Pazar, Haziran 23, 2024
spot_img
More

  Budapeşte Macaristan Ulaşım, Fiyatlar, Hostel

  Budapeşte Nepliget Otobüs Terminalinden Şehir Merkezine Ulaşım

  Viyana’dan kalkan otobüsler Budapeşte’nin batı terminali olan Nepliget Otobüs Terminaline geliyor. Öğle saatlerinde Budapeşte otobüs terminaline gelmiştik ve şehir merkezine ulaşabilmek için tekrardan metroya binmemiz gerekiyordu. Peşte tarafında kalan Nepliget 3 numaralı metro hattı ile kesişmekte. Kalacağımız yer merkezde olduğundan, merkeze en yakın metro Deák Ferenc Tér istasyonuydu. Metroları çok yeni olmasada kısa sürede geliyor ve biniyorduk. Prag ve Viyana’nın aksine bazı duraklarda görevliler bekliyor ve bilet basılan makinanın yanında kontrol sağlıyorlardı. Otobüs terminali ile metro aynı yerde olduğu için metro istasyonunu aramanıza gerek kalmıyor. Bilet almak için ingilizce menüsü olan makinaları kullanıyoruz. Bilet fiyatı 350 ft yani 3,50 tl. Nepliget otobüs terminalinden metro ile gitmek istemiyorsanız otobüs ve tramvayı kullanabilirsiniz. 1 ve 1A nolu tramvay ve 914, 901, 254, 103 numaralı otobüsler ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz. (2014 eylül)

  budapeşte metro haritası
  budapeşte metro haritası

  Budapeşte Ucuz ve Temiz Hostel – Wombats City Hostel

  Deák Ferenc Tér metro istasyonundan indikten sonra yaklaşık 10 dakika içerisinde Hostel’imize geliyoruz. Konumu ve odaların temizliği açısından beklediğimizin çok üstündeydi. Direk merkezde ve tek yön trafik akışının olduğu sokakta yer alan Hostel, altında pizzacısı ve hemen 5 metre karşısında kalan bar, cafe, restoranlarıyla merkezin merkezinde diyebiliriz. Hemen aynı sokakta bulunan 2 tane türk dönercisi var. Yemek konusunda hiç yabancılık çekmeyeceksiniz. Arka paralelinde kalan cadde de ise lüx mağazaların olduğu alışveriş için dolaşabileceğiniz güzel lokasyona sahip. 2 Kişilik odada kişi başı kahvaltı dahil 25 euro ya konakladık. Karşısındaki barlar sokağının etkisiyle sabaha kadar canlı olan sokak özel dekore edilmiş birçok cafe ile dolu. Wombats City Hostel ile ilgili daha detaylı bilgi için www.wombats-hostels.com/budapest/ linkine tıklayabilirsiniz.

  Budapeşte Konaklama - Wombat's Hostel
  Budapeşte Konaklama – Wombat’s Hostel

  Hostel’ e yerleştikten sonra ilk işimiz para bozdurmak ve şehirde tur atmaktı. Yolun da verdiği yorgunluk ve açlık bizi direk türk dönercilerinden birine itti 😀

  Budapeşte / Macaristan Para Birimi Forint

  Para biriminden bahsedecek olursak, Macaristanın Para Birimi Macar Forinti (HUF). 1 euro = 385 forint yapıyor. Prag ta olduğu gibi komisyon alan dövizciye pek rastlamadım. Direk tabelada yazan rakama değiştirebiliyorsunuz. Hostel’in olduğu sokakta döviz bürosu bulunuyor. Forinti Tl ye çevirmek istediğinizde iki sıfır silmeniz yeterli. Prag ta tek sıfır silerken, Budapeşte de iki sıfır silince Tl fiyatını hesaplayabilirsiniz.

  Macaristan Para Birimi - Forint
  Macaristan Para Birimi – Forint

  Paramızı bozdurduktan hemen sonra sıra karnımızı doyurmaya geldi ve hostel in bulunduğu sokaktaki dönerciye giriyoruz. Sadece döner değil bütün türk mutfağını burada bulabilirsiniz 😀 ezmesinden, hayradisine, tatlısından tuzlusuna kadar. Birer porsiyon döner, salata, içecek ve 1-2 meze ye toplamda 3200 forint ödüyoruz.(yani 32 TL.) Birde enteresan bir olayla karşılaşıyoruz, arkadaşım için dolaptan cola alıyorum ve üzerine bir bakıyor vişneli kola yazıyor:D Saçmalama dememe kalmadan üzerine bakınca gülüyoruz. Budapeşte de Prag gibi bize yakın olan şehirler. Şehirdeki harcamalarımızı Türkiye ile kıyasladığımızda ortalama herşey aynı. Tabi eğlence, alkol sosyal yaşam Türkiye’den çok daha ucuz.

  Budapeşte Macaristan Genel Bilgiler

  160 sene Osmanlı İmparatorluğunda kalan Macaristan, avrupa birliği üye devletlerinden birisidir. Nüfusu ortalama 11 milyon civarındadır ve bunun %97′ sini Macarlar oluşturmaktadır. Denize kıyısı bulunmamakla beraber Budapeşte’yi ve ülkeyi ortadan ikiye bölen Tuna Nehri çok farklı bir hava katıyor. Başkenti olan Budapeşte Tunanın iki tarafına kurulmuş bir şehirdir. Budin ve Peşte‘nin 17 Kasım 1873 yılında birleşmeleriyle oluşan şehirdir. Tunanın sağ tarafı Buda, sol tarafıda Peşte dir. Şehrin kasvetli binaları, stadyum, büyük yapılar, iş merkezleri, gece kulüpleri Peşte kısmında bulunmaktadır. Budayı ise tam tersi düşünebilirsiniz ve 4 tepesinden en güzel manzarayı izleme fırsatını yakalayabilirsiniz. Ülkeye geçen senenin sonuçlarına göre 2 buçuk milyon turist gelmekte ve bunların çoğunu Rusya ve doğu blok ülkeleri oluşturuyor. Nüfusun yarısı şehirde yarısı da köylerde yaşamakta. Para birimleri Forint tir. “Ft” ve “HUF” olarak mağazalarda veya alınan biletlerde kısaltılmış olarak görebilirsiniz. Türkçe dilleri ailesiyle akraba olduğumuzdan 100 küsür kadar kelimeyi ortak kullanıyoruz 😀 Sporcu ve nobel alanında da oldukça iyiler, özellikle 11 milyonluk bir ülke olarak düşündüğümüzde 14 Adet Nobel Ödülleri ve 159 Adet Olimpiyat madalyaları bulunmaktadır. Ayı eti ve geyik çorbaları çok meşhur. Tuna Nehri’nde bulunan Margit Adaları çok popüler ve isterseniz akülü arabalar ile dolaşabilirsiniz. Taksilerinin yan tarafında bulunan ücret tarifesi ile kazıklanma duygusuna kapılmazsınız ve ulaşım araçlarıda oldukça güvenlidir.

  Budapeşte Harita
  Budapeşte Harita

  Benzer İçerikler

  1 Yorum

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  - Reklam & Tanıtım -spot_img

  Diğer İçerikler