Prag Gece Hayatına Dair – Bar, Pub, After Mekanları

4
12979
Prag Gece Hayatı - Bar - Pub - After Mekanları
Prag Gece Hayatı - Bar - Pub - After Mekanları

Öhö öhöö hazır mısınız arkadaşlar. Merak ediyor musunuz ? Gerçekten bu yazıyı okumak istiyor musunuz ? Dil altı haplarınız yanınızda mı ? Odanın kapısını kilitlediniz mi ? Sevgilinizi uyuttunuz mu ? Yok ben duymadım, ben bilmiyorum, “arkadaş prag a geldik ama eee şimdi napacaz?” gibi söylemleri kabul ettirmeyecek bir yazı ile karşı karşıyasınız şimdi.

Şimdi biraz rahatlayın, kendinizi Boracay daki White Beach’ te bir hamakta hayal edin. tın tın sallanırken elinizdeki Hindistan Cevizinden şemsiyeyi çıkartın ve servis yapan kızın saçına tutturun. Güzel bir bahşiş verin. Hatta içkiden daha fazla olsun. Tebessüm edin, teşekkür övgüsü alın ve mutlu edin. Sonra hafiften hamağınıza uzanın ve şemsiyedeki alkolün damağınıza yapışmış tadı gitmeden, tekrar yudumlayın. Hazır bu duygulara ve rahatlığa kendinizi adapte etmişken Prag gece hayatı için pub, bar ve after mekanları yazmaya başlayabilirim.

Prag’ a dair her şeyi zamanla siteme ekleyeceğim. Prag 2 ay boyunca yerleşik olarak yaşadığım bir şehir. Buraya yazacaklarım 3-5 günlük yapılan seyahatlerde bulamayacağınız yada okuduktan sonra rahat kıyaslama yapabilmeniz için olacaktır. Öncelikle gece kulüplerinden hiç bahsetmeyeceğim. O anki duruma ve olaya göre gelişen mekanların organizasyonları ve pub tarzı mekanlardan bahsedeceğim. Prag gece hayatı için önerilere başlayabiliriz.

Prag Gece Hayatı – Groove Bar Nerede ?

Prag Gece Hayatı - Groove Bar Nerede ?Prag Gece Hayatı - Groove Bar Nerede ?
Prag Gece Hayatı – Groove Bar Nerede ?

Hafta içi bile içerisi %75 dolu olan ender mekanlardandır. Neden olduğunu ilk başlarda anlayamamıştım. 15 gün boyunca bir sokak arkasında kalıyordum ve o dönemde keşfetmiştim. İlk başlarda gece kulüplerine gitmeden önce takılıyordum. Fakat sonrasında direk 00:00 dan sonra eğlenmeye gittiğim mekanların başında geldi. Hafta sonu ağırlıklı olarak turistlerin geldiği ve yeni insanlar ile tanışabildiğiniz bir mekan. Girişin üstü ve alt atı bulunuyor. Girişte ve alt katta barı bulunuyor. Açılış saati 19:00′ dan sonra. Fakat yoğunluk 00:30 gibi oluyor. Zaten o saatlerden erken içeri giriş yaparsanız bazı masaların rezerve edildiğini göreceksiniz. Cuma, cumartesi günleri tabi daha erken gidebilirsiniz. 22:30 gibi kalabalık olmaya başlayacaktır. İçeride Çekya’ lılar dışında fazlasıyla turist oluyor. Hatta bir ara yoğun şekilde Rus’ lar vardı. Şehirde o kadar fazla çekik gözlü olmasına rağmen hiç gördüğümü hatırlamıyorum. Fiyatlara gelecek olursak; biralar 50 kron dan başlıyor. Mekanın diğer güzelliklerinden birisi kokteylerinin popüler oluşu. Özellikle girişte ve üst katta masalar birbirine oldukça yakın olduğundan diğer masalar ile kaynaşabiliyorsunuz.

Groove Bar – Google Haritalarda Görüntüleyin

Prag Gece Hayatı – Café Jericho Nerede ?

Cafe Jericjo - Prag Gece Hayatı
Cafe Jericjo – Prag Gece Hayatı

Arkadaşlar Groove Bar’ dan çıktıktan sonra hemen sağa dönüyorsunuz ve 50 metre yürüyorsunuz. Sonra gene ilk sağdaki sokağa giriyorsunuz ve 30 metre ileride solda kalıyor. Mekanları seçmemdeki sebep hepsinin birbirine yakın olması. Bu sayfada yazdıklarımın hepsi birbirine 3 er dakikalık yürüme mesafesindedir. O yüzden şuanda anlatacağım Cafe Jericho konumu itibari ile kolay ulaşacağınız bir lokasyonda. Akşamları balkona çıktığımda ara sokaktan yürüyen insanları gördüğümde “allah allah ne varki bu sokakta” diye meraklanarak keşfettiğim bir yer. Prag gece hayatı alternatiflerine devam ederken bu söylediğim ve yazdığım mekanların hiçbirinde “dress control” yok arkadaşlar. Salaş ve samimi ortamlar. Sokağa girdiğinizde göremeyebilirsiniz. Ama kapıda sigara içenler olacağından neresi olduğunu anlayacaksınız. Gündüzleri gelmemeniz gerekir. Özellikle akşamları 21:00′ dan sonra hareketli olmaya başlıyor. Groove Bar a göre daha ufak bir mekandır. Masalar gene birbirine yakın ve yaş ortalaması 30′ un altında. 2014 yılında gittiğimde bulunduğu yerde antika bir kitapçı vardı. Fakat şuanda 2 farklı cafe olarak hizmet veriyorlar. Cafe Jericho bunlardan bir tanesi. Bu sokakta 2 tane daha cafe bulunmakta. Birisi Casa Havana hemen gerisinde bulunuyor. Diğeri de 5 metre yanında Kavarna Velryba. Bu ikiside Jericho dan farklı olarak yer altında bulunuyor. Bu ikisini detaylandırmadan diğer bar ve pub lara devam ediyorum.

Café Jericho Literary Cafe – Google Haritalarda Görüntüleyin

Prag Gece Hayatı – Innocent Bar Gecko Nerede ?

Nevinny Bar Gecko - Prag Gece Hayatı
Nevinny Bar Gecko – Prag Gece Hayatı

Bu seferki mekanımız bir önceki mekan için girdiğiniz sokağın çapraz sokağında bulunuyor. Aralarında herhalde 60-70 metre mesafe vardır. Yanılmamanız için ufak bir dipnot geçeyim. Gecko yazısını ilk başta göremeyebilirsiniz. Fakat cafe nin üstünde turuncu bir tabelada Nevinný Bar yazar. Bu tabelayı görmeniz zaten aynı mekana ulaştığınız anlamına gelir. Her ihtimale karşılık aşağıya ben map uzantısını ekliyorum. Telefonundan butona tıklayarak haritada görüntüleyebilirsiniz. Gelelim buranın olayına. Gene 22:00 den sonra gideceğiniz prag gece hayatı mekanlarındandır. İçerisi karanlığa yakın aydınlatılmıştır. Yaş ortalaması biraz daha gençtir. Alkollerin dışında hamburger tarzı yiyecekler yiyebilirsiniz. Buranın hemen karşısında yerin altında akşamları açılan Şarap Evi var. Eğer isterseniz gene aynı lokasyon da buraya da uğrayabilirsiniz. Kokteyler için 80 – 100 kron arasında ücret ödersiniz. Bira fiyatları 30 krondan başlıyor. Markası Plzen dir.

Innocent Bar Gecko – Google Haritalarda Görüntüleyin

Prag Gece Hayatı – Vzorkovna Bar Nerede ?

Evet burada prag gece hayatı‘ nın biraz daha derinliklerine inerek bir önceki konseptlerin dışında farklı bir mekana gidiyoruz.

Evde canım sıkılıyordu. Sabah erken kalkmış okula gitmiş. Öğleden sonra İstanbul’ daki müşterilerimle konuşmuş akşama kadar nefes alamamıştım. Cuma olduğundan çok ta acele etmiyordum. Nasılsa gece bişiler yaparım diye düşünüyordum. Ama bir türlü hazırlanıp dışarı çıkamadım. Sonuçta telefonu kaldırıp “hadi bir yere kaçalım, napıyoruz ?” diyecek de kimse olmadığından üşenerek saati 00:00 etmiştim. Aralığın ortaları gibi soğuk bir kış gününde montumu sırtıma atıp biraz yürüyüş yapayım dedim. Caddeye çıktıktan sonra ara sokakları keşfede keşfede takılırım dediğimden doğaçlama geziyordum. Ne olur ne olmaz diyede Türk parası karşılığı 100 lira civarında para almıştım yanıma. 500 kuron gibi bişi idi. Çok fazla geçmeden müzik sesleri artmaya başladı. Bende sese doğru sağa sola bakıp ilerliyordum. Ama ses var görüntü yok gibi, sesin kaynağını anlamaya çalışıyordum. Son bir köşe vardı ve onuda dönünce ses iyice yükselmişti. Sigara içmeye çıkanlar olduğundan sesin artarak gelmesi kapının açılmasından idi. Neresi yaa burası diyerek kapıya doğru ilerledim. Görevli falan kimse yok. Milletin elinde bira, şarap, votka dışarıda takılıyor sonra içeri giriyordu. Kapşonumu indirip içeriye daldım direk 😀

Önce bir bar karşıladı. Barın arkasını göremeyecek kadar da insan topluluğu. İçerisi “L” şeklinde hangar gibiydi. “L” nin uzun tarafından inanılmaz güzel saksafon ve trompet sesleri geliyordu. Uzun zamandır bu kadar yakından dinlememiştim. Hemen aradaki kapıdan geçerek direk sahnenin karşısına çıktım ve içeride 80 – 100 arasında kalabalık vardı. Çocuklar inanılmaz keyifli ve çılgın bir şekilde çalıyorlardı. Çoğunluğunu Çek parçaları oluştursa da melodiler harikaydı. Tabi canlı performansın etkisini de göz ardı edemem. Büyük yarım litrelik mika bardaklarda bira ile takılıyordu herkes. Bara çok uzak olamadığından bir tane alıyım bari bu gece burada takılırım ben diyerekten 35 kron’ a biramı almıştım. Sahnenin önünde öle bir grup vardı ki; sadece zıplıyorlardı. O an nefes aldıklarından bile haberleri yoktu sanırım. Ateşi çaksam uçacaklar gibi.

Keyifli müziğin devam ettiği dakikalarda ufak bir ara verildi ve herkes kendini sokağa attı. Sanki amfibik çıkartma gemisi yanaşmıştı. T-sirt ile takılıyorlardı o soğukta. Ben fazla durmadan içeri attım kendimi ve wc ye yakın bir masada uzandım biraz. Montu çıkarttım telefonla oynuyor ve 2. yarının başlamasını bekliyordum. Wc nin o kadar yakınına oturmuşum ki; peçetem ve kolonyam eksikti. Tuvaleti bulamayanlara burası burası diyip gülümsüyordum.

Bir ara ayağa kalktım ve uzunca gerilmeye başladım. Gayri ihtiyari bir şekilde kollarımı açarak esnerken, o sırada wc den çıkan bir kız ile göz göze geldik. Bu yampiri yampiri gelerek “heyyy sweater very good” dedi. İlk başta anlamasamda sonrasında kulağımın içine girerek tekrarladı ve bu sefer anladım. “Eyyyyvallahhh thank you” demem ile “heeeeeeyy where you from” dedi. Bende “Hahahah I dont know” dedim. Koluma girip sahnenin oraya doğru ilerledik. Elimizde bira ne olduğundan habersiz yürüyorduk. Bundan sonrasını kitabımda bulabileceğinizi belirterek hikayeyi yarım kesiyorum. Artık kusuruma bakmazsınız 😀

Mekana devam edecek olursak, ben sonrasında 3-5 kez daha geldim ve her cuma cumartesi güzel organizasyonları var. Bir keresinde gittiğimde ise herkes takım elbiseliydi. Haftanın belirli günlerinde özel geceler düzenlenebiliyor ve anladığım kadarı ile amatör gruplara şans veriyorlardı. Bence işin en güzel yanı da o olsa gerek. Fiyatlar üstteki mekanların hepsinden daha uygundu. Çok fark yok ama ucuzluğunu mekandan çıktıktan sonra anlıyorsunuz. Aynı zamanda bu sokak prag gece hayatı için de önem arz etmekte. Her saat çaprazında taksi bulmanız mümkün. Aşağıdaki harita linki doğru yeri göstermekte. Bazen sokak görünümünden bakarsanız size hiçbir şey göstermeyebilir fakat harita doğru yerdedir. Zaten Üstteki mekanlara uzaklığı 200 metre. Çok fazla o bölgeden ayrılmayın sadece yönünüzü belirlemek için nehre doğru ilerlemeniz gerekecektir.

Vzorkovna Bar – Google Haritalarda Görüntüleyin

Birbirlerine yakın olan ve gidebileceğiniz diğer mekanlara devam edeceğim. Bana göre güzel olan mekanların hepsi bu kadar değil. Devamı gelecek 😀

4 YORUMLAR

  1. Baba sen yazmaya devam et yaaa.Zaten gece hayatı güzel olan ülkelerden bahsetseler bile önce senin siteye girip araştırma yapıyoruz 🙂 Polonyadaki lodz hakkında bilgin varmı bu arada?

    • Teşekkürler, Bilirim Lodz’ u gece hayatı ile ilgili detayları henüz siteme yazmadım fakat mail olarak gönderdim. Kontrol edebilirsin.

CEVAP VER

*