Çarşamba, Mayıs 29, 2024
spot_img
More

  Kapadokya Göreme Yürüyüş Turu Hakkında

  Kapadokya Göreme yürüyüş turu Türkiye’ nin en önemli ve görülmesi gereken bölgelerinden birinde yapılmaktadır. Binlerce yıllık per bacaları arasında zorluk parkurlar ve eğlenceli rotalar sizleri beklemektedir. Kızılçukur Vadisi, Aşk Vadisi en önemli olan yürüyüş parkurları arasında geçmektedir. Aynı zamanda bu yürüyüş parkurlarında sizlere özel Kapadokya Atv Turları ve Kapadokya Havaalanı transferleri yapılmaktadır.

  Göreme’ yi tanımak, tarihini anlamak ve coğrafyasını keşfetmek için en ideal gezi şekli Göreme yürüyüş turu’ dur. Göreme Bölgesinin gizemini ve efsanelerini keşfetmek istiyorsanız, yer altı şehrini de kapsayan Tur şirketlerin Göreme yürüyüş turu’ na katılmanızı öneriyoruz.

  Nevşehir il sınırları içinde bulunan Göreme, Kapadokya Bölgesi’nin mistik atmosferini en iyi şekilde yansıtan, Göreme, Avanos, Nevşehir ve Ürgüp arasında, etrafı vadilerle çevrili tamamen vadilerle çevrili olan eşsiz güzellikte bir yerdir. 1950 yılında Açık Hava Müzesi olmuş, 1985 yılında UNESCO tarafından Dünya Tarihi Mirası ilan edilmiş ve koruma altına alınmıştır. Türkiye’nin en büyük Açık Hava Müzesi’ dir.

  Türkiye’ nin Görülmesi Gereken Yürüyüş Vadileri

  Muhteşem bir doğa ve eşsiz bir coğrafyada birbirinden güzel vadileri görmek, kayalara oyulmuş evleri, kiliseleri incelemek adeta bir masal dünyasını keşfetmek için Kapadokya Göreme yürüyüş turu sizleri bekliyor.

  Kapadokya Göreme yürüyüş turu için farklı güzergahlar vardır. Bu güzergahları merak ediyorsanız makalemizde aradığınız yanıtları bulabilirsiniz.

  Kılıçlar Vadisi, Meskendir Vadisi, Kızıl Vadi, Zemi Vadisi, Babacık Vadisi, Güvercinlik Vadisi, Karşıbıçak Vadisi, Ak Vadi, Bağlıdere gibi her biri ayrı güzel ve etkileyici vadileri yürüyerek gezmek apayrı bir keyif olmaktadır. Bu vadiler, Kapadokya Göreme yürüyüş turu için en çok tercih edilen rotalar arasında yer almaktadır.

  Kapadokya Göreme Yürüyüş Turu Hakkında

  Kapadokya Göreme Yürüyüş Turları
  Kapadokya Göreme Yürüyüş Turları

  Göreme Çevresinde 3-4 saatlik yürüyüş turları düzenlenmektedir. Rehber eşliğinde gerçekleştirilen bu turlarda genellikle Göreme çevresinde ki vadilerde yapılmaktadır. Uzak mesafelere ulaşım araçlarla sağlanarak ulaşılan noktada yürüyüş turuna başlanmaktadır.

  Kapadokya Göreme yürüyüş turu başlangıç için Göreme Milli Parkı içinde hem Bizans mimari yapıları hem de inanç tarihi açısından önemli sanatsal çalışmaları görebilmek açısından ideal bir turdur. Park içinde hem bölgenin doğal güzellikleri hem de kültürel değerlerinin görülebilmesi için yürüyüş rotaları belirlenmiştir. Bu yürüyüş yollarının en kısa olanı 4 km ve orta zorluktadır. Her bir yürüyüş rotasında farklı dönemlere ait, günümüze kadar ulaşmış, kayaya oyulma kilise, şapel, manastır, şarap yapım yerleri, yemekhane, keşiş odaları, depolar, kale ve manzara izleme noktaları bulunmaktadır. Engebeli bir arazi olması nedeniyle bazı geçişlerin zor olması söz konusu olsa da bu zorluğa değecektir.

  Ayrıca Kapadokya Göreme yürüyüş turu alternatiflerinden bir başkası da araç ile ulaşılan Soğanlı Vadisinden başlamaktadır. Soğanlı Vadisi’nde yürüyüş rotaları bulunmaktadır. Bu rotalar boyunca mağara kiliseleri ziyaret edilebilmekte ardından Şahinefendi Köyü’ne devam edilerek Romalılardan kalma Sobesos Hamamı, Keşlik Manastırı ziyaret edilmektedir. Araçlarla ulaşılan Muratpaşa Kasabası ve Uçhisar Panorama’ya gidilmektedir.

  Kapadokya Göreme yürüyüş turu güzergahları üzerinde dinlenmek ve yemek yemek için doğayla bütünleşmiş restoranlar, cafeler bulunmaktadır.

  Bir başka Kapadokya Göreme yürüyüş turu programı da Göreme Güllüdere Vadisi’dir. 4 km alana sahip olan vadi bölgenin ençok tercih edilen trekking vadisidir. Yemyeşil doğa içinde, peribacalarının, kayısı ve badem ağaçlarının arasında, Bozdağ eteklerinde muhteşem Kızılçukur manzarası eşliğinde yürüyüş yapılmaktadır. Özellikle Güllüdere Vadisi’ nin dolunay yürüyüşleri meşhurdur. Her yıl Nisan ve Ekim ayları arasında dolunay zamanı Moonlight Cappadocia yürüyüş turları yapılmaktadır. Tur Başlangıcı 20:30 civarında Royal Balloon önünde toplanarak başlamaktadır. Transfer araçları ile Güllüdere Vadisi’ne gidilmekte ve yürüyüşe geçilmektedir. Yaklaşık bir saat yürüyüşün ardından Haçlı Kilise‘ ye ulaşılmakta ve mola verilmektedir. Ardından Kolonlu Kilise’de müzik eşliğinde ikram verilmekte ve 40 dakikalık yürüyüş ile Kızıl Vadi’ye ulaşılmaktadır. Saat 24:00 civarı araçlarla dönüşe geçilmektedir. Bu tur Uzunetap ve Argos Kültür Sanat işbirliği ile gerçekleşmektedir.

  Kapadokya Göreme yürüyüş turu programlarından bir diğeri, Güvercinlik Vadisi’dir. Vadide bulunan yürüyüş parkuru üzerinde kırmızı levhalarla yönlendirmeler yapılmaktadır. Bu yüzden tur firmaları olmadan bireysel yürüyüş yapılması da mümkündür. Yürüyüş parkuru Uçhisar – Göreme otoyolu arasında başlamakta ve 4 km uzunluğundadır. Yaklaşık 2 saatlik bu turda yine muhteşem manzaralar, geçmiş tarihin izlerini görebileceğiniz etkileyici noktalar bulunmaktadır. Mola ve yeme – içme mekanları da bulunmaktadır.

  Kapadokya Göreme Yürüyüş Turu Sırasında Yanınıza Almanız Gerekenler

  Göreme ve çevresindeki vadilerde toprak genellikle yumuşak ve engebelidir. Bu yüzden yürüyüş turuna çıkarken kaymayan, bileği saran yürüyüş ayakkabıları tercih edilmelidir. Mutlaka su bulundurulmalıdır. Dolunay geceleri her ne kadar ay ışığının etkisiyle aydınlık olsa da mutlaka el feneri, tepe lambası gibi aydınlatıcılar bulundurulmalıdır.

  Kapadokya Bölgesi’nde gece ve gündüz arası sıcaklık farklılıkları fazladır. Bu yüzden gece dolunay yürüyüşü için yanınıza uzun kollu tişört, kapşonlu mont almanızı öneriyoruz. Bol ve rahat pantalon, eşofman giyilmesi uygun olmaktadır. Vadiler yapacağınız yürüyüşler isterseniz harita üzerinden ilerleyebilmektedir. Eğer grup halinde ve bilen bir lider eşliğinde yapmak istiyorsanız bölgeye hakim olan rehberlerden yardım alabilirsiniz. Aynı zamanda bu vadi turlarında vadiler arasında mangal ve yemek organizasyonları da yapılmaktadır. Bu organizasyonlar için önceden iletişime geçmeniz gerekmektedir. Kişi sayısı ve istenilen talepler önceden karşılanabilmektedir. Kapadokya Göreme yürüyüş turu için önceden bilgi almanızda fayda vardır.

  Benzer İçerikler

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  - Reklam & Tanıtım -spot_img

  Diğer İçerikler