Perşembe, Mayıs 30, 2024
spot_img
More

  Bükreş’ten Braşov’a Tren Yolculuğu ve Fiyatlar

  Romanya’ nın başkenti Bükreş’te seyahat ediyorsanız bence mutlaka Braşov’a da gitmeniz gerekiyor. Birinci nedeni oldukça yakın olması. İkinci nedeni ise bana göre Bükreş’ten daha güzel bir şehir olması. Tabi bu benim şahsi fikrim 😀 Bükreş’ten Braşov’a nasıl gidilir ve hangi ulaşım araçlarını kullanmalı, otobüs yada tren seçimi, ne kadar sürmektedir gibi biraz detaylara girebiliriz. Bükreş’ten Braşov’a tren yolculuğu aktarmasız 2 buçuk saat sürmektedir.

  Bükreş'ten Braşov'a tren yolculuğu
  Bükreş’ten Braşov’a tren yolculuğu

  Bükreş Braşov arası ortalama 190 km dir. Araç kiralayarak ulaşabileceğiniz gibi tren ve otobüs ilede ulaşım sağlayabilirsiniz. İçlerinde en rahat olanı tren ile ulaşımdır. Bükreş Gara de Nord (Bucharest Train Station) diye haritalarda aratabilirsiniz. Tren istasyonunun konumu için tıklayabilirsiniz. Şehir merkezinde konaklıyorsanız ortalama 15-20 Lei arasında taksi ücreti ödemelisiniz. Ben 13 lei ye konakladığım yerden tren istasyonuna gitmiştim. İsterseniz otobüsler ile Bükreş Nord tren istasyonuna gidebilirsiniz. Braşov’a tren seferleri gün içinde oldukça fazladır. Ayrıca tren istasyonunda yeme içme gibi birçok seçenek bulunmakta. KFC, Mc, Starbucks, fırın, subway, kahveciler ve daha birçok restoran bulunmakta. O yüzden aç gelseniz bile çok fazla seçenek bulabilirsiniz. Romanya demir yolu ulaşımı için linke tıklamanız yeterlidir. Web sitesi üzerinden şehirler arası tren seferlerini kontrol edebilirsiniz. Bükreş’ten Braşov’a tren yolculuğu için gün içerisinde birçok farklı sefer bulunmaktadır.

  Bükreş Gara de Nord Tren İstasyonu
  Bükreş Gara de Nord Tren İstasyonu

  Bükreş Braşov arası tren bileti kişi başı 60 lei dir. Dönüş olarak ise Braşov’dan Bükreş’e kişi başı 34 lei idi. Gidiş ve dönüş aynı ücret değildir. Neredeyse yarı yarıya fiyat inmişti. Romanya para birimi ile Türk Lirası arasında hesaplama yapacaksanız eğer ortalama 6 ile çarpmanız gerekmektedir. Yani 60×6=360 lira gibi bir rakama karşılık gelmektedir. 2023 yılının Ekim ayında yaptığım seyahati göz önünde bulundurabilirsiniz. Tren tam saatinde kalktı diyebilirim. Alttaki görselde biletinizin sınıfı ve vagon numarası yazmaktadır. Vagonların üzerinde kaç numaralı vagon olduğunu aramaya kalkmayın. Çünkü sistem o şekilde değil 😀 Eğer vagon 5 yazıyor ise biletinizde, en önden sayarak beşinci vagona bineceksiniz. Bükreş’ten Braşov’a tren yolculuğu yaparken biletinizde yazan koltuk numarasına göre oturmanız gerekmektedir.

  Bükreş Braşov Tren Bileti
  Bükreş Braşov Tren Bileti

  Yolculuk tam 2 buçuk saat sürmektedir. Bükreş’ten Braşova tren ile giderken 2-3 yerde duruyorsunuz. İlk durduğumuz lokasyon Bükreşten yarım saat sonraydı. Birde Braşov’a yaklaşırken 1-2 yerde durmaktadır. Ekim ayında olduğundan seyahatimiz trende bizden başka turistler de vardı. Kapalı alanda böğüre böğüre konuşan, yanında kimse olmadığında ayakkabısıyla koltuğa basan ingilizler hatrı sayılı kadar vardı. Rahat bir yolculuk ile güzel bir havada Bükreş’ten Braşov’a kadar geldik. Vagonlarda wc bulunmaktadır. Acil durumlar dışında tavsiye etmem. Bükreş’ten Braşov’a tren yolculuğu sırasında biletinizi yanınızda bulundurun. Bindiğiniz andan itibaren kondüktör elinde makina ile geziyor. Qr dan okuyarak devam ediyor. Bazı istasyonlarda tren durduğunda inip binenler oluyor. Bu sırada tekrar kondüktör gelerek biletleri isteyebiliyor. O yüzden gereksiz vakit kaybetmemek için biletiniz kolay ulaşılabilir bir yerde olsun.

  Braşov Tren İstanbulu - Romanya
  Braşov Tren İstanbulu – Romanya

  Gara Braşov’a geldiğimizde ufak bir tren garında durduk. Zaten son duraktı. Bükreş’teki kadar büyük bir tren garı değil. Fakat şehir merkezine oldukça yakın bir tren garı. Tren garından çıktığınızda karşınızda otobüs durakları ve taksi durağı bulunmakta.

  Burada bir dipnot geçmek istiyorum. İstanbul’da yaşayan birisi olarak indi bindi fiyatı 70 tl. Romanya’ya geldiğimden beri havalimanı hariç heryere taksi ile ulaşım sağlıyorum. Gece bindiğimde dahi 20 lei den fazla para ödemedim. Gün içerisinde de Bükreş ve Braşov’ da tren garlarından merkeze, merkezden otellere ödediğim en fazla 15 lei idi. Yani 15×6 = 90 türk lirası ortalama ile ödemeler yaptım. O yüzden taksiye binerken taksimetreyi açtırmanız ve telefonunuzda navigasyon açık tutmanız yeterlidir. Sadece havalimanında çıktığınızda taksilere binmeyiniz. Ya havalimanından taksi çağırma uygulaması bulunan kioskları kullanın yada alt kata inip otobüslere binebilirsiniz. Bükreş’ten Braşov’a tren yolculuğuna dönecek olursak bazı seferlere yer kalmayabiliyor. Ben 11:30 da Bükreş tren istasyonundaydım. 12:00 seferine bilet kalmadı, 13:00 için yer verebilirim demişlerdi. Yani neredeyse her saat başı olsada bazı seferlere yer kalmayabilir. Bu tabi ekim ayında yaşanan bir olay. Haziran, temmuz, ağustos aylarında nasıldır bilemem.

  Ben Braşov tren garından sonra taksi ile şehir merkezine gittim. 13 lei ödeme yaptım. Şehir merkezine çok uzak olmaması oldukça avantajlı. İster taksi ister otobüs ile şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Ortalama 5 dakika içerisinde merkezdesiniz. Braşov gezilecek yerler için diğer yazıma bakabilirsiniz.

   

  Benzer İçerikler

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  - Reklam & Tanıtım -spot_img

  Diğer İçerikler