Çarşamba, Mayıs 29, 2024
spot_img
More

  Makedonya Ohrid Gezi Notları – Gezilecek Yerler – Nerede – Nasıl Gidilir ?

  Ohrid yada Ohri Makedonya’nın incisi diye adlandırılan gerçekten gezmeye doyamayacağınız balkanların popüler şehirlerindendir. Ohrid gezilecek yerler açısından sizi tatmin edecektir. Ne kadar küçük bir kasaba olsa da, vaktinizin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Özellikle yaz aylarında artan kalabalık tam tatil beldesi haline getiriyor Ohri‘ yi. Bitola’ dan çıktıktan sonra ortalama 1 saate gidebileceğimiz yolu yollarda duraklayarak 1,5 saat civarında yolculuk sonrasında Ohri’ye gelmiştik. Saatin 3 ü geçmesi üzerine hava kararmadan bu doğa harikası şehri tekne ile görmek istedik. 5 euro ödeyerek 45 dakikalık tekne turu yapabilirsiniz ve Ohrid Gölü üzerindeki geçirdiğiniz hoşça vakit paha biçilmez güzellikte 😀 Tekne turu yaparken karşıdaki dağların Arnavutluk sınırına bağlı olduğunu görebiliyorsunuz. Yani bulunduğunuz yer Makedonya, gölün karşı tarafı Arnavutluk ve ülkeler arası sınır bu gölün ortasından geçiyor. Güneş batmadan bol bol resim ve video çekiyorum. Ohrid gerçekten balkanlarda görülmesi gereken güzelliklerden. Özellikle Oscar almış Before the Rain “Yağmurdan önce” isimli filmi izlediyseniz tekne turunda tam önünde geçeceksiniz. Ohrid’ i biraz Makedonya’ dan ayrı tutmak gerekir. Biraz Ohrid Hakkında bilgi vermek gerekirse;

  Ohri Şehir Merkezi
  Ohri Şehir Merkezi

  Ohri Hakkında – Nerede – Nasıl Gidilir ?

  Ohri yaklaşık 45.000 lik nüfusa sahip Makedonya’nın güneybatısında bulunan bir konuma sahiptir. Kentte çok sayıda kilise bulunmaktadır. Mimarisi çok iyi şekilde korunmuş ve UNESCO tarafından 1979′ da dünya mirasları listesine alınmıştır. Yazları oldukça kalabalık ve sadece balkan ülkerinden değil Avrupa’nın birçok kentinden turist çekmektedir. Fransız birçok yazarın evinin bulunduğu tarihi güzellikteki kent gölün etrafındaki balık restoranları ve tavernalarıyla akşamları sizlere farklı etkinlikler sunmaktadır. Doğruluğunu tam bilmesem de Ohrid’te toplam 365 tane kilisenin olduğu söyleniyor. Her güne 1 kilise düşüyormuş. Üsküp’ ten hergün otobüsler ile 3 buçuk 4 saate Ohrid’e ulaşabilirsiniz. Yada Yunanistan’ dan gidecekseniz 1 buçuk saat sürmektedir. Ohri’de hava alanı bulunmakta fakat Türkiye’den uçuşlar bulunmamakta. Buradaki Türk nüfusundan bahsedecek olursak sadece 1250 civarı Türk bulunuyormuş. Ayrıca Ohri’ye yolunuz düşerse turizm hizmeti veren Türk firması bulunmakta. Ohri’ nin en önemli özelliklerinden biriside inciymiş. Ohri gölünden çıkan inci çok popüler olmakla beraber bunun inceliklerini bilen ve gerçek inci satan 1-2 dükkan varmış sadece. Çarşıda dolaşırken karşınıza çıkacaklardır.

  Ohrid Sokakları
  Ohrid Sokakları

  Ohrid Gölü büyüklüğüyle adeta denizi andıran ve dağların arasında kalmasının verdiği etkiyle size harika dakikalar yaşatacak bir kenttir. O kadar büyük bir göl ki nehirlere kaynak oluyor ve 10 senede bir göl kendisini yeniliyor. Yaz aylarında Ohri Gölünde yüzme festivalleri yapılıyor ve başka Makedon şehirlerinden gençler gelerek festival için yarışıyorlar. Sokaklarının dar olması ve mimarisi bozulmayan evlerden oluşan Ohri hemen kıyısındaki balık restoranları ve tavernalarıyla da baya ünlü. Göl kenarında özellikle akşamları tavernalarda Makedon yemeklerini tadabilirsiniz.

  Ohrid Gezilecek Yerler – Ohrid Kalesi Gezi Notları

  Ohrid Kalesi
  Ohrid Kalesi

  İsminden de anlaşıldığı üzere kasabada gezerken kafanızı kaldırdığınızda Ohrid Kalesini görmüş olacaksınız. Ohrid gezilecek yerler arasında uğrak noktalarınızdan birisi olmalıdır. Bölgeye hakim bir tepeye kurulan kale tarihi boyunca geçirdiği savaşlardan nasibini almış ve sürekli yenilenmiş. Ohrid Kalesinden göle uzanan duvarların 3km civarında olduğunu öğreniyorum ve hazır tepeye çıkmışken ve Ohrid Gölü karşımda iken bol bol resim çekiyorum. Kaleye çıkarken farklı sokaklardan çıkıyorum ve inerken de aynı şekilde yaparak gezmediğim, görmediğim tarihi yapıları ve o şirin evleri keşfetmiş oluyorum. Kaleden merkeze doğru inerken çok şirin bir köy kahvesi edasında, arnavut kaldırımlar üzerine atılmış ufak sandalyelerden oluşan, ton ton bi amcanın servisini yaptığı yol üzerinde mola veriyorum. “ızdıravo” (merhaba) diyerek oturuyorum ve bir tane Türk kahvesi söylüyorum. Nerelisin falan derken tanışıyoruz ve Türk olduğumu öğrenince gülerek memnun olduğunu ve kardeş olduğumuzu söylüyor. Çok fazla anlaşamasak ta sanki yıllardır tanışıyormuşcasına saçma sapan şeylere gülüp anlaşmaya çalışıyoruz. Kahvemizi içtikten sonra yolumuza devam ediyoruz.

  Ohrid Gezilecek Yerler
  Ohrid Gezilecek Yerler

  Ohrid Gezilecek Yerler – Sveti Jovan Kaneo Kilisesi – Ohrid

  Sveti Jovan Kilisesi - Ohrid
  Sveti Jovan Kilisesi – Ohrid

  Diğer adıyla Oscar ödüllü “Before the Rain” filminin çekildiği kilise. Ohrid’e gelmeden 2-3 ay öncesinde izlemiştim bu filmi ve izlerken hem filmin hemde manzaranın etkisinde kalmıştım. O yüzden bu kiliseye kesin gitmeliydim. Filmin konusundan bahsetmek gerekirse, Bosna savaşında geçen 3 farklı hikayeden oluşmaktadır. Kelimeler – Yüzler – Fotoğraflar başlıklarından oluşan hikaye sonunda birbirleriyle kesişir. Makedonya, Fransa ve İngiltere ortak yapımı olup Makedon yönetmen tarafından senaryoya dökülmüştür. Sveti Jovan Kaneo Kilisesi uçurumun üzerinde yer alan bir Makedon Ortodoks kilisesidir. Kilisenin yapım tarihi tam olarak bilinmemektedir fakat kalıntılar ve bazı belgelere göre 1447 yılına ait belirtiler vardır. Yapımı ise bununda öncesinde olduğu söylenir. Osmanlının yükselişinden önce 13. yüzyıla dayandığı söylenir. Tarihini çok bilmem ama Gerçekten Manzarası insanı etkileyecek kadar güzeldi. Kiliseye ulaşmak için arnavut kaldırımlı sokaklardan geçmek gerekiyor.

  Ohri Antik Tiyatrosu

  Ohrid Antik Tiyatro
  Ohrid Antik Tiyatro

  Ohrid antik tiyatrosu hala aktif olarak kullanılmaktadır. Canlı performanslara ev sahipliği yapmaktadır. MÖ 200 yıllarında yapılmıştır. Helenistik mimariye sahiptir. Gladyatör dövüşleri için yapılmıştır.

  Ohrid Gezilecek Yerler – Ohrid’de ne Yenir, Ne İçilir ?

  Balkan ülkelerinin çoğunda olduğu gibi burada da köfte yiyebilirsiniz. Ohrid çarşısında güzel bir köfteci bulunuyor. Üstelik Türkçe anlıyor olmaları ve euro geçiyor olması sizin için bir avantaj olabilir. Köfte dışında göl etrafında bulunan balık restoranları çok popüler olsada bu gölde avlanmak yasak. İllegal olarak servis yapıyorlar. Sadece “Belvica” dedikleri balık türünün avlanılması serbestmiş. Oda belirli dönemlerde olmak şartıyla. Osmanlı kültüründen kalan “Bürek” yani börekte sabahları yiyebileceğiniz seçenekler arasında. Özellikle akşamları göl kenarında bulunan tavernalara kesinlikle gitmeniz gerekir. Kültürü, havayı ve atmosferi buralarda çok daha iyi anlayacaksınız.

  Ohrid
  Ohrid

  İçecek konusuna gelirsek şarap ülke genelinde önemli yatırımlar ile her geçen gün bağ – bahçeler ile desteklenmektedir. Özellikle bize de söyledikleri “Tikveş” marka şarapları çok meşhur. Harika şaraplar üreten bir marka. Fiyatları da çok makul düzeylerde.
  Makedonya Üsküp gezi notları için tıklayabilirsiniz. 1994 yapımı Before the Rain filmi Ohri bölgesinde çekilmiştir. Gitmeden önce bağ kurmak isterseniz izleyebilirsiniz.

  Ohrid’ e geldiğinizde bazı aktiviteler yapabilirsiniz. Ohrid gezilecek yerler dışına çıkmak istiyorsanız altta sıralayacağım aktiviteler ilginizi çekebilir.

  Ohrid Yamaç Paraşütü Uçuşları

  Ohrid Tandem Yamaç Paraşütü Uçuşları
  Ohrid Tandem Yamaç Paraşütü Uçuşları

  Ohrid’ e gittiğinizde birden fazla uçuş tepesi bulunmaktadır. Bu tepelere ulaşım süre olarak farklılık göstermektedir. Ulaşım için firma sizi merkezden alıyor ve 4 farklı konumdan uçuş gerçekleştirebiliyorsunuz. Bunlardan bir tanesi Struga bölgesinde. Yani Ohri Gölü’ nünde kaynağının olduğu bölgede. 1600 metre yüksekliği bulunan ve uçacağınız dağın adı Jablanica. Fiyatı 80 euro. Tandem pilot eşliğinde gerçekleştiriyorsunuz. Diğer 3 lokasyon ise Galicica Dağından ve Ohrid şehrinde bulunan take-off. Buradaki yükseklik 1300 – 1640 ve 1700 metrelerdir. 1300 metre olan 59 euro. Diğer 2 uçuş noktası ise 79 eurodur.

  Ohrid Gölünde Tüplü Dalış Turları

  Ohrid Tüplü Dalış
  Ohrid Tüplü Dalış

  Ohrid’ e gitmişken böyle bir gölde tüplü dalış yapabilirsiniz. Fiyatları 40-50 euro arasında değişkenlik göstermektedir. Su Müzesi’ nin hemen yanında bulunuyor. İsmi Amfora Diving Center. Eğer isterseniz gece dalışı da yapabiliyorsunuz. Fiyatı gündüz dalış turlarına göre biraz daha farklı tabiki. Fakat bu seçeneğin olması ohrid gezilecek yerler açısından size bir çok imkanı bir arada verdiğini göstermektedir.

  Benzer İçerikler

  30 YORUMLAR

  1. Merhaba.Biz günlük bir gezi planlıyoruz mart 2017 için.Nasıl bir rota çizmemizi tavsiye edersiniz. İzmirden uçak ile gelip uçak dönmeyi planlıyoruz.Yardımcı olursanız sevinirim.

   • Merhabalar,

    Daha detaylı yazailirseniz sevinirim.

    Yaşınız
    Nelerden hoşlanırsınız
    Seyahat amacınız tarih, kültür yada kafa dinleme mi?
    Gece hayatımı istiyorsunuz?
    Vizelimi vizesiz mi ?
    Bütçe aralığınız nedir?

    Gibi detaylar verirseniz daha sağlıklı yardımcı olabilirim sizlere. Teşekkürler

   • merhaba, 21 nisan gidiş 25 nisan dönüş olmak üzere üsküp uçak bileti aldık, araba kiralayıp gezmek niyetindeyiz eşimle beraber. üsküpte oradan da ohrid’de kalmayı planlıyoruz, başka çevrede görülmeye değer şehir/ülke var mıdır, kaç gün ayırmalıyız ohrid ve üsküp için ? (vizesiz, çok yollarda vakit harcamadan) konaklama için de önerileriniz varsa süper olur.

  2. Merhabalar, Üsküp’ ten Kosova Prizren şehri arası mesafe sadece 2 saat 15 dakikadır. Rotanıza burayı ekleyebilirsiniz. Üsküp için 2 gece ohrid içinde 2 gece ayırmanız yeterli olacaktır. Eğer vaktiniz var ise Karadağ Budva ve Kotor’ uda görmenizi tavsiye ederim. Ohrid’ e gittiğinizde Manastır / Bitola’ ya geçebilirsiniz 1 saatlik bir mesafededir. Gene Ohrid’ te bulunan “yağmurdan önce” filminin çekildiği kilise ve gölün su kaynağı olan bölgeye tekne turu yapabilirsiniz. Ve merkezde bulunan limanda Makedon gecesine mutlaka katılınız. Atatürk’ ün okuduğu okulu ve çevresini ziyaret edebilirsiniz. Konaklama tüm bu şehirlerde 15 – 20 euro civarında ve altındadır. Şimdiden iyi seyahatler dilerim.

  3. merhaba bende agustosun sonunda üsküp gidiş tiran donuş bir seyahat yapacağım.
   2 gece Üskup 2 gece Ohrid 3 gun Arnavutluk dusunuyorum… Arnavutlukta da Tiranı son donus gunune bırakıp direkt sarende ye gececeğim.
   Ohridden Sarende’ye en kısa surede nasıl gecebilirim? bilginiz var mı dır acaba?

   Teşekkür ederim

   • Merhabalar, Ohrid’ ten ayrıldıktan sonar Korçe ye girmeniz gerekebilir. Arnavutluğun şehirlerindendir. Ordanda Saranda ya gidebilirsiniz. Fakat bir otobüs firması Yunanistan sınırına girip sonra tekrardan Saranda ulaşımı yapıyordu bunu iyi araştırmanız gerekir. Vizeniz yok ise mutlaka sorun.

  4. slm kıralık daire 2 odalı bir yer aylık fiyatı ne kadar fikriniz varmı …ve başvurabileceğimiz birileri varmı ve kıralık araç fiyatları vede bunu kıralayabileceğimiz güvenilir kazıklamayacak biri varmı.bu ohri veya üsküp içinde olabilir..tşk.ler

   • Merhabalar, kiralık ev fiyatları değişkenlik gösteriyor ama ortalama 50-70 dolar’ a kiralayabiliyorsunuz. Araç için ise havaalanında bilinen markalardan kiralamanızı öneririm. Günlük 25 Euro’ dur fiyatları. Yerel firmaları tercih etmemenizi öneririm.

  5. Merhabalar , biz Makedonya , Belgrad turı yapmak istiyoruz. Öğrenciyiz ve uygun bi fiyat olsun istiyoruz. Sizce kendimiz mi gitmeliyiz yoksa turla mı ? 3 kişiyiz . Oda fiyatları kişi başı mı 10 15 euro yoksa genel fiyat mı ? Bi tur araştırdım . Sadece Ohrid için ve uçakla ulaşım . 1300 tl ye geliyor . Sizce kendimiz gitsek daha uygun olur mu ? Gezi de zorlanır mıyız

   • Rabia merhaba,
    Öncelikle ne istediğiniz çok önemli. Turla gitmenin avantajları olduğu gibi dezavantajları da oluyor. Fiyat olarak bütçenizi bilmem gerekiyor fakat ben olsan kendim giderdimki siz zaten 3 kişisiniz. Kendinizi bir tur olarak düşünüp rezervasyonlarınızı yapabilirsiniz. Belgrad Üsküp arası otobüsle biraz sürecektir. 8-10 saat sürebilir. Bunu bir geceye denk getirip yolculuk yaparsanız eğer bir gece konaklama ücreti ödememiş olacaksınız. Üsküp Ohri arası da 4-6 saat arasında sürer. Konaklamak için Belgrad ta 50-60 euroya 3 kişi toplamda konaklayabilirsiniz. Fakat Ohri dehosteller 10 euro 15 euro civarındadır. 3 kişi bir odayıda kapatabilirsiniz. Yada çok güzel göle sıfır otellerde aynı rakamada konaklayabilirsiniz. Ohri ye Türkiye’ den uçak bulunmamaktadır. Bunu iyice araştırınız. Ama ben hiçbirşeye karışmak istemiyorum diyorsanız eğer turda bir seçenektir.

  6. Aslına bakarsanız toplam da en fazla 3000 lira gibi bi bütçemiz var . Ve gitmişken de en az iki ülke görmek istiyoruz. Bir de uçakla iniş yapabileceğimiz bi yer istiyoruz. Rica etsem bize bi rota çizer misiniiiz

   • Gidişinizi Belgrad olarak yaparsanız 2 farklı alternatif var. Birincisi Belgrad gidiş – Saraybosna dönüş. Hem Belgrad hemde Saraybosna’ da gezmiş olursunuz. Mostar’ ıda gezersiniz. İkincisi gidiş Belgrad dönüş Üsküp yapabilirsiniz. Burada da Belgrad – Üsküp ve Ohri yaparsınız. Bunlara ek olarak 3 tam gün Belgrad, 3 Tam gün Saraybosna, 2 Tam gün Ohri, 1 Tam gün Mostar vaktiniz var ise 1 Gece kalabilirsiniz Mostar’ da.

  7. Levent bey merhaba, iznimiz olmadığı için hafta sonu 1 gece konaklamalı Ohrid gezisi yapmayı planlıyoruz.Tecrübelerinize dayanarak , sizce Üsküp ten Ohrid mi yapsak? yoksa Tiran dan Ohrid mi yapsak? Yalnız otobüs saatleri ve güzergahlar konusunda ikilemde kaldık.Teşekkür ederim.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  - Reklam & Tanıtım -spot_img

  Diğer İçerikler