Cumartesi, Nisan 13, 2024
spot_img
More

  Selanik Gezilecek Yerler

  İstanbul’ a oldukça yakın olan Selanik, hafta sonu zaman diliminde gezilecek yerler arasındadır. Selanik gezilecek yerler arasında özellikle Atamızında evinin olması Selanik gezisi için bir sebep olabilir. Bize yakın bir kültürde çok uzaklaşmadan birkaç gün geçirilebilir. Fazla para harcamadan güzel yemekler yiyebilir, güneşli bir hafta sonu geçirebilir, sunset tekne turu ile gezinizi bitirebilirsiniz.

  2023 yılında farklı bir deneyim tecrübe etmek için otobüs ile İstanbul’dan Yunanistan’ın Selanik şehrine gitme kararı aldım. Daha öncesinde gitmiş olduğumdan bu sefer hafta sonu gidip kısa süre kalıp gelmek istiyordum. Oldukça yakın olduğu için 1 gün öncesinden karar alarak otobüs firmasını arayarak yer ayırttım. İlk önce Kavala şehrine gidecektim fakat otobüse binmeden kararımı değiştirerek Selanik’ e gitmeye karar verdim. Akşam 22:00 civarı Esenler Otogarından yola çıkarak sabah 07:30 ‘da Selanik’e vardım. Tabi giderken birkaç daha Yunanistan şehrinde duruyorsunuz. İstanbul’dan Selanik’e otobüs yolculuğu hakkında detaylı açıklayı inceleyebilirsiniz. Şehir merkezine çok yakın bir lokasyonda iniyorsunuz. Burdan Selanik merkezine yürüyerek gidebilirsiniz. 15-20 dakikanızı alacaktır.

  Yunanistan Selanik Hakkında Genel Bilgiler

  Selanik gezilecek yerler listesine geçmeden önce biraz genel olarak bilgi verelim. Selanik 1 milyonu biraz geçen bir nüfusa sahip. Gezilecek yerler oldukça birbirine yakın. Genel olarak yemekleri çok başarılı. Doyasıya yemek yiyebilir farklı lezzetleri deneyebilirsiniz. Sıcak kanlı insanlar, huzurlu bir şehir havasına sahip. Kasaba kültürü gibi çoğu insan birbirini tanıyor. Her şey yavaş 😀 aceleye gerek yok sakin ve huzurlu bir havası var. Yunanistan daki ikinci büyük şehirdir. Tabi dezavantaj mı bilemem ama eski bir şehir. Binaların oldukça eski olduğu bölgeler var. Merkez olmasına rağmen. Biraz bu konuda İzmire benziyor. Tam merkezede bulunan Aristotelous Meydanına yakın çok evsiz insan var. Sokakta kalıyorlar ve güzel bir görüntü oluşturmuyor. Bazı akşamlar tedirgin edici. Ben Aristotelous Meydanına 5 dakika uzaklıkta bir hostel de kaldım. Yavaş yavaş Selanik gezilecek yerler listesine başlayabiliriz.

  1- Beyaz Kule Selanik (White Tower)

  Beyaz Kule - Selanik
  Beyaz Kule – Selanik

  En popüler lokasyonlardan birinden başlayalım. Şehir merkezinde bulunan Beyaz Kule, Selanik gezilecek yerler lokasyonlarından biridir. Sahil şeridinde yürürken denizi sağınıza aldığınızda karşınıza çıkan heybetli yapı. Şehir merkezi diyebiliriz. Merkezde konaklayanlar için ulaşım aracına ihtiyaç yoktur. Yürüyerek Beyaz Kule’ye gidebilirsiniz. 34 metre yüksekliğindeki kule Osmanlı tarafından inşa edilmiştir. Kanlı Kule, Beyaz Kule, Yeniçeri Kulesi ve Aslan Kulesi gibi isimleri vardır. 6 Kattan oluşmaktadır. Hemen denizin kenarında bulunur. Bir meydan gibidir. Yürüş yapanları, seyyar satıcıları burada görebilirsiniz. Hemen önünden tekne turları kalkmaktadır. Mimar Sinan tarafından yapılan kule öncesinde liman koruması için kullanılırmış. Sonralarda hapishane şimdilerse ise müze olarak hizmet vermektedir. Çevresine aracınız varsa park edebilir ve şehir turuna buradan devam edebilirsiniz. Özellikle gün batımını Beyaz Kule üzerinde izleyebilirsiniz.

  2- Selanik Atatürk Evi ve Müzesi

  Selanik Atatürk Evi ve Müzesi
  Selanik Atatürk Evi ve Müzesi

  Düşmanlarının bile övgüyle bahsettiği, bir dünya liderinin doğduğu eve gidiyoruz. Dışarıdan gördüğünüz andan itibaren içinizi ısıtan ve duygularınızın yoğunlaştığı Atatürk Evi merkeze çok yakın. Beyaz Kule’ den yukarı doğru 15-20 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz. 1,3 km mesafededir. Tek yönlü bir sokakta bulunmaktadır. Giriş dışında 2 kattan bulunmakta. Her katta Atatürk’ün kişisel eşyalarının bulunduğu odalar bulunmakta. Üst katta Atatürk balmumu bulunmakta. Diğer odalarda eşyaları, hayatını antalan film ekranı yer almakta. Selanik’ te bulunan Atatürk Evi’nin girişi ücretsizdir. Öğleden sonra 16:00 a kadar hizmet vermektedir. Evin hemen karşısında hediyelik eşya satan mağazalar bulunmakta. Kimisi türk işletmesi. Ayrıca bir şeyler içebileceğiniz kafelerde civarda bulunmaktadır. Selanik gezilecek yerler arasında bizim için önemli bir yere sahiptir.

  3- Aristotelous Meydanı – Selanik Gezilecek Yerler

  Aristotelous Meydanı - Selanik Gezilecek Yerler
  Aristotelous Meydanı – Selanik Gezilecek Yerler

  Şehrin en hareketli meydanıdır. Selanik şehrininde en merkezidir. Geniş alanı deniz kenarı olması ve etrafında restoran ve kafelerin olduğu büyük meydandır. Adını Aristo’ dan almıştır. Hemen deniz tarafına bakan alanda birçok kahveci bulunmaktadır. Denize karsı birşeyler içebilirsiniz. Yada akşam yemeğinizi bu meydanda yiyebilirsiniz. Ayrıca konaklama için meydana bakan hem sağ hem de sol tarafta oteller bulunmaktadır. Akşamları tüm gençler bu alanda toplanmaktadır. Ayrıca hem sağ hem de solda bulunan köşede sabahları kahvaltı yapabilirsiniz.

  4- Agora Modiano Selanik Gıda Pazarı

  Agora Modiano Gıda Pazarı
  Agora Modiano Gıda Pazarı

  Ben gittiğimde bazı dükkanlar daha yerleşmemişti. Yeni yapılan bir yapı. Doğal ürünlerin satıldığı gıda pazarı yada marketidir. İçerisinde ufak restoranlarında bulunduğu özgün lezzetleri bulabilirsiniz. Aynı zamanda bazı dükkanlarda hediyelik eşyalar ve Yunanistan’ın uluslararası lisanslanmış ürünleri bulunmakta. Aristoteles Meydanına 300-400 metre uzaklıktadır. Daha limana doğru geride kolay bir konumdadır. Selanik gezilecek yerler arasında deneyimleyebilirsiniz. İçerisinde 75 dükkan bulunmaktadır. Hem Yunan hemde İtalyan sokak lezzetlerini bulabilirsiniz. Dijital göçebeler için üst katta çalışma alanları bulunmakta. Burada eğer bir şeyler yemeyecekseniz 30 dakika gibi bir zaman ayırabilirsiniz. Aslında çok eski zamana dayanan bir pazar burası. Selanik gıda pazarı 1920 lerden günümüze kadar gelmektedir. Tabi daha önce çıkan yangından yenilenerek günümüze gelmiştir.

  5- Selanik Arkeoloji Müzesi

  Selanik Arkeoloji Müzesi
  Selanik Arkeoloji Müzesi

  Selanik merkezde ulunan Arkeoloji müzesi yürüme mesafesindedir. Beyaz kuleyi baz aldığınızda biraz geçince solda bulunmaktadır. Zaten Beyaz kulenin önüne geldiğinizde ileride göreceksiniz. Yaz aylarında akşam 20:00 a kadar açık olabiliyor. Kış aylarında ise 15:30 gibi kapanıyor. Pazar günleri kapalıdır. Selanik gezilecek yerler arasında tarihi dokuyu ve kültürü hissedeceğiniz bir müze. Kişi başı 8 euro giriş ücreti bulunmaktadır.

  6- Selanik Roma Agorası

  Selanik Roma Agorası - Gezilecek Yerler Listesi
  Selanik Roma Agorası – Gezilecek Yerler Listesi

  Aristoteles Meydanının üst kısmında bulunmaktadır. 1960 yı yıllarda yapılan kazı sonucu ortaya çıkıyor. Roma Agorası dönemin kamu ve siyasi yaşamın merkezini oluşturmaktadır. Yapılan kazı sonucunda Roma hamamı ve tiyatro ortaya çıkmıştır. Şehrin merkezinde bulunuyor. Ayrıca Atatürk Evi caddesi üzerinde.

  7- Galerius Kemeri

  Selanik Galerius Kemeri
  Selanik Galerius Kemeri

  Selanik kentinde bulunan bir Roma Kemeridir. MS 4. yüzyılda İmparator Galerius tarafından yapılmıştır. Dünya mirası listesinde bulunmaktadır. Ayrıca Rotunda da buna dahildir. Galerius’un kemeri ve mezarı olarak detaylı açıklamaları internetten okuyabilirsiniz. Detaylı bilgi vermek gerekirse 5. yüzyılın başında mezarlık Kilise olmuştur. Osmanlı ile birlikte cami olarak kullanılmıştır. 1590 lı yıllarda. En son olarak ise şimdilerde gene kilise haline gelmiş ve müze olmuştur. Kemer ise 4 farklı bölgeden yapılmıştır. 4 farklı bölgedede desenler ve kabartmalar vardır. İçerisinde birçok mozaik bulunmaktadır.

  8- Bizans Kültürü Müzesi

  Selanik Bizans Kültürü Müzesi
  Selanik Bizans Kültürü Müzesi

  Selanik Gezilecek yerler arasında Bizans Kültürü Müzesi bulunmaktadır. Yunanistandaki en güzel Bizans müzesi olarak bilinmektedir. Selanik şehrinde bulunan Bizans Müzesinde Hristiyanlık döneminden Osmanlı İmparatorluğu’na kadar birçok eser bulunmaktadır. Eserler sergilenmekte ve 4. yüzyıl ile 15. yüzyıl arası Bizans dönemi gösterilmektedir. Farklı salonlara girerek buraları gezebilirsiniz. Her salonda başka eserleri göreceksiniz. Bizans dönemine ait eserler ve freskleri görebilmektesiniz. Müze giriş ücreti 8 euro dur. Birkaç müze girişi yapacağınız kombineler bulunmaktadır. Beyaz kule, Rotunda ve Arkeoloji müzesini 15 euro karşılığında tek bilet ile gezebilirsiniz.

  9- The Umbrellas by Zongolopoulos – Zongololopoulos’un Şemsiyeleri

  Zongololopoulos'un Şemsiyeleri
  Zongololopoulos’un Şemsiyeleri

  Gene Selanik’ te rotanızı çok değiştirmeyecek bir lokasyondan bahsedeceğim. Selanik şemsiyeleri yazıldığında da bulacağınız bir lokasyondur. Beyaz kulenin ilerisinde sahil yolunda bulunan 2014 yılında yapılmış sanat projesidir. Turistler için yapılmış hem buluşma noktası hem de fotoğraf alanıdır.

  10- Ladadika Keşfine Çıkın – Selanik Tavernaları

  Selanik Gezilecek yerler - Ladakika Sokakları
  Selanik Gezilecek yerler – Ladakika Sokakları

  Onuncu sıraya 10 numara bir konu ayırdım. Ladadika semti yani Pera bölgesi, istiklal caddesi, bağdat caddesi gibi düşünün. Tavernaların, kafelerin ve barların olduğu bir lokasyon. Selanik dediğiniz zaman bana Atamı bir kenara koyarım ve aklıma direk Ladadika gelir. Yani keyifli yemek yiyeceğiniz barlara gideceğiniz konaklama yapacağınız bir semt. Hemde sürekli yürüyerek geçtiğiniz bir semt aslında. Ama bu sefer yürüyerek geçmeyecek bu semti keşfedeceğiz.

  Selanik Gezilecek Yerler - Ladadika Neresi
  Selanik Gezilecek Yerler – Ladadika Neresi

  Ladakika özellikle tavernaları ve barları ile popüler. Hem sahile çok yakın hemde eski mimari ve renkli evleri ile güzel bir görsel oluşturuyor. Ben birkaç restoranda deniz ürünlerini denedim. Harikaydı diyebilirim. Akşamüstüne doğru yoğunlaşmaya başlıyor. Sokak araları oldukça kalabalıklaşıyor. Hafta sonları özellikle bayrama falan denk gelirseniz mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerekli. Arka sokaklarda yer bulabiliyorsunuz ama oldukça popüler mekanlarda mutlaka rezervasyon yaptırmalısınız. Hatta salaş bir yere girdim ve önünde sıra vardı. Yunan müzikleri çalıp eğlenen birçok insan vardı. yarım saat arayla önünden geçerek yer var mı dediğimde mekan sahibi gülerek *biraz bekle seni alabilirim ama bugün çok yoğun. Yarım saat sonra gelebilir misin?* dedi. Oldukça aç olduğumdan Palati restoranında yer buldum ve oraya oturdum. Alttaki görseldeki yiyecek ile hemen karnımı doyuruyorum.

  Selanik Palati Restoran
  Selanik Palati Restoran

  Selanik gezilecek yerler için Ladadika, Selanik’in ruhunu ve Yunan kültürünü hissedeceğiniz bir mahalle yada semt diyebiliriz. Sadece bu ara sokaklar değil aynı zamanda liman gibi bir burunda bu semte dahildir. Deniz kenarında güzel bir manzaraya karşı keyif yapmak için çok keyifli bir bölgedir. Sadece bir gününüzü bu alanda geçirebilirsiniz.

  11- Selanik Tekne Turları – Gezilecek Yerler

  Selanik Tekne Turu
  Selanik Tekne Turu

  Beyaz Kule’nin önünden kalkan tekneler ile ortalama 45 dakikalık bir tekne turu yapabilirsiniz. Korsan tekneleri ile özellikle gün batımında yapacağınız tur çok keyifli olacaktır. Üstelik şaşırtan kısmı ise bu tekne turlarının ücretsiz oluşudur. Beyaz Kule önünde 2-3 tane tekne neredeyse saat başı hareket ederek tura kalkmaktadır. Bu turlar sahil boyunca paralel gidip gelen korsan tekneleri ile yapılmaktadır. Ücreti sorduğunuzda tekne turlarının ücretsiz olduğunu sadece içeride bir şeyler içmenizin yeterli olduğunu söylemektedirler. Biralar 5 – 8 euro, kokteyller 8 – 10 euro arasında olmaktadır. Selanik gezilecek yerler listesine mutlaka eklemeniz gerekmektedir. Çünkü bir şehri hem karadan hem de denizden gezmeniz o şehri daha iyi görmeniz ve anlamanız açısından size katkı sağlayacaktır. Ayrıca sunset gezisinde oldukça güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Aynı zamanda belli bir saatten sonra parti teknesi oluyor. House, pop, elektronik ve birçok farklı organizasyon yapılıyor.

  Benzer İçerikler

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  - Reklam & Tanıtım -spot_img

  Diğer İçerikler