Lviv Hakkında Bilmeniz Gerekenler – Tavsiyeler

23
4963
Lviv hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir ?
Lviv hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir ?

Herkese selamlar. Bu yazımı yazmamdaki amaç tamamen Ukrayna hakkında bildiklerinizi gözden geçirmeniz için olacaktır. Her gün gelen 10 larca maili cevaplarken sorulan soruların genelinde, aslında sizden önceki giden insanların deneyimleri ve size aktardıkları yanlış bilgiler yatıyor. O kadar farklı ve yanlış anlatılan, kulaktan dolma, şehir efsanesi olmuş hikaye var ki bazen ben bile şaşırıp kalıyorum. (Ben bile derken Ukrayna’ da tanıdığım bürokrat, polis, avukat, acenta ve işletme sahiplerinin dışında yerel yaşayan Ukrayna vatandaşları bulunmasına rağmen) Bildiğiniz her şeyi unutun ve aşağıda yazdıklarımı dikkatlice okuyun. Tamamen tavsiye niteliğinde olup ciddiye alıp yada almamak sizin elinizdedir.

Arkadaşlar öncelikle Ukrayna bir Tayland değildir. Tayland’ a gittiğinizde parayla birine sponsor olup ta istediğiniz kadar birlikte olabilir, istediğiniz gün kadar yanınızda dolaştırabilirsiniz. Bu düşünce ile Ukrayna’ ya giden ve kendisinden sonra gidecek arkadaşları düşünmeyen o kadar fazla olay yaşanmıştır ki artık Türk vatandaşlarına göre kurallar oluşmuştur.

Gece kulüplerinde gözümün önünde masa masa gezip kızlara bişi sorupta istediği cevabı alamayan arkadaşı en sonunda güvenlik görevlileri dışarı çıkartmak zorunda kalmıştır. Hatta güvenlik görevlilerin nezaketine ben bile şaşırdım.

Yanından geçen bayanı masasına çekenden, tuvalette taciz edenine kadar gördüğüm bu olaylar atık sitemde yazmam gereken bir başlık haline geldi. Son 1 senede yaşanan olaylar ve Ukrayna’ da yaşayan polis dostlarımın, Türk vatandaşlarının karakola nasıl düştüklerini anlatınca, sizlerinde gitmeden önce bilgilenmesini istedim.

Ukrayna’ da gece çağırdığınız tüm bayanların kaydı polislerde vardır. Ülkede cinsellik legal değil İLLEGAL dir. Çok yüksek para ve hapis cezası vardır. Fakat bir Ukraynalı polisin 3.000 grivnaya çalıştığını (120-130 dolar) ve bahşişi seven türklerin zaaflarını da çok iyi bildiğini düşünürsek kazancını arttırması zor olmamaktadır. Semt semt, mahalle mahalle her bölgenin bir polisi vardır. Sizin gece büyük heyecanlar ile odanıza çağırdığınız bayanın her mahalledeki sorumluda kaydı ve bilgisi vardır.

Bayanlar sizin odanıza geldikten yarım saat sonra sizler için; benim paramı çaldı diye polis çağırıp üstüne birde cebinizde yada odanızda uyuşturucu ile yakalatması, sizin o ülkedeki tatilinizi 5.000 dolara fırlatabilir. Karakola gittiğinizde ise ingilizce bilmeyen polisler ile sizler arasındaki yaşananları yaşamak istemezsiniz diye düşünüyorum. Sonra orada yaşayan Türkleri çağırıp tercüme vs. işlemleri ile tüm tatiliniz zehir olacaktır.

Ukrayna’ daki en iyi gece kulüplerinden birisi olan Fashion Club’ tan tutunda şehrin farklı yerlerindeki kulüplere kadar ödeyeceğiniz rakamlar artık sizlere özel dikilmiş ceket gibi 2 katına çıkmıştır. Loca fiyatında anlaşmış olsanız bile bir bakmışsınız farklı bir hesapla karşınıza gelmekteler. Özellikle bunun 1 yılda oluşturuğunu unutmayalım. Lviv şehrinin pahalılaşmasını sağlayanlardanız artık.

Ukrayna’ da 100 grivna çok büyük para arkadaşlar. Oradaki kişinin 1 günlük çalışma parasına denk gelmektedir. Oda şanslı ise iş bulduysa. Uçaktan inen her arkadaşımızdan bahşiş isteyen yada gece kulüplerinde olmayan rezervasyon sisteminin, kapıdakiler tarafından uydurulup ta sizden para almalarına kadar sistem inanılmaz şekilde bize göre uydurulmuştur. Havaalanı şehir merkezi arası 60 – 65 grivna tutarken 150 grivnadan başlayıp değişik fiyatlar istemektedirler. Aradaki fark bizlere göre 8-10 tl diye düşünüp “amaaaan ne olucak” dediğimiz sürece bu sistem şehrin her tarafına yayılmış ve “nasılsa para var daha fazla diyelim de pazarlıkla ineriz” gibi düşüncelere yol açmıştır. Bu gittiğiniz gece kulüplerinde ve turistlik olan her yerde bu hale gelmiş durumdadır. Sizler gece otelinize bayan çağırdığınızda aradan yarım saat geçtikten sonra odaya polis yada polis kıyafetli birilerinin girmesi artık anormal bir hale gelmemiştir. Bu şekilde ve bu vizyonla gitmeye devam edilirse artık her gidenin başına gelebilecek bir durum haline gelmesi kaçınılmaz olacaktır.

Gece kulüplerinde yanınıza sadece bayanlar değil erkeklerde gelebilir. Nasılsın, iyimisin gibi arkadaşça başlayan sohbetlerde gecenin sonunda
+”ya dostum bizde çok kız var, biz kız arkadaşlarımızı alalım sizin evde takılalım mı?” diye devam eder.
Ama yanlarında gelirken uyuşturucu vs. getirebileceklerini unutmayın. O yüzden ev kiralayan arkadaşlar bu konuda çok dikkatli olmalıdır.

Lviv Ukrayna’ nın en batılılaşmış şehridir. Turizm için çok önemlidir. Bayanları da sokak kadını değillerdir. Her ülkenin her şehrinde olduğu gibi bu işin ticareti yapılmaktadır ama genelleme olarak böyle bir oluşum yoktur. Hiçbir Ukrayna’ lı bayan kollarını açıp ta sizi beklememektedir. Tam aksine bizlerin olmadığı gece kulüplerini tercih etmektedirler. Bir önceki yazımda söylediğim gibi Ukrayna’ da yaşayan erkek ve bayan nüfusu eşittir. Bu şehirdeki bayanların oranı %85 gibi uydurma ve yalan haberlere inanmayın. Vikipedia yı okuduğunuzda zaten göreceksiniz.

Buraya benzer 20 tane daha örnek yazabilirim ama ana mesajı aldığınızı düşünerek çokta şevkinizi ve keyfinizi bozmak istemem. Sadece doğru yerlerde doğru insanlar ile bulunmanız harika vakitler geçirmenize engel olmayacaktır. Bu yazdıklarım sadece tavsiye niteliğindedir. Başınıza kesin bu bu olaylar gelecektir diye bir kaide yoktur. Ama son 1 yıl içerisinde aldığım telefonlar ve seyahat sonrasında ulaşıp paylaşan arkadaşların tecrübeleri ile sizlere aktarıyorum.

23 YORUMLAR

 1. Abi gerçekten hayranınız senin.İş arkadaşlarımla tanışmak istiyoruz.Yaklaşık 7-8 kişi ukraynada eğlenmek istiyoruz, bize yardımcı olurmusun.Şimdiden teşekkür ederiz.

 2. levent bey merhaba.gerçekten çok önemli ilgiler vermişsiniz.Benim sorum ise, tavsiye edeceğiniz başka sehirler varmıdır. yani ukraynada yada rusyada bilinmeyen nerelere gitmemiz gerekir. teşekkürler

 3. lvive gitmek isteyen birkez daha düşünsün,büyük hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz,paranız cebinizde kalsın sonra pişman olmayın.Türkler istila etmiş nefret ediyor halk Türklerden,şehrin tek yani ucuz yeme içme gerisi boş.

 4. Merhabalar Levent;

  Yazılarını beğenerek ve heyecanla okuyup takip ediyorum..Yaptığın iş çok güzel ve kültür seviyesini yukarı taşıyan işler gitmeden okuyarak bile o bilgiyi bizlere aktarabiliyorsun..Şöyle bakıyorum ya gurmeciler yapıyor fakat detaylı bilgi yok yada gece hayatı sadece ile ilgili yazılar fakat sitende bunların hepsi içinde makalelerin var..Yurtdışına çıkmak isteyen bir insanın sana danışacağı ve cesaretleneceği çok konu var… Ellerine sağlık başarılarının ve yazılarının devamını gönülden bekliyorum

 5. Levent bey merhaba ukraynaya gezi amaçlı gitmeyi düşünüyorum ama kafamda deli sorular var en önemliside ingilizce bilmiyorum gittiğim zaman ne gibi zorluklarla karşılaşırım bide ukraynada ingilizce bilen insan çokmu fazla. Biliyorum çok saçma sorular sordum ama cevabiniz için teşekkür ederim

  • Merhabalar, Hem ingilizce hemde Rusça bilmiyorsanız nasıl iletişim kuracaksınız. Yani ulaşım, yemek, konaklama kısmında nasıl iletişim kurmayı düşünüyorsunuz ? Türkçe bilen bir rehberden destek almanız gerekir ozaman.

 6. Ukrayna’ya kimlikle girişler başladıktan sonra daha da bozulacak sanırım. Bence yurtdışına tatile gidecekleri bir sınava felan tabi tutmak lazım. Yoksa yakında hiçbir yere bizi almayacaklar.

 7. Levent bey merhaba, Kiev’e gitmeyi planlıyorum. Yanıma grivna almam gerekli mi? Bunun dışında dolarla gitmeyi düşünüyorum. Şehir içindeki herhangi bir döviz bürosundan rahat şekilde alabilir miyim? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Merhabalar, yanınıza dolar almanız yeterlidir. Bir kısmını hava alanında bozdurun taksiyle şehre gidecek kadar yanınıza almanız yeterlidir. Gerisini zaten merkezde bozdurursunuz.

 8. 3 mayıs 2017 – 7 mayıs 2017 lviv de olacağım daha sonra kiev ve belarusa geçecem. Lviv ve diğer yerlerde hangi hostellerde kalmamı önerirsiniz? Şehir Merkezinde olmak hep tercihim olmuştur.teşekkürler.

CEVAP VER

*