Pazartesi, Temmuz 22, 2024
spot_img
More

  Kherson Nerede Nasıl Gidilir ?

  Dinyeper Nehri kenarında bulunan Kherson Ukrayna’ nın en ufak şehirlerinden birisidir. Nehirden dolayı Liman şehri dememiz kaçınılmaz. Modern yapıların henüz fazla olamadığı fakat yavaş yavaş geliştiği bir şehirdir. Güncel nüfusu 300 bine yakındır. Ukrayna’ nın güneyinde yer alır. Kherson’ daki en önemli sosyal aktivitelerden bir tanesi tekneler ile su kanalları üzerinde gezmek. Şimdi Kherson nerede ve nasıl gidilir sorularına cevap bulacağız.

  Kherson Nerede ?
  Kherson Ulaşım?
  Kherson Uçak Bileti
  Kherson Ticaret

  Ukrayna Kherson Nerede?

  Kherson Nerede - Nasıl Gidilir - Ukrayna
  Kherson Nerede – Nasıl Gidilir – Ukrayna

  Karadeniz’ in tam buluştuğu noktadadır. Ukrayna’ nın güneyinde yer alır ve fazlasıyla kanala sahiptir. Ruslar içinde çok popüler olan Dinyeper nehri etrafına kurulmuş bir şehirdir. Şehir oldukça yeşil alanı içinde barındırır. Rusya bir dönem askeri üs olarak kullanmıştır bu bölgeyi. Daha sonralarında gemi inşa bölgesi olmuştur. Liman özelliğinden dolayı yoğun çalışmalar yapılmış. Bir dönem Rusya’ nın Kırım hanlığına bağlanmıştır.

  Kherson’a Ulaşım Hakkında ?

  Kherson Havaalanına İstanbul’ dan uçuşlar bulunmaktadır. Fakat beklenildiği kadar yoğun değil. En azından hiç olmamasından iyidir. Ortalama uçuş süresi 70 dakika olarak verilmektedir. Eğer hava yolunu kullanacaksanız bu şekilde seyahat etmeniz gerekiyor.

  Bunun dışında benim gibi sırtınıza çantanızı alıp ordan oraya geçeyim diyorsanız size biraz detaylardan bahsedebilirim. Kherson Ukrayna’ nın güneyinde yer aldığından ve çevre şehirlerde birbirine yakın olduğundan birkaç gezi noktasını bir arada gezebilirsiniz. Ukrayna’ da başka hangi şehirlere gitmeliyiz gibi birçok gelen soru var. Sitemde henüz belirtmesemde bu yazıda biraz bunlara değineceğim.

  Arkadaşlar Ukrayna’ da sadece Lviv gece hayatı, Kiev, Kharkiv yok. Popüler ve turizm altyapısı en iyi şehirler evet burası olabilir ama nerede çokluk orada b*kluk. Sokak boyunca kahveci olan biryere kahve dükkanı açmak isterseniz kiranız en az yandaki dükkan kadar olur. Maliyetleriniz yükseldikçe müşteriye yansıttığınızda yükselecek. Lviv, Kiev artık gece kulübü, coffee vb mekanlara doydu. Yeni bir şey kalmadı. İlk Lviv’ deki Fashion Club a gittiğimde Localar 1500 grivna idi. Şuanda sizden 6000 grivna isteyebiliyorlar. Türk olduğunuz için bazen almayabiliyorlar. Ekstra giriş parası isteyebiliyorlar. Her şeyden öte içeride eğlenirken sanki Türkiye şehirlerinden birindeymişsiniz gibi hissediyorsunuz. Üstelik fiyatlar gereğinden çok fazla. Gün geçtikçe de artıyor. Gelelim biz konumuza. Şimdi Levent abi başka şehirler yokmu? Nereleri tavsiye edersin ? diye soruyorsunuz ya onlara geçelim.

  Kendinize bir nokta belirleyin ve zaman planlaması yapın. Örnek olarak 10 gün. Uçuş noktanız Odessa olsun. Odessa’ da 2 gece kaldıktan sonra Mikolayiv’ e geçin. Odessa ile arası 2 veya 2 buçuk saat sürer. 3 gece Mikolayiv de kaldıktan sonra Kherson’ a geçin. Arası 4-5 saat civarındadır. Yeşilliklerin arasında nehre sıfır yürüyüş alanlarının olduğu buralar fiyatlar açısından da sizi şaşırtacak. Sonra isterseniz Kherson’ dan uçak ile dönün yada yolunuza devam ederek Zaporijya gidip oradan dönün. Yani bir hafta içerisinde tren yada otobüs ile yolculuk yaparak hem birden fazla şehri gezin hem de fiyatların daha düşük olduğu mekan ve şehirlerde eğlenin. Bu şekilde 3 günde Lviv ve Kiev de harcayacağınız paraya daha kaliteli eğlenmiş olursunuz. Kherson gece hayatı yazımı daha yazmadığımı da üzülerek belirtmek isterim 😀

  Kherson nerede dediğimiz de ulaşım için hem hava yolu hem tren hemde otobüs kullanabiliyoruz. Tabiki hangi şehirlerden gideceğiniz de çok önemli.

  Kherson Ticaret Hakkında

  Aslına bakarsanız Kherson Ukrayna için önemli şehirlerden bir tanesi. İşin içine ticaret girdiği zaman heleki Karadeniz’ e direk inmesi ve Odessa limanından bağımsız olması çok önemli. Yeri geliyor kereste alıyorsunuz ama Odessa’ ya indirmek yerine Kherson dan getirtiyorsunuz. Yeri geliyor maliyetler düşük olduğundan Kherson’ u tercih ediyorsunuz. Ağırlıklı olarak kendi şehirlerinin olmasa da Ülke genelinden limana ulaşım ve sonra dağılım olabiliyor. Özellikle ülkelerinden Ceviz kabuğu, kereste, buğday, mısır gibi ürünleri getirtebiliyorsunuz. Bunun içinde Kherson limanı ticaret açısından önemli rol oynuyor. Şehirde uluslararası tiyatro festivallerinin yapıldığını unutmadan söylemek gerekir. Sanayi ve monoton bir şehir olarak zihinlere kazınmasın. Sosyal açıdan insanların geceleri dışarı çıktığı, meydanlarda buz pateni yaptığı, lunaparkları ve çok güzel kanalları olan bir şehir. Yelken, okçuluk ata binme gibi birçok alanda aktivite zenginliği bulunmaktadır.

  Kherson’ un başka bir özelliği ise balon pilotu olmak isteyenlerin gidip eğitim alacağı bir şehir. Diğer ülkelere göre daha uygun maliyetler ile eğitim alabiliyorsunuz.

  Ukrayna’ daki Türk kökenli nüfusun en fazla olduğu şehir Kherson dur. Edindiğim bilgilere göre 4.000 e yakın Türk varmış burada yaşayan.

  Benzer İçerikler

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  - Reklam & Tanıtım -spot_img

  Diğer İçerikler