Kotor Gezilecek Yerler, Fiyatlar, Nerede Kalınır, Nasıl Gidilir ?

8
24857
Kotor Gezilecek Yerler - Karadağ
Kotor Gezilecek Yerler - Karadağ

Yazarken bile özlemini çektiğim Kotor gezilecek yerler sayfama hoş geldiniz. Kotor Karadağ’ ın en tarihi şehirlerindendir. Peş peşe cruise gemilerinin sıralandığı, sürekli turist akınına uğrayan ve özellikle yazları hiç boş kalmayan, güneşi hep tepesinde bir şehirdir. Budva ile arasında yarım saatlik bir mesafe bulunmaktadır. Budva’ dan çıktığınızda denizi solunuza alıp ilerlemeye devam edin. Eğer otobüs ile gitmek isterseniz, Budva merkezde bulunan otobüslerin kalktığı terminale ulaşmanız yeterlidir. Otobüs ücreti 3 euro’ dur. Yaklaşık 45 dakika sürmektedir. Eğer otobüs ile giderseniz indiğiniz yer ile Kotor merkez arası 5 dakikalık yürüme mesafesindedir.

Biz araç ile yarım saatlik bir süre ile Kotor’ a ulaşmıştık. 1 ay öncesinde gene aynı yerlerde bulunduğum için artık bilen birisi olarak daha keyifle ilerliyorduk. Aynı gün içerisinde yamaç paraşütü ile uçup, yemeğimizi artık Kotor’ da yeme zamanı gelmişti.

Aslında Kotor gezilecek yerler yazıma geçmeden önce genel olarak bilgi vermekte fayda var. Kotor hiç sanıldığı kadar büyük bir şehir değildir. Nüfusu 13.000 civarındadır. Nüfusun yarısını Sırplar yarısını Karadağ’ lılar oluşturmaktadır. Kotor 1979 yılından beri Unesco tarafından dünya mirasları listesinde yer almaktadır. Bünyesinde çok fazla tarihi mirası barındırmakta olup bu sebeple şehirde ve kale içerisinde gezerken bozulmayan doku fazlasıyla hoşunuza gidecektir.

Kotor Gezilecek Yerler – Old Town Nerede, Nasıl Gidilir ?

Kotor Old Town Nerede? - Karadağ
Kotor Old Town Nerede? – Karadağ

Eğer otobüs ile Kotor’ a geldiyseniz sizi tam girişte ufak bir terminalde indirecektir. Sonrasında sağa dönüp merkeze doğru yürümeniz gerekir. Zaten denizi göreceksiniz ve kale ile Old Town’ ı bir arada görünce telefonlarınıza sahip olamayacaksınız 😀 Fotoğraflar eşliğinde kalenin yolunu tutarken Old Town dediğimiz Kotor eski şehire 3 farklı yerden girebilirsiniz. Birisi tam girişte ilk gördüğünüz yerde olacaktır ama ana kapısı bu değildir. Ana kapı için Cruise gemisine doğru ve kalabalığa doğru yürümeniz gerekir. Cruise gemileri ile Old Town arasında sadece bir yol bulunmaktadır. İçeriye girdiğinizde sağ ve sol tarafa doğru uzanan sokaklar göreceksiniz. Ne kadar çok turistlik mekanlar olsa da hala yaşayan insanları görmeniz mümkün. Pencerelerdeki çamaşırlar mutlaka dikkatinizi çekecektir. Unutmamalısınız ki içeride yediğiniz ve içtiğiniz fiyatlar ile dışarısı arasında fark bulunmaktadır.

Levent Işıklı - Kotor Gezilecek Yerler
Levent Işıklı – Kotor Gezilecek Yerler

Old Town’ da arkadaşlarınız ile terası olan cafeler de şarap içebilir yada geceyi orada konaklamak isteyebilirsiniz. Daracık sokaklarda ve taş binalarda tarihe yolculuk ederken konaklama seçenekleri de mevcut. İster hostel ister otellerde kalabilirsiniz. Özellikle benim hem gece hemde gündüz gezerken sürekli kalabalık gördüğüm, Old Town Hostel makul fiyatlara konaklama imkanı sunuyor. 10 – 15 euro’ dan başlayan fiyatlar ile Kotor’ un gecesini yaşamalısınız. Eğer Kotor’ a aracınız ile geldiyseniz hemen cruise gemilerinin yanaştığı liman önünde ücretli otopark bulunuyor. Ama ben 2 euro dan daha fazla verdiğimi hiç hatırlamıyorum. Bilginiz olsun.

San Giovanni Kalesi Nerede ?

San Giovanni Kalesi – Kotor Gezilecek Yerler

Kotor Kalesi dediğimiz yer için aslında aklınızda tamamen kale görüntüsü canlanmasın. Kotor Old Town‘ a girdiğiniz andan itibaren “Kale Şehir” mimariye girmiş bulunuyorsunuz. Sanki Orta Çağ sokaklarında yürüyorsunuz ve o dönemin tarihine tanıklık ediyorsunuz. Arama motorunda arattığınızda hep aynı yerden çekilmiş Kotor Körfez manzarası göreceksiniz. İşte bu manzaraya sahip olmak için Old Town’ ın içerisinden yukarıya doğru yürümeniz gerekmektedir. Sokak aralarından yukarı doğru yürüdüğünüzde zaten tabela göreceksiniz. Bu tabelanın olduğu yer aslında sizin tırmanış için başlangıç noktanız 😀

Yukarıya manzaraya doğru ve kiliseye çıkmak için öncelikle 3 euro ödemeniz gerekiyor. Zaten Kotor’ a geldiğinizde kafanızı dağlara doğru dikerseniz en tepede surların hizasında bir kilise görecekseniz. Aynı zamanda da yanında bir kale. İşte bu meşhur kalenin adı “San Giovanni Kalesi“. Kotor’ a daha girdiğinizde “aaaa orasıymış” dediğiniz yere çıkmak için ortalama 1500 merdiven çıkmanız gerekmektedir. Bu da hızınıza göre 1-1,5 saat arasında arkadaşlar. Ama çıktığınızda karşılaşacağınız manzara her şeye değecektir. Kesinlikle Kotor seyahati yapan arkadaşlara öneriyorum ve fotoğraf makinalarını yanlarında bulundurmalarını tavsiye ediyorum. Tavsiyem gün batımında çıkmanız. Hem görülecek manzara açısından hem de güneşte gereksiz terlemenize gerek kalmaz. Tepeye çıktığınızda karşılaşacağınız manzara aslında Kotor gezilecek yerler açısından yeterince tamamlayıcı oluyor. Tüm olay bu tepede bitiyor arkadaşlar. Tabi birde tekne turu var bunu da anlatmaya devam edeceğim.

St. Tryphon Cathedral, Kilisesi Nerede ?

Kotor’ a geldiğiniz doğal güzellikler ve manzaranın dışında çok fazla gezilecek lokasyon olmadığını görecekseniz. Zaten Kotor’ un kendisi başlı başına gezilmesi ve görülmesi gereken br yerdir. Fakat “ben kaleye çıktım ve Old Town’ ıda gördüm eee başka birşeyler yokmu?” diyenler için St. Tryphon Kilisesi hemen devreye giriyor. Kotor’ a has çok özel bir kilisedir.

Bugün Kotor dediğinizde en tanınmış turistik mekan ve şehrin simgesi haline gelmiştir. St. Tryphon Kilisesi Old Town’ ın içerisinde bulunur ve turist akınına maruz kalır. Başka kiliseler olmasına rağmen aslında en önemlisi St. Tryphon Kilisesi‘ dir. 1166 Yılında inşa edilmiş ve 1667 yılında deprem sonucunda ciddi zararlar almıştır. Tüm bunlar yetmiyormuş gibi bir de 1979 yılında oluşan deprem sonunda artık tam anlamıyla restore edilmiş ve bugün sizleri 1,5 euro karşılığında misafir etmektedir. St. Tryphon Kilisesi’ nin sol tarafında yapıldığı tarih sağ tarafında ise günümüz tarihi yazmaktadır..

Kotor Gezilecek Yerler – Tekne Turu ve Fiyatları ?

Kotor Tekne Turları ve Fiyatları
Kotor Tekne Turları ve Fiyatları

Karadağ’ a gelip de tekne turu yapmamak olmaz tabii ki. Özellikle Kotor tekne turu keyfinizi üst düzeye çıkarabileceğiniz şehirlerden. Kotor gezilecek yerler açısından tekne turu çok güzel bir aktivite olacaktır. İstanbul’ a gelen birinin tekne turu yapmaması gibi bir şey sonuçta. Bizim teknelerimize benzeyen ve limandan sizi alıp isterseniz Tivat şehrine bırakan etkinliklere katılabilirsiniz. Limandan tekne turu için ayrılırken kıyıya çok yakın geçmesi aynı zamanda tarihi güzellikleri denizden seyretmenize olanak sağlayacaktır.

Genelde turistler fiyort turu yaptıklarını söylerler. Fotoğraf çekmek için bile yapabilirsiniz. Gerçekten dağların arasından geçerken kendinizi fiyort turu yapıyormuş gibi hissedeceksiniz.  30-40 kişilik tekneler ile 2bucuk saat yapacağınız tur ücreti 20 euro ama sezonuna göre değişkenlik gösteriyor. Çocuklardan 10 euro alıyorlar. Bu arada tekne turu sırasında 2 adet ufak ada göreceksiniz. Birisine çıkış yok ama birisine çıkabiliyorsunuz. Eğer 4-5 kişi iseniz kesinlikle sıkı bir pazarlıkla 4 saatini 150 euro ya alabileceğiniz kaptanlı lüks yatlarıda tercih edebilirsiniz. Buda biraz havalı ve sadece size özel bir tekne turu yapmanızı sağlayacaktır. Bu arada isteyenler için gene Kotor’ da kano turu da yapabilirsiniz. Aklınızda bulunsun 😀

Kotor Gezilecek Yerler – Ne Yenir ? Fiyatlar

Kotor’ da yeme içme konularına gireceksek eğer tavsiyem ağırlıklı deniz ürünleri olabilir. Genelde ufak bir şehir olduğundan sizde Old Town’ da ağırlıklı vakit geçireceğiniz için civardaki restoranları tercih edeceksiniz. Fakat balkanlarda nereye gittiysem Cevapi’ yi her restoranın menüsünde gördüm. Köfte bu seçeneklerden birisi olabilir. Bunun dışında özellikle Budva’ da ağırlıklı balık yemiştim. Kotor’ da zaten tüm Karadağ’ ın sunduğu yemek çeşitlerinin dışında özel bir yemeğe sahip değil. Sabahları kendilerine özgü yanında reçel ve peynir ile sundukları böreklerinden tadabilirsiniz. Midye söylerken dikkat edin haşlanmış olarak getirebilirler. Old Town içerisinde İtalyan restoranından başka mutfaklara kadar seçenekler mevcut. Makarnalar 8-11 euro arasında, salatalar 5-6 euro, bira 2 euro, köfte 8-10 euro, omletler 3-6 euro, t-bone 13-18 euro arasında değişkenlik göstermektedir. Balkan ülkesi olan Karadağ’ ın şehirlerinden Budva Gece Hayatı için tıklayabilirsiniz.

Karadağ / Kotor Gezisi ve Nargile Cafe Fikri

8 YORUMLAR

  1. Merhaba. Araba satın alma fiyatları nedir. Oraya kalıcı olarak gidebilirim fakat bu bilgiyi internette bulamadım, kiralık araba olarak çıkıyor.

  2. Kotorda pek gece hayatı hareketli değil sanırım gece yapilacak herhangi bir bilgi göremedim?
    Asıl soru 1 haftalık tek başınıza bir tatile gittiğinizi düşünün kaç gün Budva kaç gün Kotora ayırırdınız ya da tek başına buralar hiç gitme sıkılırsın deyip belgrad veya arnavutluk gibi başka yer mi tavsiye ederdiniz? Teşekkürler

    • Merhabalar, Kotor gece hayatı için uygun bir yer değil. Yani gece kulübü açısından düşünüldüğünde. 1 haftalık gezi planı yapıyorsanız 3gün Budva 3 gün Kotor 1 gün ise Tivat yapabilirsiniz. Budva’ da kaldıktan sonar yolunuzun üstü Tivat sonrasında ise Kotor’ a devam edebilirsiniz. Arnavutluk tavsiyesinde pek bulunmak istemem. Belgrad ise kışın tercih edilebilir yazın Karadağ varken Belgrad zaman kaybı olur.

CEVAP VER

*