Çarşamba, Temmuz 24, 2024
spot_img
More

  Kiev Gezilecek Yerler, Fiyatlar, Nerede, Nasıl Gidilir ?

  Herkesin Ukrayna’ ya bakış açısı farklı olabilir. Kimi ucuz olduğundan, kimi bayanlarından, kimi ise yakınlığından, birçok sebepten Kiev şehrini tercih edebiliyor. Ben kiev gezilecek yerler için 10′ larca lokasyon olduğunu düşünmüyorum. Kiliseler, parklar, bahçeler, heykeller vb. aslında birbirinin aynısı. Bu tarz ülkeler turistleri çekebilmek ve fazla konaklamalarını sağlayabilmek için alternatif yerler üretirler. Kiev gezilecek yerler listesine tek tek geçmeden önce biraz sohbet edelim istiyorum. Ucuz olmasına ucuz fakat Ukrayna’ nın en pahalı şehridir. Sokaklarında Porsche ve benzeri lüks araçlarında olduğu tek şehirdir. En fazla nüfusa sahip sürekli yeni binaların yapıldığı ve içinden nehir geçen başkenttir Kiev.

  Gogol’ ün kankası, üniversiteler şehri ve yeşille dosttur Kiev. Marlboro 1, Sobranie 2, litrelik votkanın 2-3, biranın 1 dolar olduğu şehirdir Kiev. Sanata düşkün, herkesin yaşamaya çalıştığı, öğretmenin 90 dolar aldığı, bit pazarlarında sökülmüş eğri-büğrü çivilerin satıldığı, kızların yabancı erkekler ile evlenip ülkeyi terk ettiği, hepsinin Tarkan şarkılarıyla büyüdüğü, Antalya’ ya bir hafta tatile gelebilmek için 1 sene para biriktirmek zorunda olduğu ve hak etmediği gibi yaşayanların ülkesidir. Sözü fazla uzatmadan Kiev gezilecek yerler kısmına artık geçebiliriz.

  Kiev Gezilecek Yerler – Hava Alanları ve Şehre Ulaşım

  Ukrayna Havaalanları ve Mesafeleri
  Ukrayna Havaalanları ve Mesafeleri

  Kiev’ de toplamda iki tane hava alanı bulunuyor. Birisi şehrin dışında diğeri ise 9 km yi bulmayan yakın mesafede. Uçuşunuza göre Zhulyani (9km) yada Boryspil (33km) hava alanlarına ulaşım sağlayabilirsiniz. Zhulyani den Arena City dediğimiz merkeze ulaşım 60-70 grivna civarı tutarken, Boryspil Havaalanından ulaşım ise 250-450 grivna arasındadır. Unutmayın ki Ukrayna’ da pazarlık çok önemlidir. Günün belli saatlerinde oluşan trafikten dolayı bazen yolculuk süreniz 45 dakika 1 saat sürebiliyor. Son 1 yıldır popüler olan Uber uygulaması ile hem havaalanı hemde şehir içi ulaşımı deneyebilirsiniz.

  Kiev’ de Nerede Kalınır – Fiyatlar ?

  Arena City Kiev Nerede Kalınır, Fiyatlar ?
  Arena City Kiev Nerede Kalınır, Fiyatlar ?

  Kiev ile ilgili fazla plan program yapamamıştım. Amsterdam dönüşü 2 gün dinlenip çantamı sürüp yola koyulmuştum. Hiç görmediğim internet üzerinden tanıştığım Hakan ile Kiev’ de buluşacaktık. Kendisi beni web sitem üzerinden bulmuş ve Boracay’ da telefon ile kısa bir konuşma yapmıştık. Gel zaman git zaman hadi birlikte bir yerlere kaçalım fikrini sürekli duysam da kabul ettiğim bir tarz değildi. Ama nedense farklı bir ışık görüp hadi gidiyoruz dedim bende 😀 Madem bu seferlik böyle bir şey yapacaktım o zaman bütün programları Hakan’ ın çıkartmasını istedim. Zaten araştıracak çok fazla zamanımda yoktu. Hakan’ ın heyecanı beni mutlu ediyordu. Ev işini halletmiş ve bana tam merkezde ev kiraladığını söylemişti. Kiev gezilecek yerler kısmını tam ilgilendiren konulardan biri konaklama, ev, otel fiyatlarıdır.

  Arena City’ nin tam yanındaki binada 2 oda bir salon ev kiralamıştık. Günlük ücreti 50 dolardı. Aslına bakıldığında çok uygun değil ama önemsenecek bir rakamda değildi. Kişi başı 25 dolar. Arkadaşlar Arena City’ e ne kadar yakın olursanız taksi ve ulaşım araçlarına o kadar uzak olursunuz. Tabi ki gezilecek yerlerin tamamı burda bulunmuyor ama en çok vakit geçireceğiniz alan bu bölge içerisinde. Hostel fiyatları 10 dolar, oteller 30- 40 dolar ve üzerinde devam ediyor. Ev yada herhangi bir konaklama için merkeze yakınlığınız her zaman önemlidir. O yüzden Arena City fikrini unutmayın. Kiev gezilecek yerler için merkezi lokasyonlarda konaklamanızı tavsiye ederim.

  Hakan ile buluştuk ve ilk yüz yüze selamlaşmamızı gerçekleştirdik. Eve gidip biraz uyumam gerekiyordu. Gezi ve gece hayatı için enerji toplamalıydım. Kendisi 1 gün önceden geldiği için beni alıp eve yerleştim. Artık karnımızı doyurma zamanı !

  Kiev Yeme İçme ve Fiyatları – Nerede ?

  Yarım saat 45 dakikalık bir dinlenmeden sonra kendimi toplamıştım ve şehir gezi planı oluşturup gezmeye başlayacaktık. Dediğim gibi yemek kısmı pek takılacak konular arasında olmamalı. Tekrar altını çiziyorum Arena City’ e ne kadar yakınsanız işiniz o kadar kolay olacaktır. Arena City içerisinde bulunan Vapiano, The Cake Cafe ve Burger Bar yeterince alternatif sunuyor. Tam Arena City içerisine girmeden karşı kaldırımında ise Azeri bir restoran var. Burada da Türk yemeklerini yiyebilirsiniz. Biz tercihimizi Vapiano ve The Cake’ den yana kullanıp ağırlıklı olarak buralarda vakit geçirdik. Şehirde Mc Donald’s vb. yerleri de bulmak mümkün. Özellikle Ocean Plaza denilen Kiev’ in alışveriş merkezinde fazlaca seçenekler bulmanız mümkün. Biz bir ara Çin restoranında denemeler yapmıştık. Klasik AVM mantığında en üst kat restoran olarak ayrılmış. Tabi bunların dışında birazda yerel mutfaklarından ve neler yiyeceğinizden bahsetmek gerekir. Yeme içme konusuda kiev gezilecek yerler konusuna girdiğinden biraz mutfaklarından bahsedelim

  Ukrayna Yemeklerinden – Borsch Çorbası

  Borsch Çorbası - Ukrayna Yemekleri
  Borsch Çorbası – Ukrayna Yemekleri

  Ne kadar Ukrayna yemeği olarak bilinse de aslında kendisi Rus mutfağından çıkmaktadır. Ama sadece Rusya da değil Ukrayna, Romanya, Belarus, Macaristan ve Moldova mutfağında da bulunmaktadır. Rusların kışlık çorbasıdır kendisi. İçerisinde sebze ve et bulunur. Et olarak domuz veya dana koyulur. Üzerinde yoğurda benzer tatlı ve sarımsaklı ekmek vardır. İçine ne varsa attıkları ve rengini de pancardan aldığı denenmesi gereken bir lezzettir. Yapılırken mutlaka pancar olma zorunluluğu yoktur ama renk alması için yada pancar ile birlikte pişirenler de vardır.

  Ukrayna Yemeklerinden – Varenyky

  Varenyky
  Varenyky

  Ukrayna yemekleri arasında bulunan Varenyky, hamurdan yapılan bir yemek türüdür. Şekil itibari ile mantıya benzetilse de aslında çok daha büyük halidir. Restoranlarda söylediğiniz zaman kimi 5-6 parça kimi 8-10 parça şeklinde getirir. İçerisinde patates, mantar, et bulunur. Tuzlu tatlı arasında bir yemektir. Haşlanarak pişirilir. Özbek mantısına da benzetilir. Üzerine vişne bazı yerler de çilek koyarak servis eder.

  Yukarıda saydıklarım normal yol üstü ve özel biri ile vakit geçirebileceğiniz mekanlardan değildi. Şimdi yazacağım yer ise şarap kadehinin 500 grivna’ dan başladığı, Canlı müziğin olduğu, lüks bir mekan olacak.

  Kiev Gezilecek Yerler – Grill do Brasil Brezilya Restoranı Nerede ?

  Ukrayna’ nın genelinde meşhur olan restoran zincirlerinden birisi. Genelde sınırsız menüleriyle ünlüdür. Eğer 2 yada 3 kişi iseniz masadaki herkesin sınırsız istemesi ile servis açılıyor. Yani 2 kişi sınırsız isteyip 1 kişi menüden bir şey yiyemiyor. Patlayana kadar yiyebilirsiniz. Ukrayna’ nın diğer şehirlerinde olduğu gibi Kiev’ ne yenir kısmı için gidebilirsiniz. Video çekimlerimin son gününde model arkadaşa jest olsun diye gitmiştik. Fiyat olarak kişi başı 10 dolar. Fakat her şehirde fiyat aynı değildir. 1 ay öncesinde Lviv’ de 180 grivna idi. Kiev’ de ise 300 grivnaya yakındı. Siz genede ortalamanın 10 dolar civarı olduğunu düşünebilirsiniz. Bu söylediğim fiyatlara içecek dahil değildir. Hiç durmadan servis yaptıkları sunum tarzları var. Önünüze getirdikleri yuvarlak bardak altlıkların bir taraf kırmızı bir tarafı yeşildir. Siz kırmızı tarafını çevirene kadar servisleri devam ediyor. Bence gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz. Ayrıca restoran gezilecek lokasyonlara oldukça yakın bir alandadır. Kiev gezilecek yerler için yakın ve uygun fiyatlı bir restorandır.

  Kiev Gezilecek Yerler – Bağımsızlık Meydanı (Maidan Nezalezhnosti)

  Kiev Gezilecek Yerler - Bağımsızlık Meydanı
  Kiev Gezilecek Yerler – Bağımsızlık Meydanı

  Kiev gezilecek yerler dışında buluşma noktası olarak belirleyebileceğiniz meydandır. Kiev’ in Bağımsızlık Meydanı’ dır. Turistlerin geldiğindeki uğrak noktaların başında gelir. Dnipro nehri yakınında bulunması yol üstünde geçerken görebileceğiniz bir alandır. Arena City’ den çıkıpta sağa donup Dnipro Nehri’ ne doğru yürüdüğünüzde, 10 dakika sonra sizi karşılayacaktır. Meydanda bulunan uzun yapı Kiev’ in koruyucu meleğini simgeliyor. Burada dikkat etmeniz gereken nokta yanınıza gelen kostümlü arkadaşların sizlerle resim çektirmek istemesi. Üniversite öğrencisi olduklarını söylüyorlar ve para karşılığında resim çekiliyorlar. Şirinliklerine fazla aldanmadan 1 dolar verebilirim derseniz eğer sonradan 100 – 150 grivna gibi rakam söylediklerinde şaşırmazsınız. Bunun dışında keyifle resimlerinizi çekebilirsiniz. Bağımsızlık Meydanı’ nın sokak görüntüsünü izlemek için tıklayabilirsiniz.

  Khreshchatyk (Kreşçatik) Caddesi Hakkında

  Kreşçatik Caddesi
  Kreşçatik Caddesi

  Çok fazla uzaklaşmadan kiev gezilecek yerler alternatiflerine devam ediyorum. Bağımsızlık Meydanı’ nın da üzerinde bulunduğu cadde şehrin en popüler caddesi olarak geçiyor. Gündüz ve gece hayatın aktığı caddedir. Kiev’ e gidenlerin bu cadde üzerinde bulunmamaları oldukça zor. Mutlaka yolunuz buradan geçecektir. Etrafında cafe ve restoranların olduğu ve aynı zamanda alışveriş mağazalarının da yan yana dizildiği 1,5 km lik bir alandır. Özel günlerde ve hafta sonlarında araç trafiğine kapatılarak gösteri ve şenlik alanı olarak kullanılır. Khreschatyk Caddesi üzerinde gezerken görkemli ve eski binalar dikkatinizi çekecektir. Çok fazla abartmamak gerekir ama Kiev’ e simge olmuş en popüler caddesidir. Caddenin sonuna doğru gidildiğinde nehre ulaşmış olursunuz.

  Kiev Gezilecek Yerler – Chernobyl National Museum Nerede ?

  Kiev Chernobyl National Museum - Kiev Gezilecek Yerler
  Kiev Chernobyl National Museum – Kiev Gezilecek Yerler

  Adres: Khoryva Ln, 1, Kyiv, Ukrayna, 02000.
  Kiev gezinizde görmeniz gereken müzelerden bir tanesidir. Metro ile ulaşımı kolay sağlayabilirsiniz. Chernobyl de yaşayan insanların hatıralarını görebilirsiniz. Müzeye giriş ücretlidir. İsterseniz rehber eşliğinde de dolaşım sağlayabiliyorsunuz. Fakat bu biraz uzun sürmektedir. Müzede ilginizi çekecek görseller var fakat sunum kısmında fazla gösterişli olamamışlar. Eğer Kiev’ de fazla bulunacaksanız gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.Adres: Khoryva Ln, 1, Kyiv, Ukrayna, 02000.
  Kiev gezinizde görmeniz gereken müzelerden bir tanesidir. Metro ile ulaşımı kolay sağlayabilirsiniz. Chernobyl de yaşayan insanların hatıralarını görebilirsiniz. Müzeye giriş ücretlidir. İsterseniz rehber eşliğinde de dolaşım sağlayabiliyorsunuz. Fakat bu biraz uzun sürmektedir. Müzede ilginizi çekecek görseller var fakat sunum kısmında fazla gösterişli olamamışlar. Eğer Kiev’ de fazla bulunacaksanız gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

  Chernobyl Turu Nerede, Nasıl Gidilir ?

  Chernobyl - Kiev Gezilecek Yerler
  Chernobyl – Kiev Gezilecek Yerler

  Şimdi size gerçekten farklı bir şeyler görmek istiyorsanız, Ukrayna’ nın en önemli bölgesi ve farklı gezilecek yer lokasyonu Chernobyl’ den bahsedeceğim. Buraya ayrı bir başlık atacağım fakat kısa bir bilgi vermek istedim. Ukrayna’ ya ait en farklı lokasyon diyebilirim burası için. Hayalet şehir olarak bilinir. Bölge Kiev dışında bulunmaktadır. Belarus sınırına 20 kilometre yakınlıktadır. Kiev’ in ise 130 km dışındadır. Patlamanın olduğu bölgede hastane, üniversite, cafeler ile birlikte 50.000 kişinin yaşadığı bir alan inşa edilmiş.

  Çernobil Gezisi - Nerede - Nasıl Gidilir ? - Kiev gezilecek yerler
  Çernobil Gezisi – Nerede – Nasıl Gidilir ? – Kiev gezilecek yerler

  Tabi şuanda gittiğinizde de göreceksiniz terk edilmiş bir şehirdir. Türkiye’ den de aratırken Çernobil yazmanız yeterli olacaktır. En önemli turlarınızdan birisi olacaktır. Bütün gününüzü ayırmanızı tavsiye ederim. Çok daha fazla detayı Çernobil gezisinde ayrı kaleme alacağım.
  Kiev gece hayatı için tıklayabilirsiniz

   

  Benzer İçerikler

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  - Reklam & Tanıtım -spot_img

  Diğer İçerikler

  Özellikle vizesiz oluşu tercih edilen seyahat noktalarındandır. Fiyatlar Türkiye kıyaslamasına göre normaldir. Ne çok ucuz ne de çok pahalıdır. Dikkat edilmesi gereken şehirlerden olmasının dışında her şeyin pazarlık yapılarak teyit edilmesi gerekir. Ortalama 3 gece konaklama yeterli olacaktır.Kiev Gezilecek Yerler, Fiyatlar, Nerede, Nasıl Gidilir ?