Çarşamba, Mayıs 29, 2024
spot_img
More

  Araç ile Yunanistan’dan İtalya’ya Nasıl Gidilir?

  Özellikle kendi aracı ile avrupa turu yapacaklara tüm detayları ile Yunanistan’dan İtalya’ya nasıl gidilir anlatacağım. Ben 2023 yılının Ekim ayında Fransa’ nın güneyine kadar araç ile seyahat ettim. İstanbul’dan çıkarak ortalama 2500 km lik bir yolculuk ile birçok şehri gezme fırsatım oldu. Özellikle karavan ile seyahat edecekler için önemli bir yolculuk. Sorumuzun cevabına artık gelebiliriz, araç ile Yunanistan’dan İtalya’ya gemi yolcuğu nasıl yapılır?

  İlk önce yapmanız gereken Yunanistan’ın liman şehri i İtalya’ nın Bari şehrine bilet almanızdır. Birkaç site karşınıza çıkacaktır. Bu sitelerin özellikle bazıları çok uyuz. Yer ayırtıyorsunuz sonra size mail ile dönüyorlar. Ödeme sonra çıkıyor karşınıza falan gibi. Fakat Ferry Hopper oldukça kolay bir site. Birkaç dakika içerisinde biletinizi bu siteden alabilirsiniz. Igoumenitsa Bari bileti için tıklayabilirsiniz. Ben biletimi SUPERFAST FERRIES firmasından aldım. Zaten çok fazla seçenek çıkmayacaktır. Saat olarak ise 23:59 kalkış 09:00 Bari varışlı oluyor. Yunanistan’ ın Igoumenitsa şehri için yollar gayet keyifli. Tek bir solukta bu seyahati yapabileceğiniz gibi mola vererek başka şehirleri görerek de ilerleyebilirsiniz. Ben ilk Selanik yaptım. Sonrasında da Selanik’ten 3 saat 30 dakikada Igoumenitsa şehrine devam ettim. Sakin yollarda rahat bir ulaşım sağlayacaksınız.

  Yunanistan İtalya Arabalı Feribotu
  Yunanistan İtalya Arabalı Feribotu

  Gemiye binemeden önce internetten aldığınız bileti gişeden çıkartmanız gerekmektedir. Üstteki fotoğrafta bu alanı kırmızı ile belirttim. Biletinizi buradan aldıktan sonra aracınız ile soldan devam ediyorsunuz ve arkadaki gemilerin olduğu alana geçiyorsunuz. Pasaportunuz ile birlikte içeriye girip işlemleri yaptırmanız gerekmektedir. Burada normal binek araçlar için araçtan inmenize gerek yok. Fakat karavan yada daha büyük araçlar ile seyahat ediyorsanız burada bir kontrol bulunmakta. Sıra ile içeriye alınırken araçlar, karavanlar ve tırlar için sıraya giriyorsunuz. Araçlar için genelde içerisindeylen pasaportunuzu alıp kontrol ediyorlar. Biletler ile birlikte polislere bunu vermeniz gerekli. O yüzden bir önceki gişede biletinizi alıyorsunuz. Karavan ile seyahat eden herkesi genelde indiriyorlar. Tuvalet kısmına sağda solda kapaklara ve arka kapıyı açıp bakıyorlar. Biz sıradayken büyük bir bağırtı geldi. Birkaç kere tekrarlandı. Sanırım tırlardan birinin altında kaçak yolcu yakalandı. Polisler koşarak tıra doğru devam etti. Bu alanda büyük aracı olanlar için dikkat etmekte fayda var. Ayrıca erken giden misafirler için Yunanistan Igoumenitsa’da birçok restoran bulunmaktadır. Aracınızı öncesinde parkedip yemek yiyebilirsiniz. 5-15 euro arasında birçok seçenek bulunmaktadır. Saat 22:00 da açık restoranlardan birine girip yemek yemiştim. Sonrasında araç ile bilette belirlenen konuma ilerlemeniz gerekmektedir.

  Arabalı gemi için bazı detaylara girebiliriz artık. Bileti aldığınızda size seçenek sunulacaktır. Araç ve kişi sayısını girerken size kişiler için koltuk mu desk mi diye bir seçenek çıkıyor. Koltuk seçtiğinizde 7-8 euro daha fazla ödeme yapıyorsunuz. Bu seçenek kişi başı olmaktadır. Ben 4 yetişkin 1 araç için 326 euro ödeme yaptım. Desk için 76 euro Standart-seat 81 euro olmaktadır. Burada aslında şöyle bir ayrım olmaktadır. Aracınızı gemiye bıraktıktan sonra yukarı çıkıyorsunuz. Araç içinde bulunulması yasaktır. Bu yüzden tüm araç sahipleri de yukarıya çıkmaktadır. Araçların olduğu alan boş kalıyor. Bu arada desk ve standart-seat dediğimiz ayrım burada karşınıza çıkacaktır. Gemi içerisinde 50-60 oturma alanının olduğu alana standart-seat denilmekte. İçeriye girdiğinizde sağa sola uzanmış insanlar göreceksiniz. Desk ise ortak alanda oturduğunuz bir bölümdür. Erken aracını bırakanlar hemen üstte güzel bir alan seçip ıraya uzanmaktadırlar. Geminin içi oldukça soğuk oluyor. Yazın bile gitseniz mutlaka yanınızda bir şey olmalı. Yani uzun lafın kısası mutlaka yanınıza yatacak bir şeyler alın. Yastık olur, kalın altınıza sereceğiniz bir şeyler olur. Aynı şekilde üzeriniz içinde gerekli. Sağa sola yatmış onlarca insanın çevresine sizlerde yatacaksınız. Mümkün oldukça hazırlıklı gidin. Sabah saat 09:00 a kadar gemide olacaksınız. İyi bir uyku alırsanız Bari’den sonra araç ile yolculuk çok zorlu olmayacaktır.

  Eğer isterseniz gemide yataklı oda alabilirsiniz. Bunun için ortalama 250-300 euro ekstra ödemeniz gerekmektedir. Yada gemide servis yapan arkadaşlara 50 euro teklif etmeniz gerekir:D Tabi boş yer var ise.

  Igoumenitsa Bari Arabalı Feribot
  Igoumenitsa Bari Arabalı Feribot

  Bunların dışında Yunanistan’dan Bari’ye geçerken gemide bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Fiyatlar dışarıya göre benzer aralıklarda. Gemide oyun oynayabileceğiniz alanlar bulunmakta. Canı sıkılan misafirler burada vakit geçirebilirler. Benim şahsi tavsiyem erken gidip merkezde bir şeyler yemenizdir.

  Sabah saatlerinde Bari’ye artık yarım saat kala kara görünmeye başlıyor:D

  Benzer İçerikler

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  - Reklam & Tanıtım -spot_img

  Diğer İçerikler