Pazartesi, Temmuz 22, 2024
spot_img
More

  Kapadokya Yamaç Paraşütü – Peri Bacalarına Yukarıdan Merhaba Deyin

  Adrenalin olacak, yamaç paraşütü olacak, Türkiye’ de ilk ve tek olacak ve ben olmayacağım. Yazması bile inanılası gibi değil 😀 Kapadokya yamaç paraşütü faaliyeti ve organizasyonu için size ilgi çekici bir paylaşımda bulunacağım. Türkiye’ de değil dünyada dillere destan Kapadokya bölgesi, bilindiği üzere hep balon ile nam salmıştır. Yurt dışında yaptığım seyahatlerde şehrin adını bile bilmezler iken “ya orda bir yer var balonlar uçuyor orası neresi” gibi sohbetler ile karşılaşırdım. Fakat bu sefer size anlatacağım olay, adrenalini tarih ve görsel şow ile birleştiriyor. Artık duyarsanız kapadokya yamaç paraşütü turu varmış diye sakın şaşırmayın.

  Kapadokya Yamaç Paraşütü Nerede Yapılıyor ?

  Arkadaşlar kapadokya yamaç paraşütü uçuşları meşhur Çavuşin kilisesinin tam karşısındaki, Çavuşin ilkokulunun hemen yanında yapılıyor. Göreme ile Avanos yolu arasında bulunuyor ve yolda ilerler iken tepenizde yamaç paraşütlerini görebiliyorsunuz. Zaten işin sırrı da burada yatıyor. Bir tepe yada yükseklik bulunmadan bu adamlar bunu nasıl yapabiliyorlar ?

  Yurt dışında geliştirilen bir cihaz ile araca uzaktan vinç sistemi ile bağlı pilot ve yolcu var. Araç yerden sizi koşturmadan havaya kaldırıyor ve 550-850 metreler arasında yüksekliğe çıkıyorsunuz. Sanmayın ki bu parasaling. Tamamen yamaç paraşütü uçuşu yapıyorsunuz ve hatta akrobasi uçuşları da mevcut.

  Kapadokya Yamaç Paraşütü Uçuş Süresi Nedir ?

  Bire bir içinde bulunduğum organizasyonlarda birden fazla uçuş yapma şansım oldu. Uçuş süresi her yaptığım uçuşta farklılık gösterdi. Sebebi çok basit. Bazı uçuşlarda akrobasi yaptık bazı uçuşlarda ise özel uçuş adı altında fotografik süzülüşler ile manzaranın tadını çıkarttık. Ama normalde yaptığımız uçuşlar 8 – 13 dakika arasında. Özellikle yamaç paraşütü gibi adrenalin yüklü bir spor düşünüldüğünde bu gayet dolu dolu zaman geçirmenizi sağlıyor. Mesela bir uçuşumuzda 20 dakika havada kalarak harika videolar çıkarttık. Dediğim gibi tamamen özel bir cihaz ile havalandığınızdan süreyi de ayarlamak hiç zor olmuyor. Havada video ve fotoğraflarınız çekilerek isterseniz bunu da alabiliyorsunuz.

  Kapadokya Yamaç Paraşütü - Uçuş Süresi
  Kapadokya Yamaç Paraşütü – Uçuş Süresi

  Görsel show dan bahsedecek olursak; bölgedeki popüler yerlerin hepsini görme imkanınız oluyor. Örnek vermek gerekirse, Paşa bağları, Zelve, Uçhisar, Göreme, Çavuşin ve daha fazlasını havadan izleyebiliyorsunuz. Kaldı ki uçuş pisti zaten peri bacalarının olduğu alanda kalıyor. Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var kar kış demeden hava koşulları el verdiği ve risk olmadığı sürece uçuluyor. Yani Ocak ayında bile uçuş yapabiliyorsunuz. Buda bölgeye girmek için büyük bir alternatif sunuyor. Kapadokya yamaç paraşütü uçuşları Göreme Bölgesinden yapılmaktadır. Çavuşin Kasabası karşısından.

  Kapadokya Yamaç Paraşütü Fiyatı Ne Kadar ?

  Kapadokya Yamaç Paraşütü Fiyatları
  Kapadokya Yamaç Paraşütü Fiyatları

  Gelelim en önemli sorulardan birisine. Kapadokya yamaç paraşütü fiyatı 100 dolar olarak düzenlenmiş. Fakat türk misafirlerine farklı bir fiyat politikası izliyorlar. Fiyat politikasında yapmış oldukları ARGE çalışmaları ve yurt dışı makina üretimi ve uçuş maliyetinin çok yüksek olması belirleyici etken olmuş.

  Benimde katıldığım gün yapmış oldukları çok özel bir organizasyon vardı. Benide konuk edip ağırladıklarından dolayı ayrıca kendilerine teşekkür ediyorum. Hem organizasyonu yönetme hem de konuşmacı olarak aralarında bulundum. Engelli arkadaşları göz yüzüyle buluşturmak istediler. “Engelsiz Kanatlar” festivali ile kapadokya yamaç paraşütü uçuşlarına başlamış oldular. Zaten kendileri de Cappadocia Paragliding olarak bölgede faaliyet göstermektedir. Aralarında uzman pilotlar ve akrobasi pilotları bulunuyor. Festivalin en renkli görüntülerinden birisi ise Fransa’ dan yola çıkan ve yolculuğunu Çin de tamamlayacak olan Thomas arkadaşın hem yamaç paraşütü yapıyor hemde ne tekerlekli sandalye de yaşamını sürdürüyor oluşu idi. Kendisi ile bire bir sohbet ederken, yaşadığı yerde hayatının çok sıkıcı olduğundan böle bir seyahate başlamış oluşuydu. Karavanı ile 5 aylık bir yolculuk kararı almış ve yolu Kapadokya’ da bizimle buluşmuştu.

  Hem Kapadokya’ ya hayran kalmış hemde kendisi tek başına bu tarihi bölgede uçuş yapmıştı. Kendisi tekerlekli sandalyede uçuşunu gerçekleştirdi ve indiğinde ise gözyaşlarına hakim olamamıştı. Bu duygu yüklü o bir kaç dakikanın tarifini sanırım henüz yapacağımı sanmıyorum. Kendisini akşamına Türk Gecesine’ de götürerek harika bir festival ve şenliğe imza atmış olduk. Tabi farklı yaşlardaki “özel insanlar” da bu etkinlikte dilek dileyerek balonlarını göz yüzüne bıraktılar. Özellikle balon turlarına alternatif ve hem gün batımında hem de gün doğumunda uçuşlar yapılmaktadır. Adrenalin dolu bir aktivite için tercih edilmektedir. Uçuşlar 7-14 dakika arasında rüzgarın durumuna göre değişmektedir. Transfer hizmeti bulunmaktadır.

   

  Benzer İçerikler

  2 YORUMLAR

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  - Reklam & Tanıtım -spot_img

  Diğer İçerikler