Perşembe, Mayıs 30, 2024
spot_img
More

  Prag Gezilecek Yerler Fiyatlar Ulaşım

  Prag Gece Hayatı hakkında bilgi verdikten sonra şehre dönüyoruz ve Prag’ taki yaşamın, Prag gezilecek yerler nerede ne olduğuna dair ve fiyatlar hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Tuğrul ile şehri gezerken ilk durağımız hostel e yakın olan Dancing House olmuştu. Dancing House (Dans Eden Ev) sonrasında Charles Bridge (Karl Köprüsü) üzerinde resim çekildikten sonra Prag Kalesine doğru ilerliyoruz.

  Prag Dancing House
  Prag Dancing House

  Prag Gezilecek Yerler – Prag Kalesi (Pražský Hrad) Nerede Nasıl Gidilir ?

  Prag Kalesi eski şehir(old city) diye adlandırılan bölgede Vltava Nehri’ nin sol tarafında Karl Köprüsünü geçince 800 – 900 metre hafif eğimli yokuş çıkarak ulaşabileceğiniz bir bölgede yer almaktadır. Prag Kalesine çıkmanız ortalama 10-15 dakika sürmekte. Kaleye çıkarken yokuş üzerindeki cafelerde oturup birşeyler içebilirsiniz. Lokal ve butik cafelerin dekorasyonları oldukça keyifli dekore edilmiş. Kaleye yaklaştığınızda her zamanki gibi güzel yerlere konumlanmış Starbucks’ ın burda da şehri tepeden gören şubesinde dinlenebilirsiniz ve şehir manzarası için resimler çekebilirsiniz.

  Prag Kalesi
  Prag Kalesi

  Eğer saat başına yakın bir zaman diliminde Prag kalesine geldiyseniz nöbetçi değişimini izleme fırsatınız olacaktır. Daha önceden Anıtkabir yada Dolmabahçe’ deki gibi nöbetçi değişimini izleyen birisi için çok farklı gelmese de adettendir diyip izliyoruz. Nöbetçi değişimi bittikten sonra Prag kalesinin içerisine doğru ilerliyoruz. (giriş ücretsiz)
  Prag Kalesinin ilk yapılmaya başlanıldığı bölümleri 9. yüzyıla kadar uzandığı söylenmektedir. Prag Kalesi dünyadaki en büyük antik kale olarak Guinness Rekorlar Kitabı‘ na girmiştir. Genişliği 130 metre uzunluğu ise 570 metredir. Romanesk, Bohemya ve Gotik tarz ile inşa edilmiş kale ve kale içindeki kilise tarihte yıkımlara uğramış, savaş görmüş, işveçliler tarafından yağmalanarak bir kaç kez yeniden yapılmış ve restore görmüştür. En son ikinci dünya savaşı sırasında Naziler tarafından işgal edilmiş ve soğuk savaş yıllarında Almalara hizmet eden kale Çekoslovakya’ nın dağılmasından sonra Çek Cumhuriyetinin Devlet Başkanlığı Sarayı olarak kullanılmaya başlanılmış ve Cumhurbaşkanları’ da bu sarayda yaşamaktaymış. Hatta nöbetçi değişiminin olduğu sıralarda bazen cama çıkıp halkı selamladığı oluyormuş.

  Prag Kalesi Girişi
  Prag Kalesi Girişi

  Prag Kalesi’ nin içi resmen film stüdyosu gibi tarihi ve mükemmel temizlikte durmakta. İçeriye girişte sizi 14.yy da yapılmış olan St.Vitus katedrali karşılayacaktır. Gotik mimariyle yapılan katedral 600 yıl sürerek hala ufak tefek restore alanlarıyla yenileniyor.
  Kalenin içerisinde gene tarihsel önemi olan Golden Lane “Altın Yol” olarak adlandırılan bir sokak mevcut ve 50 metrelik bu sokakta zamanında kaleyi koruyan muhafızlar için yapılan evler karşımıza çıkıyor. Prag gezilecek yerler açısından önemli bir tarihe sahiptir. Renkli ve alçak tavanlı evlerin yer aldığı bu sokak için 250 CZK yani 25 lira ödemeniz gerekiyor.

  Prag Gezilecek Yerler - Golden Gate
  Prag Gezilecek Yerler – Golden Gate

  Gene bu sokakta 22 numaralı evde Franz Kafka‘ nın kız kardeşi ile birlikte kaldığı ev bulunuyor. Evlerin hepsi hediyelik eşya satan dükkanlar olarak alışveriş yapabilmeniz için dizayn edilmiş. Aynı sokağı bitirmek için merdivenli bir ev içerisinden geçerek kalenin şehir manzarasına sahip olan tepesine ulaşıyorsunuz. Burada bol bol resim çekip yanında bulunan cafe lerden bir şeyler içebilirsiniz. Fakat 16:00 dan sonra yapacağınız girişlerde bilet almanıza gerek yok. Birkaç defa saat 16:00 sonrası gittiğimde ücret ödemeden giriş yaptım. Görevli 16:00 sonrası sanırım ayrılıyor. Yada mesaisi bitiyor.

  Prag kalesinin içi
  Prag kalesinin içi

  Bizde Tuğrul ile resim çekip bir şeyler içtikten sonra şehir merkezine doğru ilerliyorduk. Daha önceden kullanmadığımız yollara girip yeni yerler keşfetmek düşüncesi ile kaybola kaybola ilerliyoruz. Altın yol sonunda merdivenlerden indiğimiz ve gene Prag şehir manzarası izlediğimiz birkaç lokasyon karşımıza çıkıyor. Prag gezilecek yerler içerisinde sizde bu rotayı izleyebilirsiniz. Hem kale hem de kaleden aşağıya doğru şehrin farklı bir noktasına çıkıyorsunuz. Çıktığınız alan ise Prag merkeze oldukça yakın.

  Prag Eski Şehir Meydanı – Prag Old Town Square

  Kaybolarak ulaştığımız Prag Old Town ın tarihi 11.yüzyıla kadar dayanıyor. Eskiden Avrupa Ülkeleri’ ninde ticaret için geldiği meydanda alışveriş için pazarlar kurulurmuş. 13. yüzyıllarda Old Market ismi verilmiş. Şuanda hem kendi vatandaşları hemde turistler için bulunan cafeler, barlar, restoranlar ve müzeler şehrin en popüler yerini oluşturmakta. Şehir çok iyi korunmuş durumda, yıkıp yapmıyorlar, restore ediyorlar. Bu yüzdendir ki “Masal şehir “tanımlamasında bulunanlar yanlış söylememiş. Old Town Meydanı yılbaşı, özel günler, kutlamalar ve benzeri şenlikler için ortak nokta olmuştur. Old Town Meydanı, Charles Bridge ve Wenceslas Square noktalarına çok yakın olmakla birlikte 2 sinin arasındadır. Meydana tramvay ile ulaşabilirsiniz. Eğer konakladığınız yer çok uzakta değilse yürüyerek ulaşmanız mümkündür. Çünkü Prag sanıldığından daha kompak ve küçük bir şehirdir.
  Old Town Meydanında vakit geçirmek için ister açık hava cafelerde, ister bar isterse de teras cafelerde oturabilirsiniz. Bisiklet ile yada faytonla tur atabilir, çok meşhur olan Astronomik Saat ( Astronomical Clock ), Nicholas Kilisesi ve Meryem Ana Kilisesini ( Tyn Kilisesi ) gezebilirsiniz. Meydanda yakılarak öldürülen bir din adamı için 1915 teyapılmış Jan Hus Anıtı bulunmaktadır. Old Town Meydanı tamamen araç trafiğine kapalı olup meydana çıkan sokaklarında çoğunluğu sadece yayalar için kullanılmaktadır. Prag’ ın en önemli özelliklerinden biriside şehrin 2. Dünya Savaşı sırasında fazla zarar görmemiş olmamasıdır. 1992 yılından itibaren Unesco’ nun Dünya Mirasları listesinde yer almaktadır.

  Prag Kalesi - Old Royal Palace
  Prag Kalesi – Old Royal Palace

  Prag Gezilecek Yerler – Prague Astronomical Clock – Prag Astronomik Saat Kulesi

  Prag Astronomik Saat Kulesi
  Prag Astronomik Saat Kulesi

  Gene Prag Meydanında bulunan Prague Astronomical Clock, şehre gelen turistlerin adeta saldırısına uğruyor. Biz Tuğrul ile etrafındaki cafelerde bişiler yemek için yer bakarken kalabalığı gördüğümüzde birbirimize bakıp şaşırıyorduk. Saatin hikayesine gelince, bugüne kadar yapılmış en eski ve en ayrıntılı 3. astronomik saatmiş. Yapımı 1410 yılına dayanmakta ve gelen turistlerin görmeden gitmediği yapıdır. Saat ustası olan Hanus tarafından yapılmıştır. O kadar ilgi çekici ve detaylı bir şekilde saati yapan Hanus belli bir süre sonra diğer ülkelerden gelen taleplere cevap vermesin diye dönemin kralı Hanus’ un gözlerine mil çektirerek engel olur. Hanus’ ta intikamını kendini saatin mekanizmasına asarak öldürür ve saat 50 yıla yakın bir süre çalışmaz. Saatin özelliklerini anlatmaya devam edersek, 600 küsür yaşında bulunan Astronomik Saat’ te akrep ve yelkovan yoktur. Hesaplama yaparken dünya ve güneşin birbirine olan uzaklıklarını düşünerek saati çalıştırmaya başlamış. Saatin etrafına 8 tane heykel koyuyor ve bunların 4 tanesini insanların neleri yapmamaları gerektiğini düşünerek oluşturuyor. Her saat başında toplanan kalabalık dahada artıyor sebebi ise saat başı olduğunda 1 dakika süren 12 havari sembolü saatin yukarısında bulunan pencereden geçiş yapmaktadır.

  Astronomik Saat - (Astronomical Clock)
  Astronomik Saat – (Astronomical Clock)

  Bunları sırasıyla soldan sağa sıralayacak olursak;

  • Elinde ayna tutan figür: Kibir ve kendini beğenmeyi sembolize etmekte.
  • Elinde altın kesesi tutan Yahudi: Açgözlülük ve faizciliği sembolize etmekte.
  • İskelet: Gelen ölümü sembolize etmekte.
  • Mandolin çalan Osmanlı: keyif ve eğlenceyi sembolize etmekte.

  Prag Gezilecek Yerler – Prag Yahudi Mahallesi Josefov Nerede ?

  Prag Yahudi mahallesi Old Town Meydanından 5-6 dakikalık yürüme mesafesindedir. Çok küçük bir alanı kapsayan Yahudi Mahallesi, turistik açıdan gezilecek yerler arasındadır. Buraya yerleşen Yahudiler avrupanın da en eski yahudi cemaatini oluşturduğu söylenir. 1500 lü yılların ortasında 2 kere bölgeden kovulan ve daha sonra çok daha güçlü bir şekilde geri dönen yahudiler 1700 lü yıllarda prag yaki nufusun 1/4 ünü oluşturuyorlardı.

  Prag Gezilecek Yerler - Prag Yahudi Mahallesi Josefov
  Prag Gezilecek Yerler – Prag Yahudi Mahallesi Josefov

  Hatta 1648 te dönemin kralı tarafından Yahudilerin İsveç ile yapılan savaştaki desteklerinden dolayı Yahudi Cemaatine bayrak verdi. Kırmızı üzerinde sarı Magen David, burdaki Yahudi Cemaatini ve Josefov olarakta söylenen yahudi çeyreğini oluşturmaktaymış. Binalardaki Davud yıldızını gördüğünüzde Yahudi Mahallesine geldiğinizi anlayabilirsiniz. Çek Cumhuriyetinde ortalama 4000 in üzerinde yahudi yaşamaktadır. Prag gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

  Ülkede de 10 yahudi cemaati bulunmaktadır. Nazi Almanyası işgali döneminde yani 1930 lu yılların başı ve 1940 lı yılların sonları arasında yaklaşık 200.000 Yahudi öldürüldü ve yok edildi. Bölgede Yahudi Mezarlığı, Eski-yeni Sinagog ve Pinkas Sinagogu da görülmesi gereken yerler arasındadır.

  Prag’ ta Nehir Üzerinde Bulunan Adalardan Střelecký Adası

  Prag Gezilecek Yerler - strelecky adası
  Prag Gezilecek Yerler – strelecky adası

  Prag gezilecek yerler arasında mutlaka nehir üzerinde bulunan adacıklardan birini ziyaret edebilirsiniz. Harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Gün içerisinde köprülerden geçerken merdiven ile adacıkların üzerine gidebilirsiniz. Prag şehrinde gezilecek birçok lokasyon ve müze bulunmaktadır. Amsterdam gibi düşünebilirsiniz. Bir defasında 1 saatlik uzun pozlama videosu denemiştim. Nehir üzerinde ilerleyen birçok tur teknesi ile birlikte harika görüntüler ortaya çıkmıştı. Yaz ve kış aylarında adalara ulaşım sağlayabilirsiniz. Ekstra bir çaba sarfetmenize gerek yok. Gün içerisindeki prag gezinizde zaten göreceksiniz. Fakat önemli bir dipnot geçebiliriz. Akşamları gidecekseniz büyük fareleri gördüğünüzde korkmayınız 😀

  Prag gece hayatı için tıklayabilirsiniz.

  Benzer İçerikler

  3 YORUMLAR

  CEVAP VER

  Lütfen yorumunuzu giriniz!
  Lütfen isminizi buraya giriniz

  - Reklam & Tanıtım -spot_img

  Diğer İçerikler