Budapeşte Yahudi Anıtı – Ayakkabı Heykelleri Nerede ?

2
28165
Budapeşte Yahudi Anıtı Nerede - Nasıl Gidilir - Ayakkabılar
Budapeşte Yahudi Anıtı Nerede - Nasıl Gidilir - Ayakkabılar

Budapeşte Parlamento Binasının hemen önünde, Tuna nehrine hüzünlü bakan ayakkabı heykelleri… Belkide Nazi Almanya’ sı dönemindeki birçok şehirde yapılan soykırımlardan bir tanesiydi Budapeşte’ de olanlar.

Tuna Nehrinin şu anki sakinliğinin ve görkemli duruşunun etrafına kurulmuş olan Budapeşte’de bir zamanlar cehennem gibi yaşanan bir dönemin ayak izleri bunlar. 2.Dünya savaşında öldürülen Yahudilerin ayakkabıları, Tuna nehri altında yatan yüzlerce sırdan bir tanesi.

O zamanki öldürülen Yahudilerin 7 sinden 77 sine gerçek boyuttaki ayakkabılar demir kalıplardan yapılarak, Tuna Nehrinin hemen yanına ve Parlamento Binasının önüne konulmuş, Yahudi Ayakkabıları (Tuna Ayakkabıları) olarak anıtı oluşturulmuş. Binlerce Yahudi 1944 sonu ve 1945 yılı başlarında dondurucu soğuğun yaşandığı kış gecelerinde ayakkabıları çıkartılarak Tuna Nehrine karşı kurşuna dizilmiş. Bu heykellerin tasarımcısı bir Türk olan Can Togay, bu utanç tablosunun anıtını yapmak istemiş ve Macar heykeltıraş olan Gyula Pauer tarafından orjinaline sadık kalarak yapılmıştır. Budapeşte’de doğan ve yaşamının büyük bir kısmını gene Budapeşte’de Geçiren Can Togay aslında Film yönetmeni ve oyuncudur. Ayakkabı Heykellerinin yapılmasından sonra Avrupa da ve Macaristan da yapılan Yahudi katliamlarının bir nebze de olsa manevi olarak büyük bir eksiğin kapatıldığı söylenmiş ve Macaristan başbakanı Tuna ayakkabıları Anıtına 12 yaşındaki oğluyla katılarak, Yahudi gençleri ile birlikte meşaleli gece yürüyüşüyle son bulmuştur. Özellikle ayakkabıların içlerine koydukları mumlar gece yakıldığında hem Budapeşte Parlamento Binası hemde hemen önünde bulunan Tuna Ayakkabıları Anıtı Buda tarafından büyüleyici bir güzellikle objektiflerinize yansıyacaktır. Bu yüzden muhakkak gece buda tarafına geçip Peştede kalan bu görsel güzelliğin fotoğrafını çekmeyi unutmayın.

Budapeşte Yahudi Anıtı – Tuna Ayakkabıları Nerede Nasıl Gidilir ?

Budapeşte de kaldığınız yer eğer merkez de ise araç kullanmadan çok rahat bir şekilde Tuna Ayakkabıları Anıtı na ulaşabilirsiniz. Hatta merkezde değilse bile yürüyerek çok zorlanmadan ulaşabilirsiniz.

Fakat araç kullanmak isterseniz
Metro ile, M2 yani kırmızı metro hattını kullanarak Kossuth Lajos tér istasyonunda inebilirsiniz.
Tramvay ile, Peşte tarafında bulunan 2 numaralı sarı tramvaylara binebilir
Otobüs ile, 15 numaraya yada 78 ve 70 numaralı troleybüslerle de ulaşabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Sitenizi inceledim ve gerçekten bir insan Avrupa seyahatı yapmak isterse bu siteye girmeden gitmesi bence talihsizlik olur.
    Teşekkürlerimi sunar bir daha ki gittiğiniz yeri sabırsızlıkla bekliyorum.Yapımda yayında emeği geçen herkese tekrar teşekkürler.

CEVAP VER

*