Pazartesi, Temmuz 22, 2024
spot_img
More

  2. Hasan Camii Kazablanka – Nerede – Nasıl Gidilir?

  Efendim Kazablanka’ya geldiğinizde gezebileceğiniz ender lokasyonlardan bir tanesi 2. Hasan Camii dir. 2. Hasan Camii nerede diyecek isek Boulevard de la Corniche, Casablanca adresinde bulunmaktadır. Size bu camii için daha net lokasyonlar vereceğim o yüzden adresi not alabilir yada yazacağım lokasyonlara bakabilirsiniz. 2. Hasan Camii nerede, giriş fiyatları ve nasıl gidilir sorularına aşağıda cevap bulalım.

  2. Hasan Camii AnfaPalace Mall ile Marina Shopping Center olan 2 avm nin arasında kalmaktadır. Bu 2 lokasyondan birine ulaşırsanız 2. Hasan Camii ulaşımınız kolay olacaktır. Zaten sahil yoluna indiğinizde 210 metre tek minareli bir yapı görürseniz onu izlemeye devam edin. Taksiler ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. Taksiler konusunda bilmeniz gereken unsur 2 tip taksi aralarında farklılıklar göstermektedir. Bir tanesi Kırmızı renkte olan taksiler, diğeri ise beyaz renkte ve ağırlıklı olarak eski Mercedes’ lerden oluşurlar. Kırmızı olanlar özel taksi beyaz taksiler ise devlet taksisi. Buradaki taksiler karışık düzenden oluşabiliyor. Yani sadece siz değil sizden başkaları da bu taksileri kullanabiliyor. O yüzden şaşırmayın yanınıza başkaları bindiğinde 🙂 Taksi fiyatları açısından kırmızılar devlet taksilerine göre biraz daha pahalı oluyor. Beyaz olan taksiler daha uygun maliyetlerde. Tabi buradaki önemli etkenlerden bir tanesi sizin Kazablanka da nerede konaklayacağınızdır. Sahil şeridinden uzaklaştıkça fiyatlar artacaktır.

  2. Hasan Cami Yapımı ve Hakkında

  2 Hasan Camii - Kazablanka
  2 Hasan Camii – Kazablanka

  2. Hasan Camii Afrika kıtasının en büyük camisi. Dünyanın ise 3. büyük camisidir. Fransız mimar Michel Pinseau tarafından tasarlanmış ve ortalama 1 milyar dolara yapılmış. İnternet üzerinde yaptığınız araştırmalarda 400-700 milyon dolara not düşülmüş olunsa da yerel halk 1 milyar dolar diye lans ediyor. Tek minareye sahip olan Hasan 2 Camii alışık olduğumuzun aksine köşeli tasarıma sahip. Afrika’ da camiilerin bu şekilde olduğu söyleniyor. Köşeli tasarıma sahipler. 2 kattan oluşan 2. Hasan Camii üstü açılabilir konumda. 1980 yılında başlanan camii’ nin yapımı ortalama 13 yıl sürüyor. İbadet saatlerinde genelde açık olan Hasan 2 Camii’ ne girişte “müslümanız” dediğinizde sizden ücret almıyorlar. İbadet saatleri dışında cami kapatılıyor. Turistler geldiğinde ise kişi başı 12 euro’ ya camiiyi gezebiliyorlar. Bunun için bilet alınması gerekiyor. Tur rehberleri genelde bu şekilde organizasyonlar düzenliyorlar. Camiye ait kapıların yüksekliği çok güzel bir görüntü oluşturuyor. Yanına gittiğinizde fotoğraf kadrajında görünemeyecek kadar küçük kalıyorsunuz. Heybeti gerçekten çok güzel ve Fas tarzında Fas kültüründe işlemeler bulunmakta. Minaresi mozaik ve taş oymacılığı ile süslenmiştir. Kapıların yanına gittiğinizde demir yada ağır gibi duran kapılar aslında düşünüldüğünden daha hafif. Cami bahçesinde sürekli fotoğraf çeken insanları görmeniz mümkün.

  2. Hasan Camii‘ nde toplamda 105.000 kişi ibadet edebiliyor. Avlu kısmında 80.000 kişi içerisinde ise 25.000 kişilik alanı bulunmakta. Özellikle altında bulunan otoparkı size fazlasıyla kolaylık sağlayacaktır. Girişte aldığınız park giriş kağıdını çıkarken makineden okutuyorsunuz. Kaldığınız süreye göre en az 5 fas dirheminden başlayan ücretler ile otoparkta kalabilirsiniz. 5 fas dirheminin tl karşılığı ortalama 3.2 tl civarındadır.

  Uci Gran Fondo Casablanca 2020 - Levent IŞIKLI
  Uci Gran Fondo Casablanca 2020 – Levent IŞIKLI

  Benzer İçerikler

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  - Reklam & Tanıtım -spot_img

  Diğer İçerikler