Pazartesi, Temmuz 22, 2024
spot_img
More

  Panettone Nedir? Toni’nin İtalyan Ekmeği

  Panettone hakkında birden fazla gerçek bulunmaktadır. Panettone nedir sorusunu detaylıca araştırdım ve geniş bir içerik ile karşınızdayım. Panettone hakkında, geçmişi, yapılışı, nasıl yayıldığı, Milano, il pane di Toni ile ilişkisi hepsine bir göz atalım isterseniz.

  Panettone Nedir? Tatlı mı, Ekmek mi, Kek midir?

  Panettone ile ilgili iki farklı hikaye vardır. İtalyan’lara sorduğunuzda da bu iki hikaye üzerinden anlatırlar fakat onların savunduğu tez ikinci hikayedir. İki hikayeyi de yazacağım fakat kesin olan bilgi Panettone’ nin Ortaçağ’da 15. yüzyılda bulunduğunun kesin olduğudur. Aynı zamanda Noel zamanında tüketildiğidir. İtalya, İspanya, Fransa, Portekiz, Latin Amerika ve Avustralya gibi ülkelerde yaygınlaşmıştır. Fransız ve İspanya kolonileri bu yayılmaya dahil olmuşlardır.

  Panettone Hakkındaki Birinci hikaye şu şekildedir; Toni Milano’da fırında çalışmaktadır. Ve patronun kızına abayı yakmıştır. Kızı tavlamak ve patronunun gözünde değer ve statü sahibi olmak için bir ekmek türü çıkartmak istemiştir. Toni bunu yapar ve fırın müşterileri tarafından çok beğenilmiştir. Bu beğeni ile çok popüler olmuş ve artık Toni’nin ekmeği diye bir isim verilmiş. Müşterileri Toni’nin ekmeği diye seslenmeye başlamışlar. Tabi bu kadar popüler olunca Toni’nin ekmeği para da peşinden gelir ve çalıştığı fırına ortak olur. Sonrada sevdiği kızın beğenisini alarak onunla evlenir.

  Üstteki tırışkadan hikayeyi okuduktan sonra gelelim diğerine. İtalyan’lar üsttekinden pek bahsetmezler.

  Panettone Tatlı Ekmek hakkında ikinci hikaye şu şekildedir; Ludovico il Moro, 1499 yılından beri Milano dükü olarak hüküm süren italyan rönesans prensiydi. Düşler düşesler havalarda uçuşurken Noel için hazırlanmış soyluların da katıldığı bir gecede, aşçılardan birisi fırına attığı tatlıyı yakmış. Mutfak çocuğu ve önemsiz birisi olan Toni’nin asıl görevi aşçılara yardım etmektir. Bildiğimiz getir götür yani. Fakat Toni bu olayı gördükten sonra önceden yapılmak için kenara koyduğu mayayı yumuşatmak için, şeker, yumurta, kuru üzüm ve şekerlenmiş meyve ile yoğurmaya başlamış. Kilerden arta kalan meyveleri de içerisine eklemiş. Sonrasında bu yaptığı tatlı ekmeği dükün huzuruna çıkartmışlar. Bu arada Toni perdenin arkasından Dük’ü ve soylu misafirleri izlemektedir. Dük’te bunu tattıktan sonra fazlasıyla memnuniyet duyduğunu ve bunu yapan aşçıyla tanışmak istediğini söylemiş. Aynı zamanda da bu aşçıyı ödüllendirmek için yanına çağırtmış. Fakat bizim oğlan Toni aşçı bile değildir. Sadece aşçı çırağıdır. Ludovico il Moro’nun karşısına çıkmış ve bundan sonra bunun adı “pan del toni” olsun demiştir. Toni’nin tatlı ekmeği olarakta bilinmektedir. Buda İtalyan’lardan en sık duyacağınız hikayedir.

  Panettone Nedir ? Noel Zamanı Yenen Tatlı Ekmek

  Panettone Nedir - Toni’nin Tatlı Noel Ekmeği
  Panettone Nedir – Toni’nin Tatlı Noel Ekmeği

  15. yüzyıldan sonra bu şekilde yayılarak şuanda tüm dünyada Noel Tatlı Ekmeği olarak popülerlik sağlamıştır. Bazı okuduğum yazılarda yılbaşı günü yazmaktadır fakat bunun doğruluğu yoktur. Tamamen Noel yani her yılın 25. Aralık günü kutlanan Noel tatlısıdır. Her gün yenen ekmeğin dışında o güne özgü Panettone alınır ve o yenirmiş. Toni’nin bir kaza sonucu bu popülerliğe ulaştırdığı tatlı, şimdi milyonların Noel günü yediği bir yiyecek haline gelmiş. Aynı zamanda dilek tutulup kutlamalarda da yenilen bir tatlı ekmektir. Tabi fazlasıyla popüler olduğu için artık günümüzde her daim bulanan bir ekmek yada kek haline gelmiş. Sadece Noel döneminde yenilen ekmek olmaktan çıkmıştır. Panettone nedir sorusuna en iyi cevap sanırım tatlı ekmek olabilir. Şuanda fiyatı 750 gr -1 kg arasında olanların 19 dolar civarındadır. Genelde 30 cm çapındadır ve 15 cm yüksekliğindedir. Yemek olarak yenmemektedir. Fakat yemek sonrası tatlı niyetine sıcak bir içecek ile ikram edilir. Şimdilerde farklı çeşitler ile de sunulmaktadır. Hatta arasına jambon ve farklı malzemeler koyulup sandviç gibi de satılmaktadır. 100 gr Panettone içerisinde 350-400 kalori bulunmaktadır. Panettone hakkında detaylı bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

  • Milan’da şehir sembolleri olarak listeye alınmıştır.
  • Birçok evde artık yemekten sonra yemek ritüel haline gelmiştir.
  • Hem tarih hem de gelenektir.
  • İtalyan Şekerleme Endüstrileri Birliği bu tarihi koruma altına almıştır.
  • Yurt dışına satılan ürünler arasında bulunmakta.
  • İtalyan’lar aile başına yılda 2,5 Panettone tüketmektedir.

  Benzer İçerikler

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  - Reklam & Tanıtım -spot_img

  Diğer İçerikler