Pazartesi, Nisan 22, 2024
spot_img
More

  Kiev Hakkında Bilgi – Gitmeden Önce Tanıyalım

  Bu sefer ki yazıma başlamadan önce diğer gezi yazılarımdan farklı olarak, Kiev‘ i daha yakından tanımak ve gideceğimiz şehirler hakkında bilgi sahibi olmak istedim. Özellikle kışın gidiyorsanız Kiev için “Karlar Altındaki Sessiz ve Sakin Başkent” diye başlık atamamız yanlış olmayacaktır.

  Ukrayna Para Birimi ve Fiyatlar Hakkında

  Ukrayna para birimi Grinva’ dır. Grivna, grivni, uah bunların hepsi ukrayna para birimine ait terimlerdir. Ukrayna’ ya giderken yanınızda dolar götürmenizi tavsiye ederim. Özellikle Türkiye’ de Grivna arayışına girmek tamamen zaman kaybı olacaktır. Son olarak 20 Mart 2017 de bulunduğumda 1 dolar = 27.10 grivna idi. Kıyaslama yapabilmeniz için faydalı olacaktır diye düşünüyorum. 2023 yılında ise 1 dolar karşılığı 37 grivna arasında civarındadır.

  Kiev Şehri’ nin Tarihi ve Mimarisi

  Kiev şehri, tarihinde geçirdiği değişik dönemleri sınırları içerisine hapsetmiş başkentlerden biridir. Mimari olarak ise Barok dan Post Modern’ e kadar uzanmaktadır. Fakat Kiev şehrinin dünya çapında çok iyi tanınmaması, fazla turist çekmesini engelliyor. Avrupa’ da benzer şehirlere olan ilgiyi hala görmemiş. Kiev şehri Dinyeper Irmağı çevresinde bulunur ve tarihte olduğu gibi bütün önemli ve gelişen şehirlerde nehirlerin ırmakların etrafında oluşurlar. Ticaret ve su Kiev Şehri’ nin oluşumunda da önemli rol oynamış.

  trapezna refectory kilise
  trapezna refectory kilise

  Kiev deki nehir manzarası Frankfurt, Prag, Budapeşte gibi şehirleri de hatırlatmıyor değil. Ne kadar benzerlikler olsa da, bence Kiev görülmesi gereken şehirlerden birisidir. Kiliseleri, heykelleri, tarihi yapıları özgün ve gösterişli olarak karşınıza çıkacaktır. Tabi ki caddeleri ve bulvarları da diğer Ukrayna şehirlerinde ve Rusya da olduğu gibi geniş ve uzundur.
  Kiev uğrunda kavga edilen, savaşılan ve sürekli işgal edilen çok güçlü bir şehirdir. Dirençli ve dik duran mazisi ile hatırlanır. Kazak ve Rus işgaline kadar her savaştan onurlu olarak çıkmıştır. Kiev Şehri’ nin sokaklarında yürürken her köşede farklı bir devrim görmeniz mümkündür. Kapitalist devrimden Bolşevik devrimine, sonrasında ise en son yaşadıkları Turuncu devrime kadar. Bu arada Kiev şehrinin 500 sene Türkler tarafından yönetildiğini eklemeden geçmeyelim.

  Kiev şehri 430 – 460 yılları arasında kurulmuştur. 2,5 – 3,5 milyon arasında değişen bir nüfusu bulunuyor. Şehir merkezinde yaşayanlar 2,5 civarındadır fakat çevresiyle birlikte bu rakam 3,5 a ulaşılıyor. Yaş dağılımı olarak genç bir kenttir. Cafeler ve caddeler dinamik bir yapıda. Örnek vermek gerekirse Viyana gibi yaşlanmış ve çökmüş bir ruh hali yok. Özellikle Sosyalist dönemden kalan birçok bozulmayan mimarisi bulunuyor. Eğer ki Belgrad, Prag, Berlin, Budapeşte gibi şehirlere gittiyseniz devlet tarafından yapılan toplu konut binaları hep aynı mimariyi canlandıracaktır gözünüzde.

  Ukrayna - Kiev
  Ukrayna – Kiev

  Kiev in ortasında geçen Dinyeper Nehri kenti ikiye bölüyor ve “Eski Kiev” ile “Yeni Kiev” i oluşturuyor. Aynı zamanda bu nehir aslında tarihsel açıdan da şehri ikiye bölüyor. Eğer benim gibi kışın Kiev’ e gitmişseniz ve nehirde buz tutmuş ise görülmeye değer manzaralar yakalayabilirsiniz.

  Ukrayna Kiev’ de Sanat ve Kültür

  Kiev Üniversitesi 1834 yılında kurulmuştur ve Avrupa’ nın önemli üniversitelerinden birisidir. Bunun dışında Kiev’ de 99 Yüksek Okul bulunmaktadır. Müze sayısı da 25′ tir. Bunları toparladığımız zaman Kiev’ in Kültür kenti olması kaçınılmaz olmuş. Kentin çeşitli bölge ve semtlerinde, ağırlıklı olarak Andrevski caddesinde bulunan cafe, bar, restoranlarda sokak ressamlarına rastlamak mümkün. Opera binaları her daim sanat severlerin hizmetinde bulunuyor. Toplamda 1650 kişilik kapasiteye sahip olan Kiev Opera Binası, 1800 lü yılların ortasında yapılmaya başlanılmış ve tamamlanması ise 1901 yılında olmuştur. Opera vb gibi alışkanlıklarınızın olaması gerekmeksizin yapıyı incelemek ve gezmek için bile gidebilirsiniz.

  Özellikle Ukrayna sanatçılarına çok sahip çıkan ve önem veren ülkelerden birisi. Şehirde Gogol’ dan çok fazla eser bulmanız mümkündür. Özellikle Gogol Ukrayna için önemli isimlerin başında geliyor. Hayatı da bir o kadar enteresan. Gogol’ a bu yazımda çok girmeyeceğim fakat söylediği sözlerden birini sizlerle paylaşmak isterim.

  “Kadınlar aslında şeytana aşıktır. Şu kadına dikkat edin, karşı balkondaki kırmızı üniformalı adama bakmıyor esasında, şeytan adamın omzunun üzerinden kadına sırıtıyor, şeytan adamın içine girdi ve kadın artık adama bakıyor.” GOGOL

  Kiev’ e Ulaşım, Ucuz Uçak Bileti ve Havaalanları

  Ukrayna Havaalanları ve Mesafeleri
  Ukrayna Havaalanları ve Mesafeleri

  Kiev’ de 2 tane havaalanı bulunuyor. Birisi şehrin baya bir dışında ortalama 30 – 40 dakikalık bir yolculuk ile şehre ulaşabiliyorsunuz. Diğer ise merkeze çok yakın 60 – 70 Grivna uzaklıkta. Uzakta olan havaalanı Boryspil, yakında olan ise Zhulyani’ dir. Türkiye’ den her iki hava limanına uçma imkanınız bulunuyor. Fakat sizin için en önemlisi Kiev’ e ucuz uçak bileti ise; mutlaka erken almanızda fayda var. 250 – 450 lira arasında fiyatlar ile Kiev’ e uçabilirsiniz. Daha da önemlisi ise çok fazla bilinmese de Ukrayna Hava Yollarının uçaklarının olması. Atatürk Havaalanından Kiev ve Lviv için ucuz uçak bileti alabilirsiniz. Ne kadar ucuz olabilir diye soruyorsanız şu anda içinizden, cevabım 180 tl gidiş dönüş diyebilirim sizlere 😀 (2017 yılı) 2022 ve 2023 yılındaki tatsız olaylardan dolayı şehir zor durumda ve baskı altındadır.

   

  Benzer İçerikler

  5 YORUMLAR

  1. Yazınız için teşekkür ederim çok faydalı ve akıcı bir yazı olmuş. Merak ettiğim konu ise kiev e yani Ukrayna’ya vizesiz sadece çipli kimliklerimizle giriş yapabiliyor muyuz?

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  - Reklam & Tanıtım -spot_img

  Diğer İçerikler