Çarşamba, Temmuz 24, 2024
spot_img
More

  İstanbuldan Yunanistana Otobüs Yolculuğu

  Eğer Schengen vizeniz var ise İstanbul’ dan Yunanistan’ a yolculuk oldukça kolaydır. Otobüsler ile yolculuk yapabilirsiniz. 3-4 firma özellikle yaz aylarında her gün sefer yapmaktadır. Esenler otogarından bineceğiniz otobüsler ile Yunanistanın farklı şehirlerine ulaşım saylayabiliyorsunuz. Vizeniz yoksada Schengen vizesi alıp Yunanistan’a otobüs ile karayolundan gidebilirsiniz. İlk önce Yunanistan için İstanbul’ dan çıktığınızda sınırı geçince Dedeağaç (Alexandroupoli) de durmaktasınız. Sonrasında ise güzergah İskece, Kavala ve Selanik (Thessaloniki) olarak devam etmektedir. Genelde direk Selanik şehrine yolculuk yapamazsınız. Öncesinde diğer şehirlerine uğrayacak ve devam edeceksiniz. Yunanistan Selanik için ortalama seyahat süresi 9-10 saat aralığındadır.

  Esenler otogarına raylı sistem ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Yenikapıdan kısa sürede otogarda olacaksınız. Gün içinde olduğu gibi gece seferleri de bulunmaktadır. Ben saat 23:00 gibi binmiştim. Sabah saatlerinde Selanik te uyanmıştım. 2023 yılında yolculuk yaptığım otobüsler şuan için çift sıra. Tekli koltuk bulunmamaktadır. Giderken ve dönerken kaptanların ikiside türktü. Koltuk düzenine bakıp internetten yerinizi ayırtabilirsiniz.

  İstanbul Yunanistan Arası Otobüs Firmaları

  Ardatur, Alpar, Özikizler, Metro ve Lilian Yunanistan için yolculuk yapacağınız firmalardır. Ödemeyi internetten üzerinden yapabilirsiniz. Yada telefon ile yer ayırtıp gittiğinizde ödeme yapabilirsiniz. İskece, Kavala Selanik otobüsleri sınırdan geçmeden bazı noktalarda durabiliyor. Keşan otogarı gibi. Selanik yolculuğunda verilen en uzun mola sınırı geçtikten sonra Yunanistan tarafıdır.

  İstanbul Selanik Otobüs Yolculuğu
  İstanbul Selanik Otobüs Yolculuğu

  Sınıra geldiğinizde inip yurtdışı çıkış pulu almanız gerekmektedir. Sınırda bulunan otomatlar ile kredi kartı ile çıkış pulu alabilirsiniz. Sınırda biraz vakit kaybedebiliyorsunuz. Yoğunluk var ise bu süre artıyor. Normal zamanda ise gene ortalama 20-30 dakika vakit harcayabiliyorsunuz. Aynı şekilde Yunanistan’dan dönerkende sınırda duruluyor. Fakat Yunanistan tarafında. Burada free shop tan bir şeyler alabileceğiniz kadar zaman bırakılmaktadır. İster alışveriş yapın ister yemek yiyin. Sonrasında Türkiye sınırlarına giderken otobüs aranabiliyor. 2023 yılında istanbul Selanik otobüs fiyatı 1000-1300 tl arasındadır. Yolda birde sınırdan geçerken yurt dışı çıkış pulu almanız gerekmektedir.

  Belli bir noktaya kadar köylerin içerisinden geçiyorsunuz. Doğal ve güzel manzaralar izleyebilirsiniz. Sonrasında otobana bağlanıp Selanik şehrine devam ediyor. 2 farklı lokasyonda inebilirsiniz. Biri Selanik tren istasyonu. Diğeride şehir merkezine çok yakın firma ofisi. Firma ofisinde indiğinizde 10-15 dakika yürüyerek merkeze ulaşabilirsiniz. Oldukça yakın bir noktada iniyorsunuz. Dönüşte gene bu lokasyondan İstanbul için otobüse bineceksiniz.

  • Eğer gece yolculuk yapacaksanız otobüste kişi sayısı az olmakta. İkili koltukta tek başınıza gitmek olasıdır.
  • Sınırda inip yurtdışı çıkış pulu almanız gerekmekte.
  • Sınırı geçince yurtdışı paketleriniz yok ise ekstra ücretlendirilmeye başlarsınız. Dönüşte gündüz yolculuk edecekseniz gitmeden birkaç film indirebilirsiniz. Gün içinde sıkılabilirsiniz.
  • Taksileri zorda kalmadıkça kullanmanıza gerek yok. Selanik şehir merkezi oldukça ufaktır. Heryere yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz.
  • Şehir otelleri çok ucuz değil. Yaz aylarında erken rezervasyon yapabilirsiniz.

  Benzer İçerikler

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  - Reklam & Tanıtım -spot_img

  Diğer İçerikler