Çarşamba, Temmuz 24, 2024
spot_img
More

  Bitola Manastır Gezi Notları ve Gezilecek Yerler – Makedonya

  2014 Kasım ayında yaptığım 3 günlük gezi turunda; Bitola – Struga – Ohrid – Selanik ve Kavala şehirlerini gezme fırsatım olmuştu. Araç ile Yunanistan üzerinden geçip ilk durağım Bitola Şehrini gezmekti. İstanbul’dan gece çıkış yapıp 8 saat gibi bir yolculuk sonrasında Bitola şehrine ulaşmıştım. Yunanistan’dan çıkış yaptığınızda ise yaklaşık 15 dakikada Bitola’ ya ulaşabilirsiniz. Bitola Manastır gezilecek yerler için oluşturduğum bu sayfa sizi 1 gün oyalar diye tahmin ediyorum. Yani 1 gecelik bir konaklama yapmanız yeterlidir. Genelde yol üzerinde kaldığından geçiş için 1 gece mola verebilirsiniz. Aracınız ile sehire girip güvenli konaklama yapabileceğiniz bir lokasyondur.

  Bitola gezilecek yerler için genelde insanlar çarşıdaki kahvecilerde sosyalleşiyorlar. Makedonya’ nın popüler şehirlerindendir. Şehrin içerisinden geçen nehir şehri ikiye bölüyor. Ayrıca en büyük avantajından biride Ohri ye bir bucuk saat uzaklıkta olmasıdır. Sadece yayalara açık olan popüler caddeleri bulunmaktadır. Bu caddeye “Sirok Caddesi” denilmektedir.

  Makedonya Bitola Sirok Caddesi
  Makedonya Bitola Sirok Caddesi

  Bitola yada Manastır olarak bilinir bu şehrin adı. Makedonca’da Bitola ama Arnavutça’da Manastiri dir. Bitola ismi Osmanlı devrinden sonra kullanıma girmiştir. Ülkenin Üsküp’ten sonra ikinci büyük şehridir Bitola. İkinci büyük şehir dediğime bakmayın nüfusu yaklaşık 100.000 civarındadır. 2.000 e yakın Türk nüfusu bulunmaktadır. Şehirde tekstil ve gıda sanayisi yaygın olmakla birlikte bizimde arasında bulunduğumuz 12 tane ülkenin elçilikleri bulunuyor. Ülke elektriğinin %80 inin Bitola şehri üretmektedir. Osmanlı kalıntılarının bulunduğu bu şehirde Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim aldığı Manastır Askeri İdadisi(lise) de bulunmaktadır. Atatürk’ün askeri eğitimini aldığı İdadi günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Şehirde üniversite okumak isterseniz 700 – 800 Euro civarlarındaki ücretler ile Bitola Üniversitesine kayıt yaptırabilirsiniz. Buradaki Türk nüfusunun bir bölümünü de Türk öğrenciler oluşturmaktadır.

  Bitola – Manastır Askeri İdadisi ve Mustafa Kemal Atatürk

  Şehrin hemen merkezinde olan Manastır Askeri idadisi(lisesi)’nin hemen karşısında otobüs terminali bulunmakta. Mustafa Kemal Atatürk’ün lise eğitimini İstanbul Askeri Kulelide okumak istediği bilinmektedir. Fakat Kurmay Subay Hasan Bey, Mustafa Kemal’i tanıdıkça onun Manastır Askeri Lisesine yönlendirmesi üzerine yaz tatilini Selanik’te geçiren Atatürk 1896 Mart ayında tren ile Manastır’a gelerek eğitimine burada başlamıştır. Yatılı okulda okuyan Atatürk özellikle matematik bilgisiyle dikkat çekmiş fakat fransızca da istediği düzeye gelemediğini görmüştür. Sınıf arkadaşlarının da kendisi gibi özel yeteneklere sahip olması onun lise eğitiminde büyük rol oynamış. Atatürk’ün askeri lisede okuduğu dönemlerde ayrı olarak yazdığım Eleni ile olan aşkını tıklayarak okuyabilirsiniz.

  Makedonya Bitola Manastır Gezilecek Yerler - Nerede
  Makedonya Bitola Manastır Gezilecek Yerler – Nerede

  Şu anda müze olarak kullanılan Manastır Askeri İdadisi özellikler türkler tarafından sık sık ziyaret edilmekte ve giriş ücretsizdir. Üst katında Atatürk’e ait çok fazla olmasa da eşyalarını sergileyen alan mevcut. Ayrıca başka bir oda da Televizyonda gösterilen videoyu izleyebiliyorsunuz.

  Makedonya Bitola Manastır Gezilecek Yerler - Nerede - Askeri İdadisi
  Makedonya Bitola Manastır Gezilecek Yerler – Nerede – Askeri İdadisi

  Manastır Bitola Gezilecek Yerler – Gezi Notları

  Manastır askeri lisesinden ayrıldıktan sonra şehrin görülmesi gereken yerlerini gezmek için merkeze doğru yola çıkıyorum. Çok fazla gezilecek yer konusunda biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bu yüzden en güzeli gene sokaklarda kaybolmak diye düşünüyorum ve kalabalığa doğru yürümeye başlıyorum. Zaten Askeri İdadisinin hemen yanından çarşıya giriş yapıyorsunuz. Havanın soğuk ve kapalı olması nedeni ile fazla kabalık bir çarşı ile karşılaşmıyorum. 250 – 300 metre civarı uzunlukta, çok geniş olmayan trafiğe kapalı bir çarşısı olan Bitola’da, cafeler bu cadde üzerinde sağlı sollu sıralanmış durumda. Şirok Sokak Bitola’nın en meşhur caddesi olmakla beraber anlamıda geniş yol anlamına geliyormuş. Genç nufusun ve kalabalığın cafelerde olduğunu görünce şehirde yaşayan insan olduğunu anlıyorum 😀 Yol Cadde boyunca ufak dükkanların ve cafelerin olduğu aynı zamanda bizimde elçiliğimizin bulunduğu caddenin sonuna doğru gidiyorum ve özellikle görmek istediğim heykeller burada yer alıyordu. Büyük İskender’in babası olan Filip’in at üzerindeki heykeli, kanatlı erkek heykel, camiler, kilise, Osmanlı döneminde yapılan saat kulesi, melek kanatlı erkek heykeli, osmanlı çarşısı ve nehir…

  Makedonya Bitola Manastır
  Makedonya Bitola Manastır

  Bu saydıklarım heykeller ve tarihi yapıları görmek için çarşının sonuna kadar gitmeniz yeterli, çünkü tüm yapılar birbirine çok yakın mesafedeler. Benim dikkatimi en çok çeken Melek kanatlı erkek heykeli olmuştu.

  Bitola Melek Heykeli
  Bitola Melek Heykeli

  Melek kanatlı erkek heykeli Bitola‘nın yeniden doğuşunu dirilişini simgeliyormuş. Hemen saat kulesinin önünde dikkatinizi çekecektir zaten. Hırvat ve Arnavutların savaşında ölen gençlerin anısına yapılmış bu heykel.

  Makedonya Bitola Yeme İçme – Ne Yenir, Ne İçilir – Fiyatlar

  Bitola’da ağırlıklı olarak yemek yerleri ve restoranlar merkezde, yani Şirok Sokak caddesinde bulunuyor. Atıştırmak için çok ufak büfe gibi dükkanlarda pizza ve sandviçlerden alabilirsiniz. Bunun dışında Cafede oturayım birşeyler yerken biramı yudumlayıp insanları ve şehri gözlemlemek istiyorsanız çarşıdaki cafeler ve fiyatlar gayet makul düzeyde.

  Bitola Sokakları
  Bitola Sokakları
  • Bitola’da ne yenir derseniz inanın sadece Bitola’ ya özel yemekler var mı bilmiyorum. Fakat yeme içmenin ucuz olduğu bir şehir. Büyük pizzayı 12-15 lira arasında, 1 şişe Tikveşli Şarabını uygun fiyatlara alabilirsiniz.
  • Şehirde taksilere hiç ihtiyacınız olmayacaktır ama ben genede fiyatını yazayım . 1 euro 62 dinar civarında takside km de 20.00 dinar atıyor. Yani açılışta 20.00 dinar ve km başına artan rakamda 20.00 makedon dinarı. 10km lik bir yolculuk yapsanız ki Bitola’da yapmazsınız 😀 220 dinar eder buda ortalama 3,50 – 4 euro arası ödeme yaparsanız.
  • Hostel fiyatları da merkezde veya çevresinde 8 euro ile 15 euro arasında değişiyor. Fiyatlar tek kişilik odalar içindir. Buralara yolunuz düşerse kalmakta isterseniz otellerde de konaklayabilirsiniz. Fiyatlar gayet makuldür. Bitola gezilecek yerler için birçok konaklama seçeneği bulabilirsiniz.
  Bitola Milli Parkı
  Bitola Milli Parkı

  Ayrıca şehirde bulunan parklarda uzun ağaçlar oldukça güzel yürüyüş rotaları çıkartıyor. Bitola gezimizi bitirdikten sonra artık Ohrid için yolculuk vaktiydi. Ohrid gezi notları için tıklayabilirsiniz.

  Benzer İçerikler

  6 YORUMLAR

  1. Yazınızı okudum gayet bilgilendirici olmuş ancak bazı düzeltmeler yapılmısı gerekiyor örneğin Atatürk müzesi giriş ücretsiz değil 100 Dinar giriş tir yani 1.5 euro Hoteller pansiyon lar hariç sokak üzerinde ve çevresinde 20 euro dan aşağı bulamazsınız taksiler şehir içerisinde nereye gidirseniz gidin 50 60 Dinar dan çoğu taksi də taksimetre yoktur bir bira maliyeti 60 Dinar dir yani 1 euro bir öğlen yemeği adını kişi başı en az 5 10 euro civarı ücret ödenir manastır diğer şehirlere göre daha pahalıdır makedonyada Katolik Kilise sadece manastır da mevcuttur yunanistan kapısı arası yaklaşık 10 km dir makedonyada gunes saati manastır dair ve çalışmaktadır elenenin evi hotel karşısında aktif dir gezilecek bilinir ilginiz için teşekkürler basarilar.

   • İlgi ve alakanıza çok teşekkür ederim. Belki farklı dönemlerde gittiğimiz için farklı fiyatlar olmuş olabilir. Ben kasım ayında orada idim. Giriş için ücret ödememiştim. Söylediklerinizin diğer okuyucular tarafından faydalı olacağını düşünüyorum. Tekrar teşekkür ederim.

  2. Şehirin ismi verilen şarkısı da var Levent.
   Bitola moyroden kraj yastesakkam za tebe pejam diye şarkıya giriş yapılır yapılmaz macirler dayanamazlar ve birbirlerine ” Hayde bre koca macirler kalkın kalkın, oturmaa mı geldik beya hadi oynamaa şeklinde telkinde bulunurlar. Güzeldir. Ne kadar doğru bilmiyorum ;ama şehirdeki saat kulesinin çanlarının yarım asrı geçgin bir süredir her gün “Bitola” şarkısını çaldığı ve Bitola şehri insanlarının güne bu şarkıyla başlayıp günün bitmek üzere olduğunu bu şarkıyla öğrendikleri söylenir. Ben de Bitolalıyım Levent, gitmek nasip olmadı inşaallah ben de bir gün giderim.
   Ağzına, klavyene sağlık.

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  - Reklam & Tanıtım -spot_img

  Diğer İçerikler