısa bilgi verebilirmisiniz ve dikkat etmem gereken uyarılarınız nelerdir saygılar

   • Murat selamlar, şimdiden iyi yolculuklar dilerim. 2. el pazarları var Lviv merkezin dışında bulunuyor. Yunan Kilisesi civarında hep sabit pazar var hemde 2. tezgah açanlar ama aradığın şeyin ne olduğunu bilemiyorum.

  9. Levent Bey Merhaba. Yaziniz icin tesekkurler.
   Nisan ayinda Lviv e gitmeyi dusunuyorum. Anladigim kadariyla konaklama ve onceden alinmis ucak bileti cok masraf cikarmiyor. Konaklama ve ucak bileti haric 1 haftalik tatil icin ne kadar yetebilir?

  10. Yaza doğru bende yurt dışı seyahati yapmak istiyorum. Arkadaşlarımın tavsiyesi Lviv yönünde ben oraya hiç gitmedim ama içimde yabancılık korkusu varken okuduğum yazınız sayesinde gerekli bilgileri de edinmiş oldum. Lviv seyahati yapacaklar için tam bir yol rehberi olmuş kaleminize sağlık

  11. levent bey merhaba bende temmuz ayında gıtmeyı dusunuyorum ama tek basıma gıdecegım tek oldugum ıcın belkı bıraz zor olacak ama bakalım artık.. ıngılızcem cok ıyı ama yınede lvıvde bır rehber bulma sansım nedır bırde dolar bazında 280 dolar felan olarakgıdecegım yanı turk parası 1000 tl yeterlı mı sızce 4 gun

  12. Merhabalar cok faydali bi yazi olmus 15-22 nisan arasi ben de lviv de olacağım valiz hazirlamak icin soruyorum opera dinlemek icin şık kiyafetler giymek zorunda miyiz yoksa spor gitsek de olur mu?

   • Merhabalar, Benim tavsiyem spor kıyafetler ile gitmemeniz. Ama gitseniz bile kimse sizi farketmeyecektir. Kendinizi o tarz bir ortamda daha iyi hissetmeniz için en azından spor giyinmemeniz faydalı olur. İyi seyahatler dilerim.

  13. merhabalar levent bey. ben ağustos ayında liviv e gitmeyi düşünüyorum tek başıma 5-6 günlüğüne çok mu olur acaba ? ayrıca yanımda dolarla gideceğim para bozdurmak için exchange ofisler şehir merkeznde yeteri kadar varmı? ve güvenlik konusu nasıl ? ben 3 kere taylanda gittim dil konusu sıkıntı değil. birazda yakın biyerlere gidiyim artık 🙂 şimdiden teşşekkürler..

   • Merhabalar, 5-6 gün Lviv için çok fazla diyebilirim sizlere.Hava alanı ve şehir merkezlerinde bozdurabilirsiniz. Yeteri kadar mevcuttur. Güvenlik açısından geçim kaynağı turizm olduğu için pek sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum. Dil konusunda ingilizceniz var ise sorun olmayacaktır. Şimdiden iyi seyahatler dilerim.

  14. selam ben sercan ben de bu yaz temmuz yada agustos ayında bi ukrayna gezisi dusunuyorum yanıma arkadaş lazım biraz ruscam ve ingilizcem var irtibat kurmak isteyen arkadaş varsa buraya yazsın

  15. Levent bey merhaba Ekim-Kasım-Aralık gibi yalnız gitmeyi düşünüyorum ama liviv mi karkiv mi daha iyi eğlence ve gece hayatı bakımından, kaç gün yeterli ortalama kaç dolar yeterli yalnız gitmenin güvenlik açısından riskleri neler nelere dikkat etmek gerek, veya başka şehir tavsiyeniz olurmu, gece hayatı konusunda detaylı bilgi ile dil konusunda biraz ingilizcem var beraberimde dil konusunda bir elektronik cihaz öneriniz varmı selam.

   • Lviv ve Kharkiv birbirinden çok farklı iki şehirdir. Ukrayna nın 2. En büyük şehrini Kharkov oluşturuyor. Kharkov Lviv’ e göre daha ucuzdur fakat gezilecek yerler açısından sıkılabilirsiniz. Lviv turistlere yönelik tasarlanmış fakat Kharkov da gezme ihtimaliniz çok zor. Lviv için en fazla 3 gün yeterlidir. Kharkov içinde 3 gece yeterlidir. Gece hayatı konusunda Kharkov Lviv’ den daha iyidir. Zaten Kharkov Rus bölgesidir. Ağırlıklı Ruslar yaşamaktadır. Lviv’ de daha fazla ingilizce konuşan ile karşılaşırsınız. Elektronik cihaza gerek yok bence basic ingilizce yeterlidir. Sonunu görmediğiniz sokaklara girmeyin derim ben onun dışında gelipte sizi rahatsız edeceklerini sanmıyorum. Azeri taksiciler var onlar ev ve diğer konularda yardımcı oluyor. Yada Türk rehberler ile iletişime de geçebilirsiniz. Yanınıza 3 gece için en fazla 500 dolar almanız yeterlidir. O kadar harcamayacaksınızdır ama rahat olun diye dedim ben. Günde 50 dolar harcar harcamazsınız.

  16. Levent bey 30/07/2017 ve 04/08/2017 tarihleri arasında bir arkadaşımla beraber lvive tatile gidiyoruz yeme içme gezip görme gece hayatı clup eğlence konaklama ulaşım maddiyat ve lvivdeki arkadaşlar gibi bir tatilde yapılması gereken ne varsa hepsiyle ilgili bilgi almak istiyorum geri dönüş yaparsanız çok sevinirim. Şimdiden ilgi alaka ve hoşgörünüz için teşekkür ederim.

  17. Bende 10-14 temmuz arası lviv planladım%90. Çok övgülü video gördüm. Vizesiz olması ilk tercihim oldu. 6-7 günde kalabilirim ama sıkıcı olur. Keşke yakınında farklı şehir ülkelerde olsa ama sanırım en yakını karayolu ile 10 saat civarında. Varmı lvive gidipte gidilebilecek ex biyer. Yakın olanından . Ben pek çözemedim haritadan.

   • Merhabalar, dediğiniz gibi km olarak kısa görünse de biraz uzun sürmekte yolculuklar. Bukovel – Ivano Frankivsk – Ternopil gibi yerlere gidebilirsiniz. Eğer avrupa vizeniz var ise Polonya’ ya da geçebilirsiniz.

  18. Levent bey merhabalar Lviv yazınızı okudum gerçekten de çok kaliteli bir yazı olmuş..Biz Ağustos 13’te Lvivde olacağız turla gidiyoruz uçak ve otel içinde hepsi….5 günde tahmini ne kadar harcanır tabi ki değişir diyeceksiniz ama ben yine de bilmek istiyorum… İyi günler…

   • Merhabalar, Övgünüz için teşekkür ederim. 5 gün de toplamda ortalama 250 dolar harcarsınız diye tahmin ediyorum. Günde 50 dolar harcamak gerçekten büyük rakam oralarda. Benimki tabiki bir öngörü.

  19. Merhaba! Ben 12-21 haziran tarihleri arasında lviv’de olacağım. Tek başıma gidiyorum. İlk yurtdışı deneyimim ve orta seviyede ingilizcem var. Uçak bileti ve kalacak yeri ayarladım. Lviv için en fazla 4 gün yeterli olur demişsiniz bunu okuyana kadar çoktan kalacak yerin ücretini ödemiştim. Uçak ve konaklama ücreti haricinde 750 dolar bir bütçe ayırmış bulunmaktayım. Merak ettiğim birkaç husus var. Bunlardan birisi günlük 3 öğün dışarda orta kaliteli bir restoran da yemek nekadar tutar (Uah-Grivni olarak)? Bir diğeri ise Lviv’e yakın otobüsle gidilebilecek yerler varmıdır? Eğer varsa özellikle önerdikleriniz hangileridir?

  20. yazı için tşkler bende ağustosun ilk haftası gibi gitmeyi düşünüyorum yanıma umarım bi arkadaş bulurum ilk yurtdışı deneyimim olacak ve dil bilmiyorum son çare turla gideceğim ama turla da takılmak istemiyorum 🙁

  21. Merhaba lviv’e gezmeye gideceğim. Oraya yanımda türk parasımı götürmem iyi olur. Türk parasını orada bozdurabilir miyim. Orada şatoları gezmek istiyorum şato turları filan düzenleniyor mu bu şatolara ulaşım nasıl yapılıyor. Ayrıca araba kiralamak istiyorum nasıl yapabilirim.

   • Merhaba, Türk parası götürmeniz mantıklı olmayacaktır. Yanınızda dolar götürmeniz daha sağlıklıdır. Türk parasını evet bozdurabilirsiniz fakat tavsiye etmiyorum. Lviv’ de Şatolar özelikle keyifli olacaktır. Bu konu ile ilgili orada tur hizmeti veren Türk arkadaş ile isterseniz irtibat kurdurabilirim.

  22. Merhaba biz KKTC den iki çift Lviv gitmek için hazırlık yaptık 23 Ekim gibi düşünüyoruz. Orda araba kiralama doğru mu olur bir hafta gibi plan yaptık kiev de gitmek istiyoruz . bizim kktc ehliyetimiz var acaba orada geçer mi bu konuda bilgi verirseniz memnun olurum

   • Merhabalar, Lviv için araba kiralama pek mantıklı olmayacaktır. Çünkü çok ufak bir şehir. Kiev’ e giderken belki olabilir ama yorulacaksınızdır. Tren ile 7-10 saat arasında ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Yataklı vagon alarak keyifli bir şekilde akşamları seyahat edebilirsiniz. Böylece zamandan kazanmış olursunuz.

    • çok tşk ederim levent bey. yolculuğumuz 20 ekim 26 ekim olarak belirledik . bizim avrupa birliği pasaportlarımız vardır . eğer deneyiminiz varsa yan komşu ülkelere de trenle yolculuk yapabilirmiyiz . düşüncemiz varşovadır.

     • Eğer vize sıkıntınız olmayacaksa Lviv’ den Krakow şehrine geçmenizi tavsye ederim. 6-7 Saatlik bir otobüs yolculuğu sürecektir. Ama normalde uçakla gitmek istediğinizde maliyetlerin yüksekliği nedeni ile tercih etmeyebilirsiniz. Hazır Lviv’ deyken görmenizde fayda var.

  23. merhabalar biz eşimle lvivden araba kiralayıp krakova geçmek istiyoruz kiralamada ve sınırda sorun yaşar mıyız. Bize öneriniz ne olur şimdiden teşekkürler

   • Lütfiye hanım merhabalar, Ukrayna avrupa birliğinde değildir. Polonya ise Avrupa birliğindedir. Kiralayacağınız araç ile ilgili sınırdan geçmek zorundasınız. Bu yüzden sorun yaşayacağınızı düşünüyorum. Otobüs ve tren ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer bir kaç gün kalacaksanız Krakov ‘da aracı orada kiralamanız daha sağlıklı görünüyor.

  24. Levent Bey Merhaba,öncelikle temiz bilgi ve önerileriniz için teşekkürler.Gerçekten Lviv’e gidecek insanlara ön bilgi anlamında kaliteli bir hizmet olmuş.16-20 kasım tarihleri arasında 1 arkadaşımla Lviv’de olacağız.Merkeze yakın bir bölgeden apart daire kiraladık.Genel amacımız yemek,içmek ve gezmek üzerine kurgulu.Maddi sıkıntımız yok,ancak kazıklanmak istemiyoruz.Bize tavsiye edeceğiniz,ihtiyacımız durumunda rehberlik yapabilecek,en azından telefon edebileceğimiz arkadaşınız var mı?İyi günler diliyorum.

  25. lviv ve kiev i gezmek istiyorum muhtemelen haziran 1 ile 10 u arasında bi tarihte gidip 1 hafta kalacağım genel olarak ne kadar para lazım olur ? otel olsun kiev lviv arası gidiş geliş olsun yiyecekler olsun ne kadara mal olur?
   bu tarihlerde gitmek isteyen olursa beraber gidilebilir 🙂

  26. levent bey merhaba, ocak ayında işim gereği temelli lvive yerleşmek zorunda kalacağım. ancak internetten baktığım kadarıyla normal ev kiraları oldukça pahalı. bu konuda yardımcı olabilir misiniz? bir de lvivde ömür geçer mi 🙂

  27. Merhaba Levent bey öncelikle bu kadar faydalı bilgiler paylastiginiz için çok teşekkür ederim.25ocak-1 Şubat arası turistik amaçlı 2 arkadaş livive gideceğiz düşük seviyede İngilizce yeterli olurmu yada ukraynaca bilmem gerekir mi .yada yardımcı olabilecek rehber tavsiyeniz varmidir

  28. MERHABA LEVENT BEY, 21-22-23 NİSAN DA 2 ARKADAŞ LİVİV DE OLACAĞIZ, HAVA TAHMİNİNİZ NEDİR?
   2 GECE 3 GÜN AZ UYKU/ÇOK GEZMEK İLE LVİV GENELİ YETERLİMİDİR SİZCE?
   REHBER İSMİNİ PAYLAŞMANIZI BEKLİYORUZ.
   TEŞEKKÜRLER.

   • Merhabalar, Dediğiniz tarihler bahar havasıdır ama akşamları çok sıcak olmaz. Ufak tefek uzun kollu götürün yanınızda. 2 gece 3 gün yeterli bir süredir. Lviv açısından çok fazla bir şey kaçırmazsınız. Mailinize Lviv’ deki profesyonel rehber iletişimini paylaşıyorum. İyi seyahatler dilerim.

  29. biz iki kişi şubat 19 ile 23 arasında orda olacaz. biletleri atlasglobal’den aldık bir bilet alana bir bedava kampanyası ile aldık. o tarihte orda olacak ya da gelecek varsa bize eşlik edebilir.

  30. Levent bey merhabalar. 19-23 Nisan tarihleri arasında Lvıv’de olacağız. Şehir merkezinin yanı sıra şatoları da ziyaret etmek istiyoruz. Bu konuda nasıl hareket ermeliyiz??? Yakın çevrede görülebilecek farklı yerler var mıdır? Teşekkür ederim. Kolaylıklar dilerim

   • Elif hanım merhabalar, Şatolar bölgesine gitmeniz zor olacaktır. Bunun için ya araba kiralamanız gerekir yada Türkçe bilen ve arabası olan birinden destek almanızda fayda var. Şatolar bölgesi turistlik açıdan güzeldir. Gitmenizi tavsiye ederim. Lviv ufak bir şehir olduğundan aynı yerlerde gezmekten sıkılabilirsiniz.

  31. Merhaba biz de temmuz ayı için 1 yaşındaki kızımızla birlikte 3 günlük Lviv e gideceğiz. İngilizcemiz başlangıç seviyesinde çat pat, orda sıkıntı yaşar mıyız. Opera ya gitmek istesek nasıl olur. Önceden bilet mi almak gerekir. Bir de merkezde gezebileceğimiz yerleri bize tek tek söyleyebilir misiniz.

   • Merhabalar, İngilizce konusunda çok sıkıntı çekmezsiniz, fakat gezecek yerleri bilmeniz durumunda. Bu konuda havaalanı transferi ve şehirde rehberlik isterseniz Ukrayna vatandaşı ve Türkçesi süper olan bir rehber arkadaşımız var. Kendisi size uygun fiyata rehberlik yapabilir. 1-2 gün yaptıktan sonra kendiniz gezebilirsiniz zaten. Gezilecek yerler konusunda Sayfama bakmanız yeterlidir. Yada Lviv kategorisindekileri tek tek okumanız fazlasıyla size yardımcı olacaktır.

  32. Merhaba Levent bey, öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür etmek isterim. Lviv’deki rehber arkadaşınızın iletişim bilgilerini rica edebilir miyim? Tekrar teşekkürler.

  33. Merhaba, yazınızda yeterli bilgileri buldum aslında. Ben ve eşim 8 aralık-12 aralık tarihleri arasında Lviv turu planı yaptık. o tarihler arası hava çok aşırı mı soğuk olmaktadır? Bir de Lviv ile Polonya sınır komşusu. Lviv’den Polonya’ya geçebilmek mümkün mü? Yani Yunanistan’a olduğu gibi kapı vizesi alabiliyor muyuz?

  34. Levent bey merhaba..Sizden ricam Lviv’e komşu olan ülkeler için örneğin Polonya.. Yunanistan’a olduğu gibi kapı vizesi ile girmek mümkün müdür?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  - Reklam & Tanıtım -spot_img

  Diğer İçerikler