Perşembe, Mayıs 30, 2024
spot_img
More

  Bisiklet Dostu Otel Belgesi Alma

  Özellikle bisiklet turizminin son yıllarda gelişmesi, bisiklet dostu otel belgesi alma neredeyse çoğu otel için önemli bir belge oldu. Birçok bisiklet sever kendi bisikleti ile seyahat ederken ayrıca kamp vb gibi antremanlar için de bisiklet dostu otelleri tercih etmektedir. Özellikle antreman yapmak isteyen bisiklet kulüpleri ekip olarak bisiklet dostu otelleri tercih etmektedirler.

  Bisiklet dostu otel belgesi almak için tesisinizde yapılması gereken bazı aşamalar vardır. Bu aşamaları profesyonel ellere bırakmanızda fayda vardır. Sizler için tüm evrak ve bisiklet teknik odası hazırlanmasını yapmaktayız. Bisiklet turizmi, gün geçtikçe gelişmekte ve buna bağlı olarak da bisiklet dostu otellere ihtiyaç artmaktadır. Turizm ve Kültür Bakanlığı, sürdürülebilir turizm kapsamında bisiklet turizmini teşvik etmek amacıyla turistik otellere belli şartları yerine getirmeleri karşılığında Bisiklet Dostu Otel unvanı vermektedir. Özellikle turistik şehir ve beldelerdeki birçok konaklama tesisi Bisiklet dostu otel belgesi alma konusunda Bakanlığa müracaat etmektedir. Bu otellerin sayılarının artması ile dünyanın birçok ülkesinden gelen yabancı bisiklet turistlerinin sayısında da artış olmaktadır.

  Bisiklet Dostu Otel Belgesi Alma Şartları Nelerdir?

  Bisiklet dostu otel belgesi alma şartları, bisiklet turistlerinin genel ve özel ihtiyaçlarına göre belirlenmiş olup, konforlarını üst düzeyde sağlamayı hedeflemektedir. Çevredeki bisiklet rotalarından, bisiklet konusunda bilgi sahibi personele, bisiklet garajından tamirhanesine, çamaşır yıkama hizmetlerinden özel sporcu menülerine kadar her detay üzerinde çalışarak belirlenmiştir. Türkiye’ de bisiklet yarışları son yıllarda artmaktadır. Her yıl yapılan yarışlara farklı şehirlerden birçok bisiklet yarışçısı gelmektedir. Eğer bisiklet dostu otel olduğu bilindiğinde konaklama tercihi bu otellere yönelmektedir. Böylece yarış öncesi erkenden gelip antreman yapma fırsatları ve imkanları olacaktır. Ayrıca Türkiye’ deki yarışlara sadece yurt içinden değil aynı zamanda yurt dışından birçok bisiklet severde gelmektedir.

  bisiklet dostu otel belgesi nasıl alınır ?
  bisiklet dostu otel belgesi nasıl alınır ?

  Bisiklet dostu otel belgesi alma konusunda belirlenen şartları tek tek ele alacak olursak;

  Bölgesel bisiklet rotaları, bu rotalardaki tarihi, kültürel ve doğal zenginlikler hakkında bilgi sahibi personelin bulundurulması. Personel yanı sıra bu bilgilerin açıklandığı yazılı ve dijital bilgi sağlanması… Güncel hava ve yol durumu hakkında bilgilendirme yapılabilmesi. Özellikle bölgeye yabancı turistler açısından bu madde oldukça önemlidir.

  Bisiklet dostu otel belgesi alma şartlarından bir diğeri de bisiklet güvenliği açısından oldukça önemlidir. Bisikletin park edebileceği kapalı garaj olması, garajda tamir bakım ekipmanları, elektrikli bisiklet şarj ünitesi bulunması, garajın 24 saat kamera sistemi ile güvenliğinin sağlanması ve bisikletin yıkanabileceği ortam olması gereklidir. Ayrıca bisiklet tamiri yapan personel de bulundurmak şart.

  Bir diğer bisiklet dostu otel belgesi alma şartı ise bisikletçilerin ihtiyaçları olan besinleri tüketebilmeleri ile ilgili. Restoranı olan otellerde bisikletçilere özel menü hazırlanması, açık büfe hizmeti olan otellerde ise bisikletçilere özel menü sunan büfe olmasıdır. Menülerin içerikleri ve besin değerleri hakkında detaylı bilgi verilmelidir. Karbonhidrat ve proteince zengin kumanyalar hazırlanabilmelidir. Restoranı olmayan otellerde de bisikletçilerin yemeklerini hazırlayabilecekleri donanımlı bir mutfak bulunması gerekir. 24 saat boyunca içme suyu, atıştırmalık, sıcak ve soğuk içecek servisi yapılabilmelidir.

  Bisikletçiler yolculuk esnasında toza, çamura maruz kalabiliyorlar. Ayrıca efor sarf ederek terliyorlar. Yanlarında fazla eşya taşıma olanaklarının olmaması, çamaşır yıkama ve hızlı kurutma ihtiyacını doğuruyor. Bu yüzden Bakanlık, 24 saat kullanıma hazır çamaşır yıkama ve kurutma makinesi bulundurma şartı getirmiştir.

  Bisiklet dostu otel sertifikası
  Bisiklet dostu otel sertifikası

  Bisiklet dostu otel belgesi alma şartları arasında, bisikletlerin temel ihtiyaçlarını satın alabilecekleri mini market, dükkan gibi bölümlerin olması da bulunuyor. Bisiklet kullanım esnasında kullanılan enerji jel ve içecekleri, karbonhidrat açısından zengin barlar, elektrolit dengesini sağlayacak içecekler, bisiklet malzemeleri ve yedek parçaları, tamir kiti, kıyafet gibi temel ihtiyaç malzemelerinin satışı yapılması şartı aranıyor.

  Bisiklet dostu otel belgesi almak isteyen işletmeler aynı zamanda bisiklet kiralama hizmeti de verebilmeliler. Bu hizmet römork ve çocuk koltuğu, GPS cihazı gibi aksamları da içermelidir. Yakın çevrede bulunan toplu taşıma seçenekleri, bisiklet tamircileri, kiralama noktaları, bisiklet rotaları ve bisiklet satış yerleri hakkında detaylı yazılı ve dijital haritalar temin edilebilmelidir. Yine bölgede düzenlenen bisiklet turları hakkında bilgi verilebilmeli ve talep doğrultusunda rehber temin edilebilmelidir.

  Bisiklet dostu otel belgesi almak isteyen işletmeler, oda sayılarının en az yüzde beşi kadar kiralık bisiklet bulundurmak zorundadırlar. Sporcu masajı yapabilecek profesyonel masör ve kondisyon donanımı bulundurulmalıdır. Konaklama tesisi arazisinin geniş olduğu durumlarda tesis içinde personel dahil olmak üzere bisiklet kullanılması sağlanmalıdır. Çalışanların işe bisikletle gidip gelmeleri teşvik edilmelidir.

  Bisiklet dostu otel belgesi almak için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na e-devlet uygulaması üzerinden başvurabilirler. Başvuru, tesisin adı, adresi, işletme belge numarası bilgilerini içeren başvuru formunu doldurarak yapılmaktadır. Bakanlık inceleme sırasında ek belge talep edebilmektedir. Bakanlık onayı ile bisiklet dostu otel belgesi alma gerçekleşmiş olacaktır. Bakanlık tesise bir plaket verecektir. Plakette tesisin bisiklet dostu olduğuna dair logo bulunmaktadır. Tesisler, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA)’nın internet sitesi olan www.tga.gov.tr adresinde yayımlanmaktadır. Ayrıca Kültür ve Turizm Bakanlığı ile TGA ‘nın tanıtım amaçlı gerçekleştirdiği www.gocyclingturkiye.com internet adresinde de yayınlanmaktadır.

  Bisiklet sporu yaygınlaşmaya devam etmektedir. Yaygınlaşma arttıkça misafirler hem antreman hem de konakladıkları otelleri bisiklet dostu olması açısından tercih etmektedirler. Çünkü bazı misafirler kendi bisikletleri ile gelmektedir. Bazı misafirlerde konakladıkları otelde bisiklet alıp çevre keşfi ve sporuna devam etmektedirler. Hal böyle olduğundan bisiklet dostu otel tercihi daha fazla olmaktadır.

  Bu sebeple otel seçiminde misafirler artık otelinin bisiklet dostu olmasını tercih etmektedir. Bisiklet dostu sertifikası alınması müşteri potansiyelinizi arttıracaktır.

  Benzer İçerikler

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  - Reklam & Tanıtım -spot_img

  Diğer İçerikler