Salı, Haziran 25, 2024
spot_img
More

  Amsterdam Gezilecek Yerler – Fiyatlar – Nasıl Gidilir?

  Birçok kez gitmiş olsam da kısmet bugüneymiş deyip Amsterdam gezilecek yerler yazısına başlayabiliriz. Yazı ve kışı ayrı güzel olan Amsterdam, Avrupa seyahati yapacakların uğraması gereken lokasyonlardan. Tercihen seyahatinizi yazın yapmanızda fayda var demek gerekir. Çünkü uzun süren gündüzler Amsterdam gezinizde size ışık olacak ve daha fazla gezilecek yerlere vakit ayırmanızı sağlayacaktır.

  Nereden başlasak bilemiyorum, bira fabrikalarından mı? Yoksa kanal turlarından mı? Şehirde bulunan 200’e yakın müzeden mi? Yoksa eğlencenin sınırsızlığından mı ?
  İlk başta adımımızı Amsterdam’a attık madem o zaman ilk önce hava alanından şehir merkezine nasıl gideceğiz ona bakalım.

  Amsterdam Schiphol Havalimanı ve Şehir Merkezine Ulaşım

  Amsterdam Havalimanı ve Şehir Merkezine Ulaşım
  Amsterdam Havalimanı ve Şehir Merkezine Ulaşım

  Şehir merkezine uzaklığı 17 km olan Schiphol oldukça büyük bir alana yayılmış ve yapımı 3 yılda tamamlanmış. Hikayesi ise gemilerin yapıldığı bir alandan ibaretmiş. Yük gemilerini burada yaparlarmış ve tahmin ettiğiniz gibi deniz seviyesinin de altında kalıyor. Adının Schiphol olması, gemi merkezi alanı olmasından geliyor. Havalimanı ve şehir merkezi ulaşımına gelecek isek, uçaktan inip pasaport kontrolünden geçtikten sonra havaalanının içinden çıkmadan tren için alt kata iniyorsunuz. Zaten çantalarınızı aldıktan sonra çıktığınız ana hall de bilet satıldığını görecekseniz. Hem diğer şehirlere hem de merkeze bu trenler ile ulaşabiliyorsunuz. Matiklerden tren biletlerinizi aldığınız gibi gişelerden de alabilirsiniz. Bilet gişesinde çalışan Türk arkadaşlardan alanda yürüyen kıyafetli görevlilere kadar Türk görme ihtimaliniz çok fazla. Biletinizi aldığınız yerden alt kata iniyorsunuz ve şehir merkezi için gelen trene biniyorsunuz. Otobüs ile gitmeyi unutun. En ucuz olanı treni kullanmanız. Sadece ucuzluğundan değil tabi, aynı zamanda tek araçla merkeze ulaşımı olan toplu taşıma aracı. Tabi taksiyi de tercih edebilirsiniz. Unutmayın gideceğiniz yer Central Station olacak.

  Amsterdam Gezilecek Yerler – Konaklama Bilgileri – Nerede Kalınır ?

  Tren den indikten sonra karşınıza teknelerin tur için hazırlandığı kanal ve karşısında şehrin merkezine giden yollar göreceksiniz. Kanal turu sadece buradan kalkmıyor. O yüzden illaki tekrardan buraya gelmek zorunda değilsiniz. Tekne turu yapacağınız başka lokasyonlar da var. Ben sırt çantamla takılıcam diyorsanız eğer hostel seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Yeni insanlar ile tanışıp sosyal olmak istiyorsanız fazlasıyla avantajınız olacaktır. Amsterdam konaklama seçenekleri arasında airbnb sitesini de kullanabilirsiniz. Kanalların yanında yamuk tarihi evleri kiralayabilirsiniz. Özel dekore edilmiş ve sanatçılar tarafından dizayn ödülleri alan evler bulunuyor. Bunları airbnb de görebilirsiniz. Lambasından masasına, merdivenlerinden tablolarına kadar dekore eden mimarların yaptığı evleri kiralayabiliyorsunuz. Başka bir seçenek ise Hotel’ ler. Ben bir Türk olarak Hollanda’ya ve Türkiye’ye yaptığı katkılardan dolayı bir seyahatimde Corendon firmasının otelinde kalmıştım. Hava yolu şirketi ve otel zinciri var. Hem Türkiye hem de Amsterdam’ da. Avantajı tamamen kahvaltı idi. Arkadaşım Tuğrul kahvaltı salonunda kafayı içeri sokup “Ayşe abla be bir yumurta daha kırsana” diye açık büfe kahvaltının dışında özel isteklerde bulunabiliyordu 😀 Otel konaklaması yapacaklara tavsiye ederim. Amsterdam konaklama fiyatlarından bahsedecek olursak hostel, airbnb ve otel olarak 3′ e ayırmak gerekir. Hosteller erken alırsanız 9 euro ya(8.6 puan), airbnb komple ev için paylaşımsız odalarda 60 euroya(merkezi), otel için 60-100 euroya geceliği konaklayabilirsiniz.

  Amsterdam Gezilecek Yerler - Levent Işıklı
  Amsterdam Gezilecek Yerler – Levent Işıklı

  Biz 2016 yılında Corendon firmasının otelinde kalmıştık ve 3 kişi toplamda gecelik 90 euro ödemiştik. Gitmeden önce irtibata geçmiştim ve 5 yıldızlı otellerinde uygun konaklama sağlamıştık. Buradan tekrar kendilerine teşekkürlerimi iletiyorum. Eğer Amsterdam gezilecek yerler için kısa süreliğine Hollanda’ da olacaksanız merkezi konaklamayı tercih edebilirsiniz. Zaten 2-3 günlüğüne gelmişsiniz birde toplu taşıma ile vakit kaybetmeyin. Ama haftalık yada daha uzun süre konaklayacaksanız merkez dışında kalabilirsiniz.

  Özgür ve Rahat Atmosfer – Güvenli Sokaklar

  Tek tek gidilebilecek yerleri sıralamadan önce biraz tavsiye niteliğinde bilgiler vermek isterim. Yaz kış farklı sezonlarda 4 kez Amsterdam’ da bulunsam da, her gittiğimde sokaklarını karıştırdığım caddeler oluyor. Sanki şehir insanları rahatlamak ve özgürce dolaşmalarını sağlamak üzere yönetiliyor. Kimsenin kimseye karışmadığı, patatesten seks müzesine kadar 200 e yakın müzenin bulunduğu, tarihi yamuk binalarından 100′ ün üstünde kanal turlarına sahip bir şehirdir. Özellikle vaktiniz var ise haritayı falan bırakıp şehirde kaybolun. Zaten belli bir süre sonra gezerken kaybolacaksınız 😀

  Amsterdam Sokakları
  Amsterdam Sokakları

  Etek giyen, yolda öpüşen erkekleri görebileceğiniz bir şehir. Aynı zamanda uyuşturucu kullanımı serbest olduğundan her yer, her sokak arası esrar kokuları ile tüter. Araçlardan değilde bisikletlerden korkacağınız başka bir şehir yoktur sanırım 😀 Kesinlikle bisiklet yollarından geçerken dikkat edin çünkü asla durmuyorlar.

  Yemek için her türlü alternatifi bulabilirsiniz. Brezilya restoranlarından Çin restoranlarına kadar çeşitlilik çok fazla. Amsterdam gezilecek yerler sayfası için yemek konusunda kesinlikle aç kalmazsınız. Sadece dikkat etmeniz gereken şey, eğer tam merkezde konaklamıyorsanız gece acıkma ihtimalinize karşılık hazırlıklı olun. Çünkü ne kadar turist çekse de her yer açık olmuyor. Fakat bilinen Hostel markalarında konaklıyorsanız bazıları kendi bünyesinde cafe, bar, restoran özelliği bulunduruyor. Ben eğer hafta sonu gidip geleceksem bazen Christopher da kalıyorum. Christopher hem tam merkezde hemde kendi bünyesinde bar, restoran ve özel organizasyonlara ev sahipliği yapıyor. Seçenek olarak değerlendirebilirsiniz.

  Evet sözü de fazla uzatmadan artık gezilecek yerlere giriş yapabiliriz.

  Amsterdam Kanal Turu ve Fiyatları

  Amsterdam’ da toplamda 165 adet kanal olduğu söylenir. Hepsini tek tek saymadıysam da gerçekten kanallar üzerine kurulmuş bir şehir. Amsterdam gezilecek yerler listesi için mutlaka kanal turu yapmayı unutmayın.

  Amsterdam Kanal
  Amsterdam Kanal

  Bu kadar fazla kanal olunca tabi bu tur nerelerden geçiyor ve fiyatlarını bilmeniz gerekir. 2 tane lokasyondan çok kolaylıkla kanal turu yapabilirsiniz. Birisi Amsterdam tren istasyonunun hemen önünde bulunan kanaldan tekne turuna başlayabilirsiniz. Zaten gardan çıkınca hemen göreceksiniz yan yana dizilmiş önünde sıra bekleyen insanları.
  İkincisi ise Red Light District bölgesindeki anlık kalkan teknelerdir. Bunlar şekil itibari ile daha görsel ve standart dışı olabiliyor ve diğer avantajı ise az sayıda olmalarıdır. Ayrıca genelinde tam ortaya kurdukları stand ile alkol servisi yapıyorlar. Kaptanda tekneyi kullanırken rehberlik yapıyor. Benim tercihim genelde bu tarz tekne turları oluyor. Bir şeyler içerken gördüğünüzde karar verip tekne turuna hemen katılabileceğiniz daha salaş samimi ortamdır. Eğer tur yaparken ot içmek isterseniz sağda solda bulunan coffee shoplara girerek joint alabilirsiniz. Orada genelde joint diyeceklerdir.

  Kanal turu yapmak istediğinizde tren istasyonunun önündekiler 13 euro, merkezde spontane gelişen daha butik olanların fiyatı ise 10 – 15 euro civarında oluyor. Tabi yemekli olanlarıda var ama bence gereksiz. Süre olarak ta kalktığı yerden başlayarak önemli lokasyonlardan geçiyor ve 1 saat sürüyor. Gene başladığınız yere geri geliyorsunuz. Amsterdam’ da yapmazsanız olmaz diyeceğim gezilecek yerlerin başlarında geliyor. Şimdi pek çok yerde göremeyeceğiniz bilgileri aktarmaya devam ediyorum. Bu kanal turları da kendi aralarında paket programlar oluşturuyor. Hem farklı fiyat seçenekleri bulunuyor hemde değişik müze girişleri ile birleşebiliyor. Ben hepsini tek tek yazmasam da size en popülerlerini belirteceğim.

  1,5 Saatlik Akşam Tekne Turu : Ortalama 20 euro civarında.
  1 Saatlik Tekne Turu ve Heineken Experience Müze Girişi : 30 euro civarında.
  1 Saatlik Tekne Turu ve Van Gogh Müzesi Bileti : Ortalama 35 euro.
  1 Saatlik Tekne Turu ve Hop on Hop off otobüsü : Ortalama 30 euro.
  1,5 Saatlik Tekne Turu ve Hamburger ile Sınırsız İçecek : Ortalama 35-37 euro.
  1 Saatlik Tekne Turu ve Red Light Secrets Müzesi Girişi : Ortalama 18-20 euro.
  Yukarıda yazdıklarım sadece bazıları, yaklaşık 15-20 farklı kombine edilmiş biletler bulunuyor. Bazen bu tarz seçenekleri değerlendirip hem farklı deneyimler hemde biraz daha maliyet açısından avantaj sağlamış olursunuz. Tüm bunlara Amsterdam kanal turları linkindeki siteden bakabilirsiniz. Benim size tavsiye edebileceğim tekne turuna seçenek olarak akşam kanal gezisi yapmanızdır. Gündüz güzelliğin dışında ışıklandırılmış bir şekilde akşam yapacağınız kanal gezisi Amsterdam ‘ı ışıl ışıl görmenizi sağlayacaktır. Tekne turuna ek olarak gene çok bilinmeyen bir tekne turundan bahsedicem. Doğum gününüz var yada bekarlığa veda partisi düzenleyeceksiniz. O zaman Party Boat’ ı seçmeniz gerekir. Bu bot sizin için özel olarak tutuluyor ve sahibi siz oluyorsunuz. Sadece Tekneyi kiralamıyorsunuz tabi içerisini de sizin için özel olarak dolduruyorlar. 5-6 arkadaş tekneyi kiralayıp 15 bayan ile eğlenebilirsiniz. Bununla ilgili geniş detayı size amsterdam gece hayatı sayfasında fazlasıyla anlatacağım. Biz şimdi gezilecek yerler listesine devam edelim.

  Dam Square – Dam Meydanı Nerede ?

  Amsterdam’ da belkide kendinize başlangıç noktası olarak belirleyeceğiniz meydandır. Turist olarakta gidip yanından geçme ihtimalinizin en yüksek olduğu yerdir. Zaten ister istemez kaybolsanız bile bir şekilde bu noktada birleşeceksiniz. Üstteki görselde anma günlerinden bir kare paylaşıyorum. Geniş bir alana sahiptir. Genelde sokak sanatçıları ile renkli sahneler izleyebilirsiniz. Arada atlı polislerinde boy gösterdiği meydandır. Kısaca Amsterdam’ ın en popüler meydanıdır. Etrafında cafeler, alışveriş merkezleri ve restoranlar bulunur. Tramvay yolu da içinden geçmektedir. Madame Tussauds vb gibi çevresinde birçok müze bulunmaktadır. Amsterdam gezilecek yerler için bu meydandan geçmemeniz neredeyse imkansız gibi. Merkezde popüler bir meydandır. Kutlamaların ve Christmas market bu meydana kurulmaktadır.

  Amsterdam Dam Square - Nerede
  Amsterdam Dam Square – Nerede

  Özellikle dikkat edilmesi gereken şey free city tour lar buradan da kalmaktadır. O yüzden sabah saat 10:00 gibi buraya gelirseniz yeşil şemsiyesini açmış arkadaşlar ile kalabalık bir şehir turu yapabilirsiniz. Tabi bunun için hosteller de size yardımcı olabilir. Unutmayın free deniliyor fakat gezdiren arkadaşa tur sonunda bir kaç euro ateşliyorsunuz. Tip usulu aslında.

  Dam Meydanı - Amsterdam
  Dam Meydanı – Amsterdam

  Amsterdam Gezilecek Yerler – Vondel Park Nerede ?

  Amsterdam Vondelpark Nerede - Nasıl Gidilir ?
  Amsterdam Vondelpark Nerede – Nasıl Gidilir ?

  Amsterdam’ da birçok park ve oyun bahçeleri bulunmaktadır. Fakat içlerinde en fazla turist çekeni Vondel Park’ tır. Voldel Park’ ta çimlere uzanmanın inanılmaz huzurunu yaşayabilirsiniz. Alt tarafı park ne görülecek yada gezilecek ne var demeyin arkadaşlar. Eğer mümkünse bisiklet turu yapın. Yazın ve kışın gezilecek yerler listenize ekleyin. Kışın üzerindeki su donduğunda üzerinde yürüyüş yapabiliyorsunuz 😀 Yazın ise bambaşka güzellikte vakit geçirebilirsiniz. Amsterdam’ ın meşhur peynir dükkanlarından güzel bir peynir alıp yanında şarap ile parka gelin ve saatlerce çimlere uzanıp güneşin tadını çıkarın. Eğer merkezden almasanız bile yakınındaki market buna çözüm üretmekte. Şehrin içerisinde olmasına rağmen bir anda kendinizi sessiz bir göl manzarasında bulabiliyorsunuz. Çok fazla ekstra bir şeyler beklemeyin fakat yaşadığınız şehirlerde neyin eksik olduğunu size gösterecek olan bir parktır.

  Vondel Park Amsterdam
  Vondel Park Amsterdam

  Tabi Vondelpark’ ın bu kadar popüler olması ek bazı özellikleri bulunuyor. Öncelerde 2 hayırsever tarafından yapılıyor. Yapılırken de İngiliz tarzında düzenleniyor. Bu sölediğimiz yılar 18. yüzyılda oluyor ve zamanla parkı genişletiyorlar. 100 ün üzerinde ağaç çeşiti ve yıllık 10 milyonu aşkın ziyaretçisiyle Amsterdam’ ın en popüler parkıdır. İçerisinde özel gül bahçesinden müzik yapılması için konser alanına kadar ince düşünülmüş detaylar bulunuyor.

  Vondelpark’ a ulaşım için 1-2-5-7 nolu tramvayları kullanabilirsiniz. Yada 347-357 nolu otobüslerde alternatif olabilir. Her 10 dakikada neredeyse var. Yazın eğer Vondelpark’ ı ziyaret edecekseniz mutlaka info’ lara göz atın. Ücretsiz konserlere ev sahipliği yapmakta ve tiyatro etkinliklerine gidebilirsiniz.

  Amsterdam Gezilecek Yerler – Rijksmuseum (Devlet Müzesi) Nerede ?

  Amsterdam Gezilecek Yerler - Rijks Museum Nerede
  Amsterdam Gezilecek Yerler – Rijks Museum Nerede

  Arkadaşlar müzeler bölgesinde koleksiyonların sergilendiği bir müze. Fakat koleksiyon falan hikaye, asıl önemli olan şey ise önündeki herkesinde bildiği I amsterdam yazısı aslında 😀 Önünde resim çekilmekten günü yarısını harcayan insanlar var. Hele çekik gözlü bir gurup görürseniz hemen hızlı hızlı resimlerinizi çekilin. Yoksa size sıra gelmesi baya zor olacak. Tüm harflerin aralarını sarıyorlar. Bende tabi adettendir diye fotoğraf çektirmeyi ihmal etmedim 😀

  Amsterdam Gezilecek Yerler - Rijks Museum Nerede
  Amsterdam Gezilecek Yerler – Rijks Museum Nerede

  Unutmayın kışın gittiğinizde yazının önüne buz pateni pisti kuruyorlar. Yazın ise son yıllarda farklı bir şey görmedim ben.

  Resim çekme işlemleriniz bitti ise hemen arkasında bulunan müzeye alabilirim sizi. Rijks Museum (Devlet Müzesi)dünyadaki en büyük Felemenk sanat müzesi imiş. Bu arada dünya üzerinde Felemenkçe konuşan yaklaşık 24 milyon insan vardır. Rijks Museum’ de 8500 üzerinde eser olduğu söyleniyor. Eğer ilginiz varsa girip gezebilirsiniz.

  Amsterdam Gezilecek Yerler – Heineken Experience – Bira Müzesi

  Heineken Experience - Bira Müzesi Nerede - Amsterdam Gezilecek Yerler
  Heineken Experience – Bira Müzesi Nerede – Amsterdam Gezilecek Yerler

  Sanırım Amsterdam’ da verdiğiniz paraya üzülmeyeceğiniz en güzel müzelerden biridir. 4 gidişimde de giderek aynı sürede vakit geçirmiştim. Burada çok ince bir ayrıntı veriyorum not alınız 😀 Biletinizi girişte sıraya girerek alıyorsunuz. Yaz, bahar dönemlerinde çoğunlukla önünde sıra olur. Fakat giriş kapısı 2 bölümden oluşuyor. Eğer şehirdeki info’ lardan bilet alırsanız yani sıraya girip almayacaksanız aynı kapının solundan giriş yaparak biletinizi görevliye göstermeniz durumunda direk giriş yapıyorsunuz. 2 euro gibi bir fark ile şehirdeki info lardan daha ucuza alabilirsiniz. Ama bence en önemli avantajı hiç sıra beklemeyecek oluşunuzdur. Son gittiğimde bu şekilde giriş yapmıştım. Girişte görevli önce bana biletin sahte dedi kaşlarımı çatınca şaka şaka, sadece şaka yapmak istedim dedi 😀

  Amsterdam Gezilecek Yerler - Heineken Experience
  Amsterdam Gezilecek Yerler – Heineken Experience

  Heineken Experience Müzesine gelince, gerçekten adamlar nasıl bu kadar güzel görsele dökebilirler diye düşündürüyor. İlk başta ufak odalardan geçip tarihini görüyorsunuz. Girişte bileğinize yeşil bileklik takıyorlar. Bu bileklikte 3 adet halka var ve bu halkaları içeride kullanıyorsunuz. Odalardan geçtikten sonra 7d sinema salonuna alıyorlar sizi. Burada kısa bir filmleri var bunu izliyorsunuz ve sonrasında biranın tanıtımını yaparak tadımda bulunuyorsun. Gene bina içinde diğer odalara geçiş yaptığınızda bira mayasını içirdikleri bira üretim odasına giriyorsunuz ve burada ufak bardaklarda bira mayası tadıyorsunuz. Sponsor oldukları futbol takımlarından, animasyon ekranlarına kadar içeride bolca vakit geçirebilirsiniz. En sonda ise manzaraya karşı terasta biranızı içebilirsiniz.

  Hollanda Amsterdam Heineken Müzesi
  Hollanda Amsterdam Heineken Müzesi

  Kesinlikle gitmenizi öneririm. İnternetten almak istediğinizde 16 euro ya bilet bulabilirsiniz. Kapıda 20 yada 22 euro civarında ödeme yapmak zorundasınız. Çantanız vs. eşyanız var ise eğer, girişte ücretsiz olarak vestiyere bırakabilirsiniz. Lviv Gezilecek Yerler için tıklayabilirsiniz. Amsterdam gezilecek yerler yazısını şimdilik bu kadar tutuyorum. Fakat devamı gelecektir. Amsterdam özellikle müzeleri ile kendine hayran bırakacak bir şehirdir. Birçok güzel müzeyi Amsterdam Kart alarakta indirimli gezebiliyorsunuz. Haftalık kartları alabilirsiniz. Biraz fiyatı yüksek olabilir fakat içerisinde tekne turu ücretsiz ve birçok müze var.

  Benzer İçerikler

  4 YORUMLAR

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  - Reklam & Tanıtım -spot_img

  Diğer İçerikler