Pazar, Haziran 23, 2024
spot_img
More

  Budapeşte Gezilecek Yerler – Gezi Notları – Fiyatlar – Nerede ?

  Budapeşte Gezilecek Yerler – Chain Bridge (Lanchid) Köprüsü – Zincir Köprü

  Budapeşte gezilecek yerler için yeterince yedikten sonra yolumuzu Kraliyet sarayına doğru çevirmiştik ve meşhur köprüleri Chain Bridge den geçecektik. Diğer adıyla Zincir Köprü denilmesinin amacı ise, Köprünün birbirine olan zincir şeklindeki bağlantılardan oluşması. 1839 yılında başlanılıp 1849 ta tamamlanan köprünün mimarı New York’ ta bulunan meşhur Brooklyn Köprüsü’nü de tamamlamış olan İngiliz William Tierney Clark‘ tır. Chain Bridge Köprüsünün uzunluğu yaklaşık 380 metredir ve Buda ile Peşteyi birbirine bağlayan 9 adet köprü bulunmaktadır. Zincir köprü hem yürüme hemde araç trafiğine açıktır. Köprüden geçerek Kraliyet Sarayına çıkıpta bu benzersiz manzarayı kesinlikle fotoğraflamanız gerekir. Şehrin manzarasını değiştirebilecek kadar güzeldir Chain Bridge. Özelliklede geceleri ışıklandırıldığında iki yakadan da muhteşem görselliğe sahiptir.

  Chain Bridge (Lanchid) Köprüsü - Zincir Köprü
  Chain Bridge (Lanchid) Köprüsü – Zincir Köprü

  Köprü hakkında çok farklı rivayetler bulunuyor. Ben okuduklarım ve duyduklarımı toparlayıp şu şekilde aktarıyorum sizlere; Chain Bridge Köprüsünü yapacak olan mimar köprü tamamlandığında bir eksik ile karşılaşırsa intihar edeceğini açıklar. Köprü 10 yılda tamamlanır ve kullanıma açıldığında baba ve çocuğu köprünün girişlerinde bulunan bir aslanın dilinin bulunmadığını fark eder. Ve heykeltıraşların bu eksikliği yüzünden William Tuna Nehrine kendini bırakarak intihar eder. Budapeşte gezilecek yerler açısından önemli bir özelliğe sahiptir bu köprü.

  Budapeşte Gezilecek Yerler – Budapeşte Füniküleri – Castle Hill Funicular Nerede ?

  Budapeşte Füniküleri
  Budapeşte Füniküleri

  Evet Chain Bridge köprüsünden geçtikten sonra, sırada Füniküler’ e binip Kraliyet Sarayına çıkma zamanı gelmişti. Buda kısmında kalan Kraliyet Sarayı için köprünün hemen bitişiğinde olan Füniküler (Budapest Castle Hill Funicular) doğru bir tercih olabilir. Tek yön 700 Huf, Çift yön ise 1100 Huf idi. Bizde çift yön alarak direk Sarayın bahçesine çıkıyoruz. Çıkarken ve inerken de manzaradan istifade edip çok güzel kareler yakalayarak anı ölümsüzleştirebilirsiniz. Gidiş bönüş bilet almaz iseniz eğer gözünüzde büyütülmeyecek kadar yakındır. Yürüyerek de aşağıya ulaşabilirsiniz. Bence vaktiniz var ise zamanınızı kaybolarak değerlendirebilirsiniz. Budapeşte gezilecek yerler için mutlaka bu rotayı kullanmalısınız.

  Budapeşte Gezilecek Yerler – Kraliyet Sarayı (Royal Palace) – Gellert Tepesi

  Budapeşte Kraliyet Sarayı
  Budapeşte Kraliyet Sarayı

  Fünikülerden çıktığınız zaman direk Kraliyet Sarayı‘nın bahçesine bağlanıyorsunuz. Aslında buraya çıkmak için yürüyebilirsiniz fakat Fünikülere binmeniz için bir bahane olabiliyor. Bizde öle yaparak 2 tarafı da Buda ve Peşte çok güzel bir konumdan gören Kraliyet Sarayı(Royal Palace) ye ulaşıyoruz. Bu tepenin bizim için en önemli özelliklerinden birisi de arkadaşım Tuğrul’un Tuğrul Kuşu nu görmek istemesi 😀 Ben bu güzel kalenin ve manzaranın tadını çıkartırken, bol bol fotoğraf çekerken tuğrul da soluğu adının sembolü olan Tuğrul Kuşunun yanına giderek resim çekiliyor. Kale gerçekten güzel bir tepede ve şehri tepeden gören nefis manzarasının hakkını veriyor. Özellikle akşamları kalenin manzara gören kısımlarında birkaç cafenin hizmete açılmasıyla muhteşem manzaraya karşı local müzikler eşliğinde birşeyler içebilir veya akşam yemeği yiyebilirsiniz. Bizim bu kadar çok vaktimiz olmadığı için hızlı bir şekilde kalenin detaylarını görüp diğer yerlere geçecektik.

  Budapeşte Kraliyet Sarayı - Kale
  Budapeşte Kraliyet Sarayı – Kale

  Budapeşte gezilecek yerler için Kale hakkında biraz bilgi vermek gerekirse, tarihinde kale, karargah, saray gibi amaçlar ile kullanılmış fakat şu anda Budapeşte için Tarih Sanatlar Müzesi, Ulusal Kütüphane ve Çağdaş Sanatlar Binası olarak ziyaret görmekte. Tuna Nehrinden 60 metre yükseklikte inşa edilen bu saray Budapeşte nin görülmesi gereken yerlerinden biridir. Saray 1255 yılında inşa edilmiş olup en büyük yıkımını 1686 yılında yaşamıştır. Günümüze gelene kadar defalarca restorasyon çalışmasından geçen Kraliyet Sarayı son restorasyonunu 2. dünya savaşından sonra görmüştür. İlk inşa edildiğinden sonra Kral Matyas tarafından Saray haline getirilmiştir. Sarayın diğer tarafında ise Osmanlılara karşı kazanılan zaferin sembolü olarak adına Avusturya – Macaristan İmparatoru Savoy Prensi Eugene’in heykeli dikilmiştir.

  • Macar Ulusal Galerisi web sayfası için : www.mng.hu
  • Kale Müzesi ya da Budapeşte Tarih Müzesi web sayfası için : www.btm.hu

  O kadar resim çekiyoruz ki şarjımız bitiyor ve kalenin yanındaki ufacık information standında bulunan arkadaşlardan rica ile telefonları şarja takıyoruz ve sıradaki yapıyı görmek için vakit geçiriyorduk:D Telefonların şarj işini hallettikten sonra kaleden ayrılıp Budapeşte’nin bana göre en heybetli yapılarının başında gelen Parlamento Binasını görmeye gidiyoruz.

  Parlamento Binası Nerede Nasıl Gidilir ?

  Budapeşte Parlamento Binası
  Budapeşte Parlamento Binası

  Peşte tarafında yer alan Parlamento Binası Avrupa’ nın 3. büyük Parlamento binası ünvanını elinde tutuyor. Parlamento binasının yapımı başbakan Kalman Tisza ve Franz Joseph tarafından başlatılan bir yarışma sonucunda Londra’daki Parlamento Binası esinlenerek tasarlanmış ve Neo-Gotik mimarı ile yapımına karar verilmiştir. 1884 yılında binanın yapımına başlanılmış ve bitimi 1902 yılına kadar sürmüştür. En büyük Parlamento Binası olmasının, birazdan sayacağım özellikleri ile hak ettiğini göreceksiniz. Parlamento Binasının uzunluğu 268 metre ve genişliği 123 metredir. 40milyon tuğla kullanılarak inşa edilen yapıya 500.000 den fazla işlemeli taşlar kullanılmıştır.

  Budapeşte Parlamento Binasının içerisinde 10 avlu, 13 yolcu ve yük asansörü bulunmakta. Binaya 27 kapıdan giriş yapılabiliyor, binanın içerisinde 29 merdiven kullanımı bulunmakta. Bina yapılırken 40 kg altın kullanılmıştır ve 691 adet odası bulunmaktadır. Bunun 200 odası ofis olarak kullanılmakta. Binadaki merdivenlerin uzunluğu 20 km den daha fazla ve 50 adet apartman sığabilecek bir alanı kapsıyor. Binada 242 adet heykel bulunmaktadır. Parlamento binasından çıktıktan sonra kahve içmek için arka yolu kullanabilirsiniz. Tuna Nehri’ nin girişi değilde arka tarafına geçerseniz dinlenmek ve bir şeyler içmek için cafeler bulabilirsiniz. Budapeşte gezilecek yerler arasında mutlaka görmeniz gereken bir yerdir. Hem gece hem de gündüz mutlaka ziyaret etmelisiniz.

  Budapeşte Parlamento Binası
  Budapeşte Parlamento Binası

  Margaret Adası – Margit – Sziget Nerede Nasıl Gidilir ?

  Budapeşte gezilecek yerler açısından çok önemli bir yerden bahsetmezsek olmaz diye düşünüyorum. Tuna Nehri’ nin tam ortasında yer alan Margaret Adası harika parkları, yüzme havuzları, tarihi yapıları, konserleri, festivalleri ile Budapeşte’ nin görülmesi gereken lokasyonlarındandır. 2,5 km uzunluğunda ve 500 metre genişliğindeki bu adaya tekne turları ile uğramanız mümkün. Bazı tekne turları adayı da dahil edebiliyor. Fakat kara bağlantısı olan bu adaya yürüyerek ulaşmanızda farklı keyif almanızı sağlayabilir. Özellikle yazın ada da birçok festival ve konser yapılarak adanın popüler olmasının etkileri sürüyor.

  Budapeşte Gezilecek Yerler - Margaret Adası
  Budapeşte Gezilecek Yerler – Margaret Adası

  Ada ismini Macar Kralı olan dördüncü Bela’ nın kızı Margaret’ ten alır. Dönemin kralı kızını korumak için adaya gönderir ve onun için orada bazı yapıları oluşturarak savaştan korunması sağlanır. Margaret Kral tarafından yapılan manastırda yaşar. Günümüzde ada özelikle büyük konserler ve canlı performanslara ev sahipliği yapmaktadır. Dünyaca ünlü Dj’ ler her hafta sonu adaya gelecek sürekli eğlence akışını sağlamaktadırlar. Budapeşte gezilecek yerler arasında olup sadece performanslar için bile gelinen bir bölgedir.Eğer Budapeşte seyahatinizde hafta sonu bir etkinliğe gelirseniz sakın kaçırmayın derim. Gerçekten gecenin tadı damağınızda kalabilir ve sonraki yıllar için gitme sebebinizi oluşturabilir.

  Budapeşte’ nin en önemli gezilecek yerleri yukarıda sıraladım. Fakat tabiki bu listede olmadan başka gezilecek yerler de bulunmaktadır. Kahramanlar meydanı, balıkçı tabyası, tuna kıyısındaki yahudi anıtı, Budapeşte merkez hali vb gibi.

  Budapeşte Mol Bubi Bisiklet Uygulaması

  Budapeşte gezilecek yerler listesini bu bisikletler ile gezebilirsiniz 😀 Budapeşte elektrikli scooter ve bisiklet konusunda son yıllarda oldukça gelişti. Neredeyse 200 noktada Budapeştede bu bisikletleri kullanabilirsiniz. Mobil uygulama ile bisikletlerdeki kiliti açıp kullanıma başlayabilirsiniz. Bilmeniz gereken önemli bir konu ise bisikletleri belirli noktalara bırakmalısınız. Bisiklet park noktaları yok ise farklı yere bırakırsanız 5.000 huf ekstradan ödemeniz gerekecektir. Oda ortalama 12-15 euro arasında olacaktır.

  Budapeşte Gezilecek Yerler - Mol Bubi Uygulaması
  Budapeşte Gezilecek Yerler – Mol Bubi Uygulaması

  Turistik noktaların neredeyse hepsinde bisiklet park yerleri bulunmaktadır. Bu yüzden seyahat amaçlı Budapeşte şehrine geldiyseniz farklı bir yere bırakmanıza gerek yoktur.

  Başka bir arkadaşımızın Berlin gezilecek yerler yazısı için tıklayabilirsiniz. Budapeşte gece hayatı için tıklayabilirsiniz.

  Benzer İçerikler

  7 YORUMLAR

  1. oncelikle canli resimlere baktikca tekrar gitmis kadar oldum.elinize saglik.emekliler toplugu olarak 5 kisi budapeste yolunu tuttuk. once hop on otobus turu aldik ama ne sicaktan durabildik nede turkcesinden biresey anladik,sonrasinda buradan turk rehber cocuklara ulastik. bu yasta hem tarihini ogrendik hemde cok eglendik.estergon ve cigan gecesi arti bizim favorilerimiz oldu.

   • Gerçekten Budapeşte harika ve sakin bir şehir.Tekrar gitmiş gibi olduk:) Ben gItmeden önce rehber ayarladım. Arkadaşlar süperlerdi. Havalimani transferini ve şehir turu kusursuzdu. vaktinizi iyi kullanmak için kesinlikle aynısını yapın derİm. Şehri hikayeleri ve tarihiyle gezmek çok zevkliydi. Estergona gelmişken gidin derim. Çigan gecesinde yer bulamadık bir dahaki sefere dedik…

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  - Reklam & Tanıtım -spot_img

  Diğer İçerikler