Pazartesi, Temmuz 22, 2024
spot_img
More

  Karl Köprüsü (Charles) – Nerede – Karluv Most

  Mükemmel fotoğraflara ev sahipliği yapan Karluv Most (Karl Köprüsü) nedense insanlar arasında Charles Köprüsü olarakta söylenmektedir. Prag’ taki haritaların hepsinde Karluv Most yazsa da Charles’ i kimler bu kadar popüler etmiş bende bilmiyorum.

  Efendim Prag deyince ve gidilince görülmemesi ve üzerinden geçilmemesi imkansız bir köprüdür. Biraz internette bulabileceğiniz birazda eskilerden kulağı kesiklerden dinleyebileceğiniz bir tanıtım yapalım. Çekya’ nın başkenti Prag’ ta Vltava Nehri üzerine kurulmuş tarihi taş köprüdür. Kral olan Kral IV. Karl tarafından Peter Parler e yaptırılmış. Mimarı Peter dir. Karl köprüsünün yapımına 1357 yılında başlanılmış ve tam olarak bitmesi 1402 yılında gerçekleşmiş. Aslında bilinen bu köprünün yapıldığıdır fakat esas olan kaynaklarda ve Prag’ ta yaşayan tarihçi Çeklerde söylenen bu köprünün yerinde başka bir köprü olmasıdır. Yani Karl köprüsü (charles) yapılmaya başlanılıyor fakat öncesinde hasarlı ve zarar gören Judith Köprüsünün üzerine yapılıyor. Bu daha öncesinde seller tarafından zarar gören Judith Köprüsü 1342 yılında tamamen yok olmuş. İşte bunun üzerine Karlüv Most’ un yapımına karar verilmiş. 516 metre uzunluğa sahip Karl Köprüsü’ nün en en dar genişliği 9,5 metre. En geniş alanı da 13,5 metre.

  Charles Köprüsü’ nün 2 tarafında da kuleler bulunmaktadır. Bunların ilk inşası gözetleme kulesi olarak kullanılmak üzere. Tabi şimdilerden kulenin ucuna çıkarsanız duvar yazılarını görebilirsiniz 😀 Karl Köprüsü uzun yıllar Kaleye ulaşım sağlayan tek köprü olarak şehre hizmet vermiş.

  Karl Köprüsü’ ne gittiğinizde nehirden bakarken köprünün görüntüsüne de uygun ahşap yapılar göreceksiniz. İşte bu ahşap yapılar Charles Köprüsünün aşağıdan özel demir çubuklar ile desteklendiği yapılardır. Hemde hızlı suları kesmede kullanılır. 1883 – 1905 yılları arasında bu köprüde elektrikli tramvay lar kullanırdı. Daha sonrasında lastik tekerli otobüsler ile ulaşım sağlandı. 1932 yılında bu otobüsler ile araç trafiği başlamış oldu. İkinci Dünya Savaşına kadar kullanılan bu araçlar 1965 yılında durduruldu ve günümüzdeki gibi sadece yayalar için kullanılıyor. Otobüslü sisteme geçmeden önce kullanılan tramvaylar raylardaki titreşimler dolayısı ile köprüye zarar veriyordu.

  Karl Köprüsünde Bulunan Gözetleme Kulesi – Lesser Town Bridge Tower

  Lesser Town kale kısmındaki daha büyük olan gözetleme kulesidir. 1591 yılında Rönesans dikkate alınarak yapılmıştır. Sokak görünümü için tıklayabilirsiniz.

  Karl Köprüsü Kulelerinden Eski Şehir Kulesi – Staroměstská Mostecká Věž

  Old Town Köprüsü
  Old Town Köprüsü

  Charles Köprüsünde bulunan iki köprüden biridir. Old Town dediğimiz şehir merkezi kısmından giriş yapıldığında altından geçtiğiniz kuledir. İçerisine girip yukarı çıkabiliyorsunuz. Bunun için bilet almanız gerekmektedir. Kulenin üstüne çıktığınızda güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Karl köprüsü ve Kale manzarası sizi bekliyor olacaktır. Gotik mimari ile yapılmıştır 1357 yılında yapılmaya başlanılmıştır. Yapımı IV. Charles’ın döneminde gerçekleşmiştir. 14 yüzyılın sonlarına doğru tamamlanmıştır. Köprüye birden fazla anlam yüklenmiştir. Yapılmaya başlanıldığı tarih ve Kral ve üzerinde bulunan heykeller bunlardan birkaçıdır. Yapıldığı dönemde Hristiyanlığın merkezi Prag olacak şekilde düşünülmüştür. Kule sadece gözlem amaçlı değil aynı zamanda temsili bir zafer takıdır. Bu kulenin dünyanın 4 elementinden oluştuğu düşünceye dayanılır. (Ateş-su-toprak-hava) Kulenin en üstüne bakıldığında ateş elementini sembolize eden yıldız küreler bulunur.

  Karl Köprüsü (Charles Bridge) Üzerindeki Heykeller

  Statues of Saints John of Matha, Felix of Valois, and Ivan
  Statues of Saints John of Matha, Felix of Valois, and Ivan

  Statues of Saints John of Matha, Felix of Valois, and Ivan
  Charles Köprüsünde, günümüze kadar gelen ve restore edilmiş toplamda 30 adet heykel bulunur. Bunların hepsini tek tek açıklamak yerine bizim ile ilgili olanı anlatacağım. 28 numarada bulunan Türk Heykeli olarak adlandırılmaktadır. Kaleye doğru ilerlediğinizde sol tarafında kalacaktır ve köprünün sonuna doğru göreceksiniz. Charles Köprüsündeki en geniş ve pahalı heykelin bu olduğu söylenir. 1714 yılında yapılmış. Heykelin manası ise; 3 Aziz in Hristiyan esirleri kurtarmaya çalışmalarını anlatır. Altta bulunan zindanın yanında ise, tebessüm içerisinde bulunan ve orayı bekleyen bir Türk beklemektedir. Özellikle yaz aylarında oldukça kalabalık olduğundan, sakin saatlerde inceleyebilirsiniz.

  Charles Köprüsü - Levent ışıklı
  Charles Köprüsü – Levent ışıklı

  Charles Köprüsü’ ne ulaşım heryerden oldukça kolaydır. Tam merkezde olduğundan nerede olursanız olun toplu taşımalar ile yakınına gidebilirsiniz. Özellikle kalabalık olmadığından fotoğraflar çekebilirsiniz. Sabah gündoğumu saatleri fotoğraflar çekmeniz için çok uygun bir zamanlamadır. Ayrıca karlı havalarda da güzel kareler ortaya çıkmaktadır. Karl Köprüsü için hem üzerindeyken hem de köprü manzarasıyla uzaktan harika bir görsel ortaya çıkmaktadır.

  Benzer İçerikler

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  - Reklam & Tanıtım -spot_img

  Diğer İçerikler