Pazar, Haziran 23, 2024
spot_img
More

  Braşov Gezilecek Yerler – Romanya

  Braşov gezilecek yerler bakımından daha derli toplu bir şehirdir. Ayrıca oldukçada keyifli ve eğlenceli bir şehirdir. Romanyanın nüfusu bakımından ufak şehirlerindendir. Bükreş’e gittikten sonra Romanya’nın diğer şehirlerine giderseniz Romanya’yı daha çok sevmeye başlayacaksınız. Renkli binaları, tarihi kaleleri, butik kafeleri, lezzetli restoranları ve parklarıyla Braşovu seveceğinizi düşünüyorum. Braşov gezi rehberine geçmeden önce Hem Bükreş’ten 2 saat 30 dakika mesafede hem de havalimanının bulunmasıyla direk uçuş yapabileceğiniz bir konumda. Bükreş Braşov tren ulaşımı için sayfama bakabilirsiniz. Braşov barok ve rönesans mimarisinin olduğu şehirlerdendir.

  Braşov nüfus yoğunluğu bakımında Romanya’nın 7. büyük şehri olarak söylenir. 250 bin civarıdır. Fakat metropol ile birlikte bu sayı 100 bin kişi daha artmaktadır. Braşov şehri Transilvanya Bölgesinde bulunmaktadır. Doğu avrupada bulunan Karpatların Güney kısmındadır. Seyahat ettiğim sırada bazı şeylerin Macar kültürü ile iç içe geçtiğini gördüm. Ortak paydaları bulunmakta. Hatta daha kuzeye gittikçe Macarca konuşanlara denk gelebilirsiniz. Tekrar Braşov gezilecek yerler listesine dönmeden hayat kurtarır ufak tefek birkaç bilgi daha verelim. Şehirde otobüs ulaşımı oldukça düzenlidir. Braşov şehrinde heryere otobüs ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca taksiler şehirde belirli noktalarda hazır olarak beklemektedir. Ulaşım için taksileri seçebilirsiniz. Km de 2,5 – 2,9 lei arasında ücretlendirme vardır. Para bozdurmak için tren garı, şehir merkezi gibi alanları kullanabilirsiniz. Yemek yemek için merkezi noktalar dışarıya göre biraz daha pahalıdır. Oldukça sık marketler görebilirsiniz. Marketlerde ekmek arası birçok çeşit sandviç bulabilirsiniz. Keza salata çeşitleri de var. Ayrıca tam merkezde bulunan Mega Image market zincirine giderseniz öğlen gibi farklı yemek türleride çıkmaktadır. Konaklama için merkezi baz alırsanız yürüyerek ulaşım sağlarsınız. Merkez olmasa bile ufak şehir olduğundan çok uzaklaşmadıkça konaklama yeri bakabilirsiniz. Düşük bütçeli konaklamalar için tam merkezde hostel bulunmakta. Gezilecek yerler için artık sıralamaya başlayabiliriz.

  1- Kara Kilise – Biserica Neagra

  Braşov Gezilecek Yerler - Kara Kilise Braşov
  Braşov Gezilecek Yerler – Kara Kilise Braşov

  Braşov’un Tam merkezinde diyebiliriz. Büyük meydanın dibinde bulunan Biserica Neagra yada Kara Kilise adında Gotik mimariye ait kilise bulunmaktadır. Romanya’ nın en büyük gotik yapısıdır. Kilisenin yapımına 1383 yılında başlanmıştır. Fakat depremdi saldırıydı derken ara ara yarım kalmıştır. 1477 yılında Kilise tamamlanmıştır. Kara kilise denmesinin amacı ise büyük bir Türk Savaşı oluyor. Kilise içten ve dıştan yanmaya başlıyor. Yangınlar ile kararan kiliseye “Kara Kilise” denilmeye başlanıyor. Ve içi yapılırken Barok mimarisi de çalışmalara ekleniyor. Şu anda Kiliseyi gezebiliyorsunuz. Hemen karşısındaki girişten 20 lei karşılığında bilet alabilirsiniz. Braşov gezilecek yerler arasında içeriye girmeseniz bile dışarıdan gezebileceğiniz bir kilise. Kara kilise Viyana ile İstanbul arasındaki en büyük gotik kilisedir. Kilisede bulunan 7 tonluk çan ise Romanya’ nın en büyüğüdür.

  2- Braşov Konsey Meydanı (The Council Square) Piața Sfatului

  The Council Square - Konsey Meydanı - Braşov
  The Council Square – Konsey Meydanı – Braşov

  Avrupa şehirlerinden de aşina olduğumuz meydan. Yuvarlak, büyük alan ve saat kulesinin olduğu merkez. Aslında bu merkez Almanya şehirlerinden Freiburg’ a oldukça benzemekte. Meydan oldukça geniş ve görkemli. Tarihi evlerin dışında Kilise bulunmakta. Hazır meydan demişken restoranlarıda es geçmemek gerekli. Her bütçeye uygun yiyecek ve içecek bulabilirsiniz. 1520’li yıllardan beri bu meydanda pazar kurulmaktadır. Hem yerli hem de yabancı tüccarların ziyaret yeri olmuş. Eski zamanlardan beri tüccarların gelip gitmesinden dolayı yüksek çatılı evlerden oluşan bir meydandır. Tüccarların mallarını depolaması için kullanılmıştır. Ortaçağ Kırmızı çatılı tüccar evleri olarakta anılmaktadır. Bazı evlerin içerisine girme fırsatı bulup gezdiğimde avlular ile karşılaştım. Hala o doku ve mimari korunmaktadır. Hatta bu tarz bir binada konaklama fırsatıda bulmuştum. Turistler çekildiğinde akşamları oldukça sakin bir hava kaplıyor Braşov sokaklarını. Yağmur eşliğinde gezmek biraz keyifli olmuştu. Konsey meydanına birçok akınlar yapıldı. Bu akınlar şehre oldukça zarar verdi ve restorasyon süreci neredeyse 100 yıl sürdü. Hepimizin bildiği Fareli Köyün Kavalcısı’ ndaki çocuklar Transilvanya’ya giden yolu kazmaktadırlar. Hikayeye göre Braşov’da yüzeye çıkmaktadırlar ve orada kalırlar. Romanya’ da bile az bilinen bir hikaye bitimidir.

  3- Cetatea Brașovului – Braşov Kalesi

  Cetatea Brașovului - Braşov Kalesi Romanya
  Cetatea Brașovului – Braşov Kalesi Romanya

  Stratejik açıdan kasabaya ve vadideki ovalara bakan bir tepeye yapılmıştır. Hem sellerden dolayı hem de akınlardan dolayı sonradan surlar ile çevrilmeye başlanıldı. Önce tatar sonrada Türk akınlarını kesmek için. Kaleye giriş toplam 4 kapıdan oluşmaktadır. Daha sonralarda kaleye giriş çıkışı kolaylaştırmak için 3 kapı daha yapılmıştır. Bu kapıların hepsine bir isim verilmiştir. Manastır kapısı, ana giriş kapısı gibi. Kale içerisindeki sokakların isimleride oldukça manidar olmaktadır. At panayırı, buğday panayırı, öküz panayırı, balık pazarı, saman pazarı gibi isimleri bulunmaktadır.

  4- Bran Kalesi – Castelul Bran

  Bran Kalesi Brasov - Romanya
  Bran Kalesi Brasov – Romanya

  Bran Kalesi’ne Braşov’dan otobüsler ile gidebilirsiniz. Kendi aracınız ile gitmek istediğinizde yarım saate ulaşabilirsiniz. Fakat otobüsler ile 1 saat 15 dakika yada bir buçuk saat civarında ulaşım sağlayabilirsiniz. Bran kalesi Drakula’nın Kalesi olarakta bilinmektedir. Eğer otobüs ile gitmek isterseniz google a “Autogara 2 Transbus Codreanu” yazmanız yeterlidir. Bran Kalesi’ ne gelecek olursak Piatra Craiului Dağlar’ı tepesinde bulunmaktadır.

  Braşov Konsey Meydanı - Romanya - Levent Işıklı
  Braşov Konsey Meydanı – Romanya – Levent Işıklı

  Braşov’a gelmişken yapmadan olmaz diyeceğim teleferik ile tepeye çıkış yapabilirsiniz. Braşov gezilecek yerler listenize teleferik turunuda dahil edebilirsiniz. Konsey meydanına yakın bir konumdan teleferiğe binerek tepeye çıkabilirsiniz. Çıkarken oldukça keyifli bir şehir manzarası göreceksiniz. Tepeye çıktığınızda direk ormanın içerisine çıkacaksınız. Tepede hatırladığım kadarıyla bir tesis yok yürüyüş yapabilirsiniz. Yada gene aynı şekilde teleferik ile Braşov merkeze inebilirsiniz. Bükreş’ ten Braşov’ a tren yolculuğu için sayfama bakabilirsiniz.

  Benzer İçerikler

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  - Reklam & Tanıtım -spot_img

  Diğer İçerikler