Pazartesi, Temmuz 22, 2024
spot_img
More

  İstanbul Yamaç Paraşütü Okulu – Fly Anatolia

  “Cesaretin Kadar Özgürsün” sloganıyla İstanbul’ da THK Lisansıyla Yamaç Paraşütü eğitimi veren Fly Anatolia’ dan bahsedeceğim size. Belki kanatlarımız yok ama 1 haftalık eğitimle ayaklarımızı yerden kesmek mümkün olabiliyor. İsterseniz biraz yamaç paraşütü nedir, yamaç paraşütü eğitimi, yamaç paraşütü uçuş tepeleri üzerine biraz değinelim. Yamaç paraşütü uçuş okulu ve eğitimleri hakkında.

  Son yıllarda özellikle bilinçli eğitmenler tarafından verilen yamaç paraşütü kurslarının adından bahseder olduk. Benimde bir havacı olarak yakından takip ettiğim ve insana özgürlük hissini doruklarda yaşatan yamaç paraşütü okulları arasında özellikle bahsetmek istediğim bir tanesi var. 2019 yılının en iyi Yamaç Paraşütü Okulu ünvanını alan Fly Anatolia ile uçuş alanında keyifli bir sohbete dahil oldum.

  + Abi İstanbul’ da tepemi var uçacak? Nereden uçuyorsunuz siz böyle ?

  – Yedi tepeli şehirde nasıl tepe olmaz, adı üstünde 😀 diyerek espirili bir şekilde mevzuya dalmış olduk.

  İstanbul Maltepe Ohangazi Parkında yer eğitiminde başlayan sohbet bir hafta sonrasında Tekirdağ Uçmakdere’ de son buldu. Fly Anatolia Yamaç Paraşütü Uçuş Okulu‘ nun sahibi Sinan Tarakçı ile 1 haftaya yakın vakit geçirdik ve en ince detayına kadar eğitim ve kurs programının teorik ve uygulamalarına şahit olduk. Kendisi THK Lisanslı Eğitmen Pilotu ve Tandem Pilotu. Yani hem uçuyor, hem uçuruyor hemde eğitimini veriyor. Yaklaşık 21 yıldır Fethiye Babadağ’ da yolcu uçurmakta. Kendisinin bugüne kadarki tandem yolcu uçuş sayısı 10.000 civarında. Aynı zamanda kendisi THK sertifikası dışında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar için uluslararası sertifika APPI Lisansı verme hakkına sahip.

  Yamaç Paraşütü Okulu - Fly Anatolia
  Yamaç Paraşütü Okulu – Fly Anatolia

  Kendisiyle yaptığımız sohbetlerde uçmak isteyen birinin 1 hafta öncelikle yer eğitimi alması gerektiğini söylüyor. Tabi bu yer eğitimleri devam ederken teori kısımlarını okulunda derslik ortamında veriyor. Bulut tiplerinden meteorolojik bilgilere, kıyafet seçiminden kişinin uçuşa elverişli sağlık durumuna kadar tahta karşısında 20 saatlik bir teoriden bahsediyorum. Sınıfta anlatılan dersler video sunumlar ile tecrübe kazandırılarak öğrenciler yamaç paraşütü kursu bitiminde öğrenciler 2 ayrı sınava tabii tutuluyorlar. Sohbet esnasındaki espirili ve naif duruşu teori ve uygulama kısımlarında sanki karakter değiştirircesine Erol Taş’ a dönüşebiliyor. Disiplini yüksek ve fazlasıyla kuralları ön planda tutan birisi.

  İstanbul Yamaç Paraşütü Eğitimi ve Kursu Hakkında

  Yamaç Paraşütü kursu öncelikle bu sporu daha önce hiç yapmamış kişiler tarafından başlatılmaktadır. Yani daha öncesinde herhangi bir bilgiye sahip olmanız gerekmiyor. Öncelikle yamaç paraşütü kursuna başlarken gerekli evrakları getirmeniz gerekiyor.

  • Sağlık Raporu
  • Sabıka Kaydı
  • Öğrenim Belgesi
  • Kimlik Fotokopisi
  • Vesikalık Fotoğraf

  Bu evrakları tamamladığınızda kurs tarihi için belirlenmiş bir dönem. Yada kişi sayınıza göre sizin için kurs tarihi belirlenmekte. Yani siz kayıt olduğunuzda bir sonraki dönemi beklemeden de yakın tarihe kurs açılmaktadır. Evraklar alındıktan sonra kişisel özlük dosyanız oluşuyor ve öncelikle teori dersleriniz başlıyor.

  Teori dersler genelde hafta içi akşam yada hafta sonları yapılmaktadır. Ağırlıklı olarak hafta sonraları yapılıyormuş. Ama talebe göre hafta içi de yapılması mümkün.

  20 Saatlik teori derslerin ardından sınav gerçekleşiyor ve sınavı başarı ile bitiren kursiyerler yer eğitimine alınıyor.

  İstanbul Yamaç Paraşütü Kursu Yer Eğitimi Hakkında ve Nerede?

  Yer eğitimleri Fly Anatolia Uçuş Okulu kapsamında Maltepe sahilinde yapılıyor. Ekipçe gidilen bu alan yamaç paraşütü yer eğitimi açısından uygunluk göstermektedir. Hem ekipman hemde rüzgarla birlikte çalışmaya uygun denizin kenarında keyifli çalışma ortamı sunmakta. Yer eğitimi yaklaşık olarak 2 gün sürüyor. Bu yamaç paraşütü yer eğitimi THK Hocaları tarafından seviyeniz ve durumunuza göre değişkenlik gösterebiliyor. Hocalar sizi uçuş öncesi tam olarak hazır hale getirene kadar süreyi uzatabilmektedir.

  THK P2 Başlangıç Kursu
  THK P2 Başlangıç Kursu

  Eveeeeeet. Artık uçma vakti geldi. Şimdi sırasıyla tekrar ediyorum. İlk hafta sonu teorik eğitimimizi aldık. 2. Hafta sonu yer eğitimlerimizi tamamladık. 3. Hafta sonu kanatlanma vakti:D Yani toplamda gün olarak uçuştan önce 4 gün. Hafta sonlarını eklersek 3. Hafta sonunda uçuşa gidebiliyorsunuz.

  İlk yapacağınız uçuş için servis araçlarımız ile hem Mecidiyeköy hem de Kartal’ da organize olarak gerek Tekirdağ gerek Denizli Pamukkale için yola koyuluyoruz. Eğitimler sadece sınıf ortamı ve yer alanında kalmayıp yolculuk esnasında da sizleri uçuşa hazırlamak için araç içi sohbetleri ile devam ediyor. Bizzat bulunduğumdan canlı canlı şahit oldum.

  Örneğin Pamukkale’ ye gittiniz. Sonrasında eğimli arazi olan uçuşa yakın bir bölgede tekrar eğitim alıyorsunuz ve uçuşa hazır olan öğrenciler 70 metrelik tepeden ilk uçuşlarını yapıyorlar. Bir öğrenci toplamda 7 kere 70 metreden uçuş yapmış oluyor. En son olarakta 350 metreden tek uçuş ile eğitimlerini tamamlıyorlar. Fakat zaman sorunu yaşanmadığında 350 metreden birden fazla uçan öğrenci gördüm. Sanırım zamana göre bu imkanı sizlere tanıyorlar. Yamaç paraşütü okulu ve fiyatları için tıklayabilirsiniz.

  Fly Anatolia yardımcı eğitmenlerinden Alaaddin Özcan’ ın tüm öğrencilere tavsiyesi “Kuralcı, dikkatli ve disiplinli oldukları sürece, yamaç paraşütü sporunu uzun yıllar keyifle yapabilecekler” diye notlarına ekliyor. THK yamaç paraşütü p2 kursu için inceleyebilirsiniz.

  yamaç paraşütü ip testi
  yamaç paraşütü ip testi

  Ayrıca FLY Anatolia yamaç paraşütü okulunda yamaç paraşütü kanat testi yapılmaktadır. Geçirgenlik ve ip paraşüt ipi testlerinizi gönül rahatlığı ile yaptırabilirsiniz. Uçuş öncesi yada belirli bir zamandan sonra yamaç paraşütü kanadınızı test ettirmek istiyorsanız mutlaka danışmalısınız. Yamaç paraşütü uçuş güvenliği için kumaş testi ve kolon ipletinin testini profesyonel bir şekilde test ettirebilirsiniz.

  yamaç paraşütü kumaş testi
  yamaç paraşütü kumaş testi

  Benzer İçerikler

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  - Reklam & Tanıtım -spot_img

  Diğer İçerikler