Pazar, Haziran 23, 2024
spot_img
More

  Krakow Gece Hayatı – Polonya Genel Bilgiler

  Nereden başlayacağıma karar veremiyorum. Krakow gece hayatı yazıma başlamadan belirtmem gerekir ki anlatacağım hikaye de Stafen baş rolü çekiyor. Stefan kim mi ? Stefan Krakow daki uber taksicimiz 😀 Krakow gece hayatı denildiğinde sakın aklınıza büyük ve popüler gece kulüpleri gelmesin. Tam aksine ufak pub ve barlar düşündüğünüz gece kulüplerinden çok daha eğlenceli ve samimi. Krakow barları, after mekanları, öğrenci kulüpleri ve fiyatları hepsine değineceğim. Evet tekrar başa dönüp devam edebiliriz.

  Neden Polonya Krakow Gece Hayatı ?

  2017 kasım ayında aldığım bir karar ile Prag şehrine gittim. Bir kaç ay avrupanın herhangi bir şehrinde yaşamak istiyordum. Yılbaşı için planımı Polonya’ nın Krakow şehri için yapmıştım. Gelenekselleşen yılbaşı gecesi için hiç gitmediğim Polonya’ da olacaktım. Bu sayede Avrupa Kıtası’ nı da ülke bazında bitirmiş olacaktım. Prag gece hayatını oldukça iyi bildiğimden yılbaşını Krakow’ a ayırdım.

  30 aralık 2017 de Prag’ tan yola çıkarak 6,5 saatte Krakow’ a gittim. Bu arada İstanbul’ dan arkadaşım yanıma gelerek 2 kişi seyahate başladık. Yılbaşı günü hazırlıklarımızı tamamladık ve uber’ den taksi çağırarak çapkınlık yapmaya çıkalım dedik. Taksici geldi. Fuları takılı gömlekli sevimli ve genç bir arkadaşın aracına bindik. Önce bizi benim istediğim adrese götürdü ve mekanın kapalı olduğunu öğrendik. Genç ve kafa dengi olduğundan yeni yıla girmeden “biraz ceviz kırıcaz” dedim. Gülmeye başladı. “Vaaaayy leyyydiiz ölemi” dedi 😀 O olay bende merak etmeyin dedi. Kendisi sazı eline aldı ve “sizi ben götüreceğim bekleyin siz” dedi. Bu arada “işin yoksa bu gece bizimle takıl” dedim. Gülümseyerek “olur tabiki zaten benim nişanlı bastı gitti ondan taksiye çıktım” dedi. Kendisi İrlanda’ da yaşamış sonra nişanlısı için Krakow’ a dönmüş. Nişanlısı ile tartışmış ve yılbaşı günü can sıkıntısından taksiye çıkayım demiş. Bu arada oto yıkama dükkanı var ve diğer aracı lüks bir araçtı. Her neyse Uber programını kapattı ve bizimle takılmaya başladı. Yolda sohbet etmeye başladık ve samimi olarak yılbaşı gecesine birlikte başladık. Krakow gece hayatı benim için daha da güzel geçecekti. Sonuçta lokal birisi ile takılacaktık.

  Ceviz kırma olayı için detaylı anlatım, 2020 de çıkartacağım kitabımda yerini alacağından burada o kadar detaya girmek istemiyorum 😀 Ama tüm detaylarını kitabımda anlatacağım.

  Stefan ile Krakow meydana doğru ilerliyoruz. Yılbaşı için Krakow meydana devasal bir konser alanı kurmuşlardı. Önce Stefan ile kaldığımız otele giderek üstümüzü değiştirdik. Aracı meydana yakın sokaklardan birine bıraktık ve 23:20 gibi Old Town’ ın içine girerek meydana ilerliyorduk. Ben kesinlikle meydanda olmak istiyordum. Kulüplere daha sonrasında gideriz dedim. Kalabalığın arasından yavaş yavaş yürüyerek sahneyi görebileceğimiz bir bölgeye geçtik. 2018 yılına giriş ile birlikte havai fişekler atılmaya başlanıldı ve old town ın tam kalbinde görsel şölen yaşamış olduk. İnanılmaz bir kalabalık vardı. Yemek yemek için meydandaki ahşap büfelerde sırada 10 larca insan vardı. Bizde bir şeyler yedikten sonra biraz daha vakit geçirip artık mekanlara gitme vaktimiz gelmişti. Bu arada Stefan yemeğin yanına bize sıcak şarap almıştı. Elimizde sıcak şaraplar ile tarihi Krakow sokaklarında ilerliyorduk. Kendisi de bölgeyi iyi bildiğinden bize hangi kulüplere gitmemiz gerektiğinden bahsediyordu. 2018 yılında ilk tanıştığım yabancı arkadaşımdı Stefan. Kendisini baya sevmiştik. Hem eğlenceli hem de yardımsever birisi idi. Sokakta yürürken mekanların önlerinde sıra oluşmaya başlamıştı.

  Abartı güzelliklere sahip bir ırk değil bence. Ama ben gidene kadar çok daha fazla beklenti içindeydim. Yani Krakow kızları şöyle güzel böyle güzel gibi söylemde bulunan çok arkadaşım olmuştu. Ben hala Sırp kızlarının üstüne çıkacak güzellikte bir ülkede bulunmadığımı yinelemek isterim 😀

  İlk başta soft bir mekana girdik. Orda bir iki bişiler içip gecenin ilerleyen saatlerine doğru kendimizi hazırlamaya başlıyorduk. Bu arada Stefan “daha içeceksek ben aracı kullanmayayım sizin orda kalsın” dedi. Bizde “olur tabiki sen içmeye devam et sorun yok” dedik. Artık geyiğe biraz ara verip Krakow gece hayatı için kulüp, bar ve eğlence mekanlarını yazabilirim.

  Unutmayın şuanda vİze ve pasaporta İhtİyacınız yok! Tek yapmanız gereken gözlerİnİzİ alt satırlara doğru kaydırmak 😀

  Krakow Gece Hayatı – Klub Społem Deluxe Nerede ?

  Krakow Gece Hayatı - Klub Spolem Deluxe
  Krakow Gece Hayatı – Klub Spolem Deluxe

  Old Town’ a giriş yaptığınızda Mcdonalds’ ın yanında bulunuyor. Dışarıda tabelasını göremeyebilirsiniz. Bu yüzden içeri girmeniz gerekir. Binaya girdiğinizde hemen sağda göreceksiniz. Krakow gece hayatı tamamen underground mekanlar üzerine kurulu. Gittiğim gece kulüplerinin %90′ ı yerin altındaydı. Spolem Deluxe ağırlıklı eski müzikler çalıyor. İlk girişte bar yan kısmında ise dans alanı bulunuyor. Dj kabini kamyon içerisine dekore edilmiş bir şekilde. Lokal insanların takıldı mekanlardan biridir.

  Club Spolem - Krakow Gece Hayatı
  Club Spolem – Krakow Gece Hayatı

  Lokal bir mekan olduğundan sürekli buraya takılan insanlar var. Kendi taraftar kitlesi bulunmakta. Hem club hem de komünist retro tarzına sahip. Kendi butik biralarının olduğu bu mekanda dj performanslarıda gerçekleşiyor. Retro geceleri düzenliyorlar. Dans pisti bulunmakta ve ayrıca sigara içme alanı var. Sigara içme alanında birbirinizi duyabilirsiniz 😀 Haftanın belli gecelerinde karaoke geceleri oluyor. Krakow gece hayatı için tercih edebilirsiniz. Karaoke geceleri ya pazartesi yada çarşamba günleri oluyor genelde. Floriańska 53 caddesinde bulunan mekan fiyat olarakta gayet uygundur. Krakow nightlife bileti aldığınızda bu mekanda kullanabilirsiniz.

  Krakow Gece Hayatı – Klub Afera Nerede, Fiyatlar ?

  Afera Klub - Krakow Gece Hayatı
  Afera Klub – Krakow Gece Hayatı

  Gene diğer gece kulüplerinden farksız olarak yerin altında bulunan Klub Afera 400 kişilik oturma kapasitesine sahip. 2 adet barı ve 8 odası bulunuyor. Ağırlıklı olarak öğrenci mekanıdır. Zaten kendilerini de bu şekilde ifade ediyorlar. 18. yüzyıldan kalma bir evin bodrum katında kırmızı ağırlıklı tonlarda dekore edilmiş bir mekan. Giriş genelde ücretsiz fakat kıyafet konusunda t shirt ile gidilmemesi tavsiye edilir. Fiyatlar Türkiye ile aynı denilebilir. Biralar 4-8 lira arasında. Gece kulübünde DJ performanslar, Hip Hop, R&B, House ve Soul müzik çalıyorlar. Alkollü kokteylleri de oldukça başarılı.

  Krakow Gece Hayatı – Frantic Music Club Nerede, Fiyatlar ?

  Krakow Old Town - Frantic Music Club
  Krakow Old Town – Frantic Music Club

  Saatler ilerledikçe bizde mekan sayımızı arttırıyorduk. Gene farklı bir mekana girerek krakow gece hayatı için bol bol malzeme topluyordum. Yeni insanlar ile tanışıyor ortamı ve insanları eğlence anlayışlarını gözlemliyordum. Yan yana oturduğumuz 2 kızdan birisi başını masaya koymuş uyukluyordu. Karşısındaki de arada bize bakıyordu. Stefan tabi tahmin ettiğimizden daha hızlı çıkarak kıza baktı ve “arkadaşın uyuyor galiba” dedi. Kızda gülümseyerek evet sanırım dedi. Alkolden değilde sıkılmış gibi davranıyordu kız. Birde uykusu vardı. Karşısındaki bize dönerek “nerelisiniz” dedi. Biz sustuk ve Stefan bizi göstererek “sence nereliler” dedi. Bizi şöyle bir kesti ve direk “Türksünüz” dedi. Ben ve arkadaşım şok olduk. Direk nereli olduğumuzu söyledi. Stefan güldü bişi demedi. O arada kız “siz söyleyin ben nereliyim peki?” dedi ve Stefan direk “Hırvatistan” dedi. Hayatımda hiç böle birşey görmedim. İkisi de direk ülke sorularının cevaplarını bilmişlerdi.

  Krakow - Frantic Club Nerede?
  Krakow – Frantic Club Nerede?

  Gelelim krakow gece hayatı için Frantic Music Club’ a. Burası turistlerin gene internetten buldukları popüler kulüplerden biri. Mesela burası için gece kulübü diyebiliriz. Turistler tarafından popüler bir yer olunca da kıyafetler diğer mekanlara gelen kişilere göre daha iyi. Daha iyi giyimli, şık ve gösterişliydi. Birden fazla müzik alanı ve odalara sahip olduğundan mekan canlı ve sirkülasyonu fazla oluyor. Benimde tavsiye edeceğim kulüplerden biridir.

  Fakat konaklayacağınız gece çok değilse sakın üst üste aynı mekana gelmeyin. Frantic Club gene Old Town’ ın içinde bulunuyor. Adresi ise; Szewska 5, 31-009 Kraków, Polonya. Yandaki haritadan da görebilirsiniz.

  Krakow Gece Hayatı – Bomba Bar Nerede ?

  Bomba Bar Krakow - Eğlence Mekanları
  Bomba Bar Krakow – Eğlence Mekanları

  Sanırım en fazla zamanı geçirdiğimiz mekandı. Önünden geçerken baktığımda baya kalabalıktı. Durur muyum hiç “hadi sekelim şuraya” dedim ve içeri girdik. Tatlı bir kalabalığı olan ufacık bir mekan. Ufak dediysem 3 katlı ama metrekare olarak gerçekten ufak. Önce bara geçtik ayakta takılırız dedik ama tam o sırada bir masa boşalınca attık kendimizi oraya. Montları falan çıkarıp rahat rahat takılmaya başladık. Stefan ile arkadaşım alkolleri tazelemeye giderken bende masaya gelenlerle ilgileniyordum. Stefan gelerek “ben salsa biliyorum dostum siz biliyor musunuz ?” dedi. Benden ses çıkmasa da arkadaşımın yapmışlığı vardı. Arada salsa figürleri yaparak sağdaki soldaki kızlara giderek samimi olmaya çalışıyordu. Bazen birilerini tutup yanımıza getiriyordu. O arada bir eleman geldi ve elindeki viski şişesini bana uzattı “hey dostum iç” dedi 😀 Çöktü bizim masaya ve nereden geldin, napıyorsun gibi sohbet etmeye başladık. O arada Stefan bir tane kız getirdi masaya. Yanımızda durdu kız ve öle bakışmaya başladık. Stefan da gülmeye başlayarak bara gitti bişiler almaya. Kızla konuşmaya başladım.
  + Merhaba ben Levent,
  – Merhaba bende blabla (adını hatırlayamıyorum şuan :D)
  + Buralı mısın ?
  – Evet sen nerelisin ?
  + Bilmem tahmin et, sence ?
  – İtalyan mı?
  + Hayır Türküm, İstanbul’ da yaşıyorum.
  – Bende buraya 100 km uzakta yaşıyorum. Yılbaşı için geldik.
  – Kız arkadaşın var mı ?
  + Hayır, senin erkek arkadaşın var mı peki ?
  – Benimde yok. Neden kız arkadaşın yok? Dişlerin güzel,
  + Saol
  – Sakalların da var
  + Saol
  – Gözlerin renkli
  + Teşekkürler
  – İtalyanlara benziyorsun yakışıklısın.
  + Her defasında tebessüm ederek teşekkürler dedim ve yaşını sordum
  – 19 yaşındayım ben dedi.

  Türkiye standartlarında güzel denilebilecek bir kızdı. Bazen yurt dışına çıktığımda bu tarz sohbetler ederken kendimi hayatımın bir döneminde ne kadar sıkıştırdığımı düşünürüm. Ne kadar geç seyahat etmeye başladığımı, ne kadar geç kalmışım yeni insanlar tanımak için diye sorgularım. Seyahat etmenin en güzel yanlarından birisi kesinlikle yeniliklere açık olmanızdır. Özellikle de yalnız seyahat ediyorsanız, kendinizi çok daha iyi tanıyorsunuz. Kendinizi tanıdıkça da fark etmediğiniz güçlü yönlerinizin farkına varıyorsunuz. Çin’ lisinden Avustralya’ lısına, Cape Town’ dan Panama’ ya kadar arkadaşlıklar kuruyorsunuz. Tanıştığınız kız yada erkek arkadaşlarınız dünyanın ne kadar küçük olduğunu size gösterirken, çıkar yada menfaat beklemeden iletişim kurmayı da o kadar özelleştiriyor.

  Krakow Bomba Bar - Polonya
  Krakow Bomba Bar – Polonya

  Bir ara mekanın alt katı olduğunu fark ettik ve 2 kişinin yan yana geçemeyeceği daracık merdivenlerden alt kata indik. Sanırım 20 metrekarelik bir alanda 50 kişi vardı. Lokal müziklerin çaldığı herkesin oynadığı bir yerdi. İnsanların oradan çıktığını gördükçe merak edip alta indim. Biraz önce tanıştığım kızda alta iniyordu. Biraz takıldıktan sonra yukarı çıktık ve masaya doğru geçtik. Yanımızdan 40lı yaşlarda bir adam ile 20 küsür yaşlarda bir kız geçti. Tanıştığımız 19 yaşındaki kız demez mi “bak bu benim babam” diye. Biz tabi şaşırdık ama Stefan direk adamın yanına gidip muhabbet etmeye başladı 😀 Babası ve babasının sevgilisi ile yeni yılı kutlamaya aynı mekana gelmişlerdi 😀

  Krakow gece hayatı için diğer mekanlarımızı anlatmaya devam edelim.

  Krakow Gece Hayatı – For Music Club Nerede ?

  Krakow Gece Hayatı - For Music Club Nerede
  Krakow Gece Hayatı – For Music Club Nerede

  Krakow gece hayatı için mekanların %90 ı sanırım yerin altındaydı. Her gittiğimiz mekan neredeyse bizi yerin altında karşılıyordu. Güzel olan şey ise mekanların ve gece kulüplerin neredeyse hepsi Old Town’ ın içerisinde oluşuydu. Yani en fazla bir sokak yan tarafa geçtiğinizde yeni bir mekana girmiş oluyorsunuz. Bu sebeple de sürekli gezip yeni gece kulüplerini deneyimleyebilirsiniz.

  For Music Club krakow gece hayatı için gördüğüm ender önünde sıra olan mekanlardan biri idi. Yılbaşı oluşundan dolayıda olabilir. Önünde kırmızı bir zincir ve güvenlik görevlilerinin olduğu içeri girişin de ücretli olduğu bir mekan. Giriş 40 zloti idi. Yani 40×1.10 yaptığınızda tl olarak karşılığını bulabiliyorsunuz. Tl ile arasında ufak bir fark olsa da bizden daha değerli para birimleri. (2017)

  Doğu Avrupa şehirlerinden Budapeşte Gece Hayatı yazısı için tıklayabilirsiniz. Krakow hakkında daha detaylı bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

  Benzer İçerikler

  6 YORUMLAR

  1. Levent abi ya neolur sürekli yazsanda bizde okusak.krakowa hem vize var hemde uçak bileti çok pahalı o yüzden gerçekten rahatça eğleniyor insan. sayfanın başındaki hikaye nin devamı kitap demişisn gerçekten kitapmı çıkartıyorsun. bana mail atarsan sevinirim abi birkaç sorum olacak. teşekkürler

  2. Levent abi selamlar. 3 arkadaş kıbrısta yaşıyoruz.senin gittiğin bir ülkeye gitmek istiyoruz.bize yardımcı olurmusun. para sıkıntımız yok sadece bize yardımcı olursan seviniriz.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  - Reklam & Tanıtım -spot_img

  Diğer İçerikler

  Krakow gece hayatı için beklentileriniz çok yüksek olmamalı. Vize gerektiren ve uçak maliyetlerinin fazla olduğunu da düşünürsek, tek ülke yapmak biraz fazla lüks gelebilir. Fiyatlar tl ile benzer olsa da doğu blok ülkelerin gece hayatı her zaman Batı Avrupa'ya göre daha renklidir.Krakow Gece Hayatı - Polonya Genel Bilgiler