Perşembe, Mayıs 30, 2024
spot_img
More

  Lizbon Sintra Gezilecek Yerler – Portekiz

  Sintra, Portekiz’ in Lizbon şehrine bağlı 400.000 kişilik nüfusa ait şirin ve doğa harikası bir bölgedir. Sintra gezilecek yerler yazımıza başlamadan önce nasıl gideceğiniz hakkında bilgi vermek gerekirse; Lizbon’ dan yaklaşık 45 dakikalık bir tren yolculuğu ile bölgeye ulaşmanız mümkün. Gidiş dönüş 3 Euro ya Lizbon’dan Sintra’ ya gidebilirsiniz. Lizbon’ u gezeceklere en büyük tavsiyem mutlaka Sintra ve Cabo do Roca ya gitmeleridir. Bu yazımda biraz Sintra’ nın güzelliklerinden bahsedelim.

  Sintra kendine özgü plajları, şatoları, parkları, cafeleri lüks otelleri, tarihi ve huzur veren doğasıyla dünyanın her yerinden turist çeken önemli bir bölgedir. Sintra gezilecek yerler için 1 gününüzü dolu dolu ayırdığınızda görülecek yerleri gezebilirsiniz. Fakat plajlarına ve çevresini de gezmek isterseniz 2-3 gün kalmanız gerekmektedir. Yavaş ve sakin bir hafta sonu için Sintra bölgesini tercih edebilirsiniz.

  Lizbon Rossio tren istasyonundan yolculuğa başlayarak şehrin dışını keşfetmeye ve farklı mimariye doğru ilerliyoruz. Artık binaların yerini villaların aldığı yolculuk sonunda ufak Sintra tren istasyonuna varıyoruz. İstasyondan inip 3 dakika yürüdükten sonra tabelaları göreceksiniz. Yapmanız gereken sola doğru ağaçların ve ormanın içerisinden geçerek Sintra meydana ilerlemeniz. Yaklaşık 10 dakika yürüdükten sonra ister şatolara çıkan otobüse isterseniz de cafe restoranlara girebileceğiniz asıl merkeze ulaşmış olacaksınız. Eğer gittiğiniz saat geç değilse bir şeyler içip manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

  Sintra Gezilecek Yerler – Pena Sarayı – Pena Palace – Nasıl Gidilir ?

  Sintra Pena Sarayı Nerede
  Sintra Pena Sarayı Nerede

  Sintra gezilecek yerler hakkında ilk noktalardan birisi tabiki meşhur şatolarını gezmeniz.Pena Sarayı (Pena Palace) içlerindeki en önemli ve güzel olanıdır. Yürüyerek çıkabileceğiniz gibi shuttle ile de yukarı çıkabilirsiniz. Benim tavsiyem ise shuttle ları kullanmanız yönündedir. Sebebi hem az yorulmuş olacaksınız hemde zamandan kazanıp bir sonraki rotanıza Capa do Roca’ ya gitmek için gününüzü öldürmemiş olacaksınız. Unutulmamsı gereken önemli bir konu eğer yürümeye kalkarsanız ortalama 45 dakika 1 saat yukarı tepeye doğru çıkacak olmanızdır. Shuttle lar sürekli merkezden kalkmakta ve fiyatları ise 5euro dur.

  Lizbon Sintra Yemek Fiyatları
  Lizbon Sintra Yemek Fiyatları

  Pena Sarayı’ nın önüne geldiğinizde bilet almanız için yapılmış ufak ağaç kulübeleri göreceksiniz. İçeri giriş için 13 euro ödemeniz gerekecektir. Sonra orman yolundan kaleye doğru çıkmanız gerekir. Yaklaşık resim de çekeceğinizi hesap edersek ortalama 10-15 dakika içerisinde muhteşem güzellikteki Pena Sarayı’ na gelmiş olacaksınız. İçerisini gezdikten sonra kale içerisinde gene manzaraya karşı birşeyler içmek için cafede oturabilirsiniz. Birazda oranın tadını çıkartın derim ?

  Sintra Quinta da Regaleira Nerede
  Sintra Quinta da Regaleira Nerede

  Sintra Gezilecek Yerler – Quinta da Regaleira Sarayı Nerede ?

  Sintra Quinta da Regaleira Nerede
  Sintra Quinta da Regaleira Nerede

  Sintra bölgesindeki gezilecek yerleri belirtirken ara ara kısa bilgiler vermeye devam edeceğim. Büyük depremde etkilenen yerlerden olmasına rağmen restorasyon görmüş ve tarihi yapısı bozulmadan yenilenmiştir.

  Özellikle Sintra bölgesi romantizm yaşamak isteyenlerin tercihi haline gelmiş. Doğa ile iç içe tarihi otel ve yapıları ve kendine özgü 10 larca plajı ile sakinliği seçenlerin uğrak noktalarından birisidir.

  Quinta da Regaleira Sarayı 1697 yılında yapılarak tüccarlar tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmış. Sonrasında da başkası tarafından satın alınarak İtalyan bir mimara restore ettirmiş. Bu şekilde devam ederek 1998 yılında halka açılarak gezilmesini özellikle önerdiğim lokasyonlardan biridir.

  Sintra gezilecek yerler arasında özellikle görmenizi istediğim içerisinde 27 metre uzunluğunda bir kuyu bulunuyor. Kuyu ama su yok içerisinde. Sırf bu kuyuyu görmeye turistler oluyor. Adına “Ters Kuyu” “Ters Kale” de denilebiliyor. Araştırırken bunlarıda yazabilirsiniz. Sadece bu kuyu ile bitmiyor tabi içerisi mimari, peyzaj ve doğal güzellikleri ile 2-3 saatinizi çalabilir. İçeriye giriş 6 euro.

  Sintra Gezilecek Yerler – Monserrate Sarayı Nerede ?

  Monserrate Sarayı Nerede
  Monserrate Sarayı Nerede

  Sintra için boşuna masal şehir denmiyor bence ? Monserrate Sarayı her gün saat 10:00 ile 17:00 arasında açık ve girişte yetişkinler için 6 euro çocuklar için ise 5 euro almaktadır. Ufak olmasına rağmen sevimli ve önemli bir tarihe sahiptir. Ticaret döneminde önemli zenginlerin kaldığı saraydı. 1949 yılından sonra devlet tarafından halka açılarak giriş yapılabilmektedir. Özellikle bahçeleri ve peyzajı ile ön plana çıkan saraylardan birisidir.

  • Portekiz Avrupa kıtasın da bulunan en ucuz ülkelerden birisi olmasına rağmen Sintra’ da bazı otellerin gecelik fiyatları 2000 dolara kadar çıkmaktadır.
  • Sintra’ nın bir başka güzellikleri arasında ise plajları yer almaktadır. Kendine özgü keşfedilmeyi bekleyen kumsallarına uğramanız gerekir.
  • Sintra ve Cabo da Roca bölgesine minimum 1 gün ayırmalısınız.
  • Özellikle sabah gitmenizde ve kaleye çıkarken ring araçlarını kullanmaya dikkat edin. Çünkü yoğun dönemlerde tepede çok fazla sıra bekleyeceğiniz için tüm enerjinizi tepeye çıkmak için kullanmayın. Shuttle fiyat 5 euro dur. Çıkışta ve inişte kullanabilirsiniz.
  • Mutlaka fotoğraf makinası ile gitmenizde fayda var.
  • Lizbon – Sintra arası ortalama tren ile 45 dakika sürmektedir.
  • Sintra Cabo da Roca arası da ortalama 45-50 dakikadır.
  • Gününüzü 2 ye bölüp öğleden sonra gün batımı için mutlaka Cabo da Roca da olun .

  Cabo da Roca gezi notları için tıklayabilirsiniz.

  Benzer İçerikler

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  - Reklam & Tanıtım -spot_img

  Diğer İçerikler